Nejlepší rum – žebříček a recenze TOP kvalitních rumů

Hledáte nejlepší rum?

Na světě existuje nespočet značek rumů a o kousek méně jejich výrobců. Jak z toho vybrat v roce 2023 dobrý a kvalitní rum? Úplně snadné to určitě není, ale přesto jsem pro vás připravil přehled nejznámější a nejoblíbenějších značek rumů, mezi kterými jsou i ty nejlepší. Jaký rum je nejlepší?

Všechny rumy v žebříčku jsem osobně ochutnal, takže takže nejde o náhodně vybrané lahve. Jsou to rumy, které mám osobně hrozně rád. Myslím, že budou chutnat vám i komukoliv jinému.

1. místo

Plantation 20th Anniversary XO

plantation xo thumb

Vol: 40 %
Doba zrání: 10-15 let
Země: Barbados/Francie
Typ: Melasa
Objem: 0,7 l
Barva: Tmavě jantarová
Chuť: Banán, Kokos, Čokoláda, Mango, Vanilka

Jemný, ovocně vanilkový rum, který by měl ochutnat asi každý. A asi každému bude chutnat. V chuti je také cítit sladké dřevo, skořice, smetana. Celé to hraje hodně harmonicky.

2. místo

Eminente Reserva 7y

eminente reserva 7

Vol: 40 %
Doba zrání: 7 let
Země: Kuba
Typ: Melasa
Objem: 0,7 l
Barva: Jantarová
Chuť: Káva, Zázvor, Švestka, Vanilka, Pepř, Kouř

Fajnový vyzrálý rum, který se příjemně pije. Za tímto rumem stojí společnost Louis Vuitton Moët Hennessy, takže je jasné, že nebudou prodávat něco špatného.

3. místo

Flor de Caña
18y

Flor De Cana 18y

Vol: 40 %
Doba zrání: 18 let
Země: Nicaragua
Typ: Melasa
Objem: 0,7 l
Barva: Zlatá
Chuť: Vanilka, Hořká čokoláda, Dub, suchá chuť, ale dobrá

Flor de Caña 18 je levný rum. Má takový decentní styl. Nazval bych ho tradičním rumem, který chutná lehce lékořicově, bylinkově s koňakovými tóny a završuje to smetana. Je to prostě klasický dobrý rum.

Můj tip

Doorly’s 12y

Doorlys 12y

Vol: 43 %
Doba zrání: 12 let
Země: Barbados
Typ: Melasa
Objem: 0,7 l
Barva: Zlatá
Chuť: Vanilka, Koření, Dub, Exotické ovoce

Chuťově příjemný a překvapující. Zřetelně jsou cítit chutě karamelu, mléčné čokolády a sušeného ovoce. Tóny kořenitého dubu zajišťují krásnou rovnováhu vyzrálého barbadoského rumu.

Obliba rumu celosvětově roste. Podle některých odhadů se v roce 2019 prodalo této lihoviny za 2,3 miliardy USD. Kategorie prémiových rumů vzrostla o 6 %, což je skvělý výsledek. Rum se pomalu dostává do většího povědomí nebo spíš získává na větší oblibě mezi konzumenty než nejlepší whisky nebo brandy.

Na trhu existuje mnoho značek rumů, které patří ve světě „likérů“ mezi to nejlepší, co můžete najít. Pokud hledáte něco, co můžete večer usrkávat z pěkné sklenky, tak už nemusíte sahat po koňaku, whisky, ale můžete si vychutnat kvalitní rum.

Vyzkoušejte několik rumů a uvidíte, že rum je připravený stát se dalším fenoménem, který si oblíbí „pijáci“ na celém světě. Je to samozřejmě nadsázka. Opravdu dobré rumy je nejlepší vychutnávat a rozpoznávat jejich charakter. Jejich přehled vám přinášíme v našem srovnání.

Jaké jsou nejlepší rumy?

1. Ron Zacapa

Ron Zacapa je prémiový rum a jedna z nejoblíbenějších značek rumů na světě. Pochází z Guatemaly. Historie této značky sahá až do roku 1976. Právě v tomto roce byla značka založena ku příležitosti stého výročí oslav založení města Zacapa. Výroba těchto rumů začíná už na samotné plantáži s cukrovou třtinou. Tyto plantáže se nacházejí na nejlepším místě na světě ve výšce 50 metrů nad mořem. Proč nejlepším místě? Protože je zde ideální mikroklima, půda a teplota. Zacapa se vlastně vyrábí z třtinového medu nebo spíše z panenského sirupu než z klasické melasy. Panenský sirup je hlavním produktem zpracování cukrové třtiny. Další zvláštností je kvašení. Zacapa používá vlastní kmen kvasinek, které se získávají z ananasu. Ananasové kvasinky produkují jedinečné aroma, které je typické právě pro rumy Zacapa.

Ron Zacapa Centenario 23y

Ron Zacapa Centenario 23y

Ron Zacapa Centenario 23y v sobě nese ideální a jedinečnou rovnováhu komplexních vůní a chutí plynoucí ze speciálních a kvalitních rezervních rumů. Ty jsou ve věku od 6 do 23 let. Starší a mladší rumy se mísí v řadě sudů po robustních amerických whiskey a jemném sherry. Institut pro testování nápojů dal tomuto rumu 98 bodů.

Chuť je velmi sladká a měkká se specifickým charakterem po hnědém cukru a melase. V nose ucítíte sladký ořechový med, čokoládu a jemné kouřové aroma. Zjistit cenu

Ron Zacapa Centenario XO 25y

Ron Zacapa Centenario XO 25y

Ron Zacapa Centenario XO 25y je tvořen ze směsi kvalitních rumů ve stáří od 6 do 25 let. Tato směs rumů zrála na netradičním místě ve výšce přes 2100 metrů nad mořem. O jedinečný charakter se postaraly sudy po americkém bourbonu, sherry a koňaku, ve kterých rum zrál. Kombinace stárnutí a široké škály znovu použitých sudů vytváří vysoce komplexní rum s bohatou vůní a chutí. 

Chuť je hebká a hladká s hustou medovou sladkostí. Do toho se mísí sušený rybíz, meruňková brandy a nezaměnitelná chuť hnědého cukru.  Zjistit cenu

2. Flor de Caña

Flor de Caña pochází z Nikaraguy. Vlastní ji společnost Licorera Compañía de Nicaragua, S.A (CLNSA), která zase patří do Grupo Pellas. Historie Flor de Caña sahá až do 19.st. Vše začalo na plantážích s cukrovou třtinou. Business to byl dobrý, společnost se ale nespokojila s málem a rozhlížela se okolo. Záhy objevila potenciál rumu a založila vlastní palírnu v Chichigalpě v roce 1890. O necelých 60 let později měli rumy takový úspěch, že se začal vyvážet i do okolních států. Inovace v technologiích a pokrok odstartoval velkou modernizaci, kterou lihovar prošel v 60. letech. Tehdy otevřel také druhou pobočku v Hondurasu. Rumy jsou destilovány pětkrát a zrají v dubových sudech po bourbonu. Celá výroba je košer.

Flor de Caña 18y

Tento rum zrál 18 let. Byl vyroben podle tradiční receptury, kterou si rodina zakladatelů střeží po generace. Rum by neměl být doslazovaný. Vůně je výrazná. Chuť silná a rumová. Ucítíte tmavou čokoládu a sladký karamel. Závěr je příjemný, nekončí ani příliš brzy, ale ani se zdlouhavě netáhne. Dominuje v něm vanilka, pikantní koření a dub. Doporučujeme ho pro příležitostné pití. Zjistit cenu

Flor De Cana 12y

Flor de Caña 12y

Flor de Caña, který zrál 12 let, je oblíbený pro svou pikantní, čokoládovou, pomerančovou a máslovou příchuť. Sladkost není příliš výrazná a skvěle ji doplňuje chuť dubového sudu, ve kterém zrála. Přesto nemá máslovo-kouřovou chuť a dub by mohl být o něco výraznější. Tento rum vám možná přijde lehce nahořklý. Více než čokoládu bychom mohli jmenovat kakao, popř. hořkou čokoládu. Zjistit cenu.

3. Plantation

Značka Plantation vyrábí rum v několika karibských zemích. Specializuje se na kvalitní lahve napříč různými styly a chutěmi. Ty nejlepší se posílají do Francie do Maison Ferrand, kde dochází k finálnímu zrání. Za Plantation Rum stojí Alexander Gabriel, který na konci 80. let objevil upadající palírnu Maison Ferrand. Rozhodl se ji odkoupit a na plno se věnovat své vášni – rumu. V 90. letech procestoval Karibik a hledal ty nejlepší rumy v regionu. Tehdy se zrodila Plantation. V roce 2012 byl za svou činnost Alexandr odměněn hned několika cenami. Dnes je Alexandr vlastníkem i prezidentem Maison Ferrand a patří mezi světoznámé osobnosti na trhu s alkoholem. Jeho podnik reprezentují především tři značky – Plantation Rum, Ferrand Cognac a Citadelle Gin.

Plantation XO

Plantation XO pochází z Barbadosu. Zraje v sudech po bourbonu. Poté ho čeká cesta do Francie, kde dozrává v sudech po koňaku z Maison Ferrand. Výsledkem je poněkud kontroverzní rum s dlouhým dozvukem. Chuť je lehce pikantní a krémová, v této cenové kategorii by ale mohla být komplexnější. Často převažuje především sladkost, což je trochu na škodu, jelikož přebíjí cokoliv dalšího a působí uměle. Ač by měl chutnat vyzrále, ucítíte především doslazovadla a nevyzrálý alkohol spíše než sofistikovaně namíchaný vyzrálý rum. Zjistit cenu

Plantation Grande Réserve

Jedna z nejzajímavějších lahví od Plantation je Grande Réserve. Rum byl vypálen na Barbadosu, kde zrál 5 let v sudech po bourbonu. Dozrává ve Francii v sudech po koňaku, odkud je stáčen přímo do lahve. Aroma je příjemně sladké, ucítíte karamelovou melasu a dub. Chuť je lehce sladká a pikantní s tóny pomeranče a koření jako je skořice, muškátový ořech a vanilka. Dozvuk je vybalancovaný, koření skvěle vyvažuje sladkost.  Zjistit cenu

4. Brugal 1888

Brugal 1888

Brugal 1888 Gran Reserva

Tajemství chuti rumu Brugal 1888 Gran Reserva však spočívá především ve dvojitém zrání. Nejprve si rum poleží šest až osm let v amerických dubových sudech po bourbonu, které destilátu dodávají chuť vanilky, datlí a rozinek. Následně je rum přesunut do prvně plněných sudů z evropského dubu po sherry, které mu naopak dodávají temnou jantarovou barvu, vůni citrusů a zejména jeho typickou vyváženou a kulatou chuť. Výsledný rum obsahuje 40 procent alkoholu. Zjistit cenu

5. Eminente

eminente reserva 7

Eminente Reserva 7y

Když se řekne Kuba, vedle kubánských doutníků si většina z nás vybaví pravděpodobně také kvalitní rum. V dnešní recenzi se však podíváme na kubánský rum, který mezi ostatními tak trochu vybočuje, a to hned z několika hledisek. Jedním z lákadel, proč dát rumu Eminente Reserva dát šanci, může být už samotný fakt, že Česká republika byla jednou z pouze čtyř zemí (spolu s Francií, Německem a Velkou Británií), ve kterých byl rum před dvěma lety přednostně uveden. Zjistit cenu

6. Bumbu rum

Bumbu je značka, která neodmyslitelně patří ke Karibiku. Pochází z Barbadosu a vyrábí nezapomenutelné rumy podle receptů, které pochází od cestovatelů a obchodníků až z 16. a 17. století. Tehdy bylo běžné, že se do rumu přidávalo neobvyklé exotické koření. Pro tuto oblast jde o něco typického. Jde o pozůstatek z doby, kdy koření bylo dražší než zlato. Palírna Bumbu byla založena v roce 1840 a ve všech ohledech respektuje tradici pálení rumu. To má na Barbadosu dlouhou historii – začali s ním už před 400 lety. Bumbu vyrábí nápoje ze třtiny, která pochází z 8 středoamerických států. Výrobky od této značky jsou oblíbený po celém světě a platí za kultovní lahve, které nesmí chybět na polici žádného zkušeného barmana.

Bumbu Rum Original

Bumbu Rum original pochází z Barbadosu. Vychází z původních receptur, které se používali 400 let zpátky. Jde o ikonickou lahev této značky, která ve všech ohledech respektuje tradici. Vůně je příjemná a lehce sladká s tóny banánu, vanilky, karamelu a dubu. Chuť je výrazná – alkoholová a zároveň kořeněná. Toho je docíleno právě přimícháváním středoamerického koření při pálení. Závěr by mohl trvat o kus déle, obdobně jako aroma je jemný a velmi rychle se vytratí do ztracena. Zjistit cenu

Bumbu XO 18

Bumbu XO 18 hned na první pohled zaujme elegantní lahví v matném provedení. Tento rum pochází z Panamy a dozrával 18 let, nejprve v sudech po bourbonu, poté po sherry. Hodí se jak pro příležitostné, tak stolní pití. Má zajímavé aroma s tóny karamelu, vanilky a dubu. Chuť se jemně rozline a naplní vám ústa komponenty jako v aroma. K tomu ale přidejte ještě pomeranč, kávu a exotické koření. Rum je příjemně sladký, nejsou v něm cítit umělá dochucovadla nebo mladý alkohol. Vše je vyzrále a v plné souhře, přesně tak, jak název napovídá. Zjistit cenu

7. El Dorado

El Dorado patří pod Demerara Distillers Ltd. Jde o jednoho z nejprestižnějších výrobců v Guyaně. A El Dorado je jejich vlajková loď. Výroba rumu má v Guyaně dlouhou historii. Holanďané zde začali pěstovat cukrovou třtinu v roce 1640. O 10 let později již místní vzdělávali Britové v tom, jak se pálí alkohol. Díky tomu bylo na přelomu 17. stoleté v oblasti již nějakých 300 palíren, přičemž každá vyráběla vlastní unikátní rum z cukrové melasy. Demerara navazuje na tuto tradici. V roce 1992 začala na lokální i mezinárodní trh dodávat značku El Dorado. Pod ní vyrábí na více než 20 lahví, které sbírají ocenění po celém světě. Výroba El Dorada je unikátní. Vzniká v baňkách ze dřeva, posledním funkčním exempláři na světě tohoto druhu. Právě díky specifickým výrobním postupům mohou nabízet vysoce kvalitní rumy různých stylů a stáří.  Nesmíme zapomenout jmenovat také vysoce kvalitní cukrovou třtinu, která se sklízí v údolí řeky Demerary.

El Dorado 21y

El Dorado 21y zaujme výrazným dubovým profilem, především v porovnání s mladšími lahvemi od této značky. Voní po dubových sudech a koření. 21 přináší klasickou chuť sušeného ovoce a hřejivou pikantnost klasického rumu od Demerary. Chuť je bohatá, komplexní a plně uspokojivá. Jako byste si do sklenky nalili vánoční cukroví. Zjistit cenu

El Dorado 15y

V porovnání s 12letou verzí má El Dorado 15y mnohem více dubových a čokoládových tónů. Aroma je zajímavější a plnější. Tento rum je velmi sladký, avšak místo ovoce v něm dominuje právě kakao a čokoláda. Chuť je komplexní, každý doušek vám otevře něco nového. Zpočátku je to především sladkost, ucítíte jablka, banány a hrozinky. Další doušek už není tak sladký, vystoupí dubové tóny společně s výrazně hořkou čokoládou a kakaem. Na špičce jazyka mírně pálí, zatímco jeho zbytek se obaluje do přívalu chutí. Dozvuk je kořeněný a ovocný, trvá příjemně dlouho. Té chuti se nebudete moct nabažit. Zjistit cenu

8. Albert Michler Distillery

Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863

Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863

Na světě není moc rumů s kořeny u nás v České republice, pokud tedy nepočítáme Božkov, který nemá s pravým rumem nic moc společného. Výjimkou jsou rumy destilérie Albert Michler, která původně vznikla ve Slezsku, konkrétně ve vesnici Buková, která se nachází kousek od Jeseníku. A jelikož ze Slezska pocházím i já, v dnešní recenzi se zaměřím na jeden z rumů z nabídky této destilérie, konkrétně Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863. Zjistit cenu

9. Appleton Estate

Značka Appleton byla založena už v roce 1749 na Jamajce. Jde tedy o pravý jamajský rum, jehož charakteristická chuť se zdokonalovala po celá staletí. Je to vůbec možné? Ano je. Appleton Estate má vyladěné destilační metody, při kterých se pálí ten nejkvalitnější alkohol a základ dobrého rumu. Appleton vlastní vlastní pozemek o velikosti 11000 akrů a je to vlastně mnejstarší cukrovarnická usedlost na Jamajce. Na tomto pozemku je nejen palírna, ale také plantáže s cukrovou třtinou. O kvalitu těchto rumů se stará Master Distiller Joy Spence, což je také první žena, která titul Master Distiller získala. Díky kvalitě patří rumy Appleton Estate k nejlepším na světě.

Appleton Estate Rare 12y

Appleton Estate 12 years Old Rare Blend je tvořen v malých sériích. Velice zajímavé na tomto rumu je, že ho tvoří skutečně rumy, které všechny prošly 12 letým zráním, což u většiny míchaných rumů říct nelze, protože jsou míchané z různě starých destilátů. Chuť rumu v sobě nese příznaky dubového koření, pomerančové kůry, roztavené karamelky a tmavý cukr.  Závěr v krku je mírně hořký s nasládlou příchutí s výraznými známkami koření. Zjistit cenu

Appleton Estate 21y

Takhle starý rum snad nemůže být špatný. Jde o směs rumů, jejichž minimální věk by měl být 21 let. Na tyto řečičky se není možné vždy spoléhat a musíme věřit destilérům. U těchto rumů se snaží Master Distiller Joy Spence udržet stejný chuťový profil, aby rum chutnal každý rok stejně a dalo se na něj spolehnout. Jak chutná? Po kakau, pečených oříšcích a po dubovém dřevu, protože tyto rumy prostě musí zdát v dubových sudech. Barva rumu je temně měděná a vůně krásně květinová s tóny ořechů. Zjistit cenu

10. Don Papa

V rumech Don Papa se nese dluholetá tradice výroby filipínského rumu. Tradice těchto rumů je inspirována příběhem jednoho z dávných hrdinů filipínské revoluce Dionisia Magbuelasa. Ten je na Filipínách známý jako Papa Isio – mistr na cukrovarnické plantáži. Don Papa je prémiový rum z Filipín jenž se vyznačuje nejen specifickými lahvemi, ale zejména rozmanitými chutěmi a jedinečným charakterem. Ačkoliv jde o mladou značku, která vznikla v roce 2012, tak tyto rumy se umisťují na seznamech a v žebříčcích nejlepších rumů. A také nejoblíbenějších. Rumy se destilují s filipínské cukrové třtiny. Rum pak zraje v sudech z amerického dubu, ze kterého získá zum svůj nezaměnitelný charakter a chuť.

Don Papa 10y

Don Papa 10y je limitovaná edice, která je o chlup lepší než sedmiletý Don Papa a má podobný chuťový profil jako právě ten sedmiletý rum. Jisté jsou drobné rozdíly v chuti. Ta je bohatší a vyzrálejší. Desetiletý Don Papa zrale poslední tři roky v zuhelnatělých sudech. Specifická chuť tohoto rumu má tóny sušeného ovoce a kakaa. Zjistit cenu

Don Papa 7y

Don Papa 7y

Don Papa 7y je jednoznačně jedničkou mezi levnými a sladkými rumy. Dalo by se říct, že je to živoucí legenda na poli sladkých rumů. Ale hlavně patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější v Česku. Tento rum zrál v sudech pěkných 7 let, během kterých získal ovocné aroma a jemnou chuť. Pro rumaře začátečníky je to ideální volba. Zjistit cenu

Don Papa Baroko Thumb

Don Papa Baroko

Don Papa Baroko na první pohled odlišují od ostatních Don Papa rumů. Přestože obal je totožný s ostatními rumy této značky, okamžitě mě zaujala pestrá etiketa doplněná o typickou faunu filipínských ostrovů. Osobně musím říct, že z estetického hlediska jsou rumy Don Papa jedny z nejpropracovanějších, a limitka Baroko rozhodně není výjimkou. Zjistit cenu.

11. Mount Gay

Značka Mount Gay patří pod palírnu Mount Gay Distilleries Ltd. Najdete ji na Barbadosu. Jde o jednu z nejstarších palíren rumu na světě – první počin společnosti se datuje do roku 1703. V současnosti vlastní většinu akcií palírny Rémy Cointreau. Mount Gay se prodává celosvětově, největší část exportu míří do USA. Vychutnat si ho ale můžete i v Čechách. Palírna se jmenuje po siru Johnu Gay Alleynym, filantropovi a bojovníkovi proti otroctví. V současnosti je považován za barbadoského hrdinu. Jeho odkaz společně s námořnickou minulostí se tato značka snaží neustále oslavovat. Rumy od této značky se vyrábí z melasy a vody. Fermentace probíhá za použití exkluzivních kvasinek. Destiluje se v měděných baňkách a poté zraje v dubových sudech.

Mount Gay XO

Mount Gay neposkytuje informace o tom, jak přesně tento rum starý je. Ač se dočtete zkazky, že zrál až 17 let, Ministry of Rum na svých stránkách indikuje, že jde pravděpodobně o směs sedmi, osmi a desetiletých rumů. Nápoj je zlatý až měděný. Aroma je ostré, ale ne nepříjemné. Ucítíte banán a dub, vanilku a krém. Po ochutnání vám ústa naplní horkost, která zpočátku přebije vše ostatní. Poté se rozvine chuť banánu, krému, vanilky a dubu, tak jako ve vůni. Dozvuk je dlouhý s tóny pepře. Chutná suše, není sladký. Chuť by přesto mohla být bohatší, působí mírně nedotaženě. Zjistit cenu

Mount Gay Pot Still 10y

Tento rum je hřejivý a kořeněný. Aroma je zajímavé s tóny jablečného cideru. Pokud máte rádi jablečné brandy, tento rum byste rozhodně měli vyzkoušet. Chuť je komplexní a bohatá, pro někoho možná až příliš divoká. Sem tam se objeví tóny trávy. Nedoporučujeme ho pro ty z vás, kteří si chtějí užít sladký rum. Pot Still 10y je sušší. Přesto zajímavý a neobvyklý. Zjistit cenu

12. Diplomatico

Historie značky Diplomatico začala v roce 1959 ve žhavé latinskoamerické zemi – Venezuele. Tehdy byla založena palírna, kde se dodnes vyrábí každá lahev. Ta se nachází na úpatí pohoří Andy, stejně jako plantáže, ze kterých palírna čerpá. Lokalita byla vybíraná velmi pečlivě právě s ohledem na specifické klima, které je ideální pro pěstování cukrové třtiny. Zpočátku byla palírna ve vlastnictví Licorerías Unidas S.A (LUSA). Tato společnost ale byla v roce 2002 prodaná do rukou skupiny podnikatelů z Venezuely. Poprvé v historii tak byla vlastněna výhradně místními. Došlo na změnu jména – Destilerías Unidas S. A. (DUSA). Jde o nezávislou a hrdou rodinnou společnost. Lihovar je unikátní třemi různými destilačními postupy, které dávají vzniknout unikátním a celosvětově oblíbeným nápojům.

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Příjemný a sladký nápoj, který je populární po celém světě. Ve stylové vintage lahvi na vás čeká temně zlatavý až tmavě jantarový nápoj. Vůně je sladká, pro někoho možná až příliš. Ucítíte v něm ovoce, pomeranče, vinnou révu a hrozinky s dotykem čokolády a sladkého sirupu. Sladkost je znát i v chuti, dozvuk je krátký. Na konci příliš neucítíte pálení alkoholu, což může někdo považovat za zvláštní. Postrádáme také chuť dubu, kterou bychom u 12letého rumu čekali. Zjistit cenu

Diplomatico Ambassador Selection 14y

Recept na tento nápoj byl vytvářen dlouhých 10 let. Jde o limitovanou edici, které si každoročně vyrobí jen omezený počet. Zraje 12 let v sudech po bourbonu a další 2 v sudech po sherry. Vůně je vyvážená se sladkými a dřevitými tóny včetně kouře. Jde o silnější rum (47 %) s hutnou chutí. Oproti Reserva Exclusiva není tak sladký. Chutná po čokoládě, vanilce a ovoci. To vše je cítit i v závěru. Zjistit cenu

13. Havana Club

Tato značka byla založena v roce 1878 rodinou Arechabala. Jde o celosvětově uznávaného a komerčně velmi úspěšného výrobce kubánských rumů. Pálí a míchají podle speciálních receptur a postupů, které se jim podařilo udržet v tajnosti. Kubánci si této značky velmi považují, plná chuť, tóny tropického ovoce, vanilky a dubu se staly ikonickými. Jméno Havana Club odkazuje na hlavní město Kuby, které mají tyto rumy reprezentovat. V roce 1959 po revoluci byl lihovar znárodněn a export se z politických důvodů soustředil především na Sovětský svaz. V roce 1993 byla značka rozdělena mezi kubánskou vládu a francouzskou společnost zabývající se prodejem alkoholu Pernod Ricard. Ti okamžitě začali produkty Havana Club exportovat do celého světa kromě USA, které na Kubu uvalily embargo. Palírna se nachází v Santa Cruz del Norte.

Havana Club Anejo 3y

Havana Club Anejo 3y je bílý rum. Proto, aby byl bílý, je potřeba zkrátit dobu zrání. Prezentace není bůh ví jak oslnivá, ke značce to už ale tak nějak patří a design lahve se stal ikonický. Aroma je velmi sladké a lehce neobvyklé, až tabákové. Jelikož jde o 3letý rum, pije se poměrně snadno. Po ochutnání zjistíte, že je sice jemný, postrádá ale jakoukoliv výraznou chuť. Je sladký, ale velmi krátce. Nejčastěji se přidává do míchaných koktejlů. Zjistit cenu

Havana Club 15y

Havana Club 15y je pikantní s hřejivým pepřovým srdcem. Jde o zajímavý rum, který se vám bude odhalovat postupně s každým dalším douškem. Aroma je především čokoládové s tóny dubu. Je sladký po medu a vanilce. To vše završuje trocha karamelu a jablka. Zaujme kořením a opět dubem, ve srovnání se 7letým ale lehce zaostává. Sladkost nemusí být každému příjemná, působí lehce uměle, téměř jako parfém. Zjistit cenu

Závěr a hodnocení

Vybrat ten nejlepší rum je z pohledu degustátora složité. Co chutná jednomu, nemusí chutnat druhému. Z kvalitativního hlediska by měly být všechny zmíněné rumy špičkou na trhu, takže jejich pořízením nic nezkazíte a určitě si vychutnáte jejich charakteristickou, ale přesto odlišnou chuť. Nicméně pokud si nejste jistí tím, co by vám mohlo chutnat, tak zkuste degustační sety, kterým se věnuje článek degustační sada rumu nebo rumový kalendář.

Rumy jsou jsou základem pro každý pořádný domácí bar. Jsou ideální pro míchání různých koktejlů. Jako je to u jiných destilátů, tak i zde existují rumy, které jsou pro míchané nápoje lepší a pak jsou ty, které je lepší vychutnávat, usrkávat a užívat si jejich chuťových odlišností. Jen tak večer s dobrým doutníkem nebo ve společnosti přátel.

Jaký je nejdražší rum?

Nejdražší rumy na světě patří do limitovaných edicí. Cenu nejdražšího rumu pak neurčuje pouze samotný destilát, ale také lahev a celé balení rumu. Lahev i obal většinou navrhne známý designér nebo nějaká významná osobnost.

Nejdražším rumem světa byl nejspíš Legacy by Angostura Rum. který byl vydán v roce 2012 u příležitosti 50. výročí nezávislosti Trinidadu. Jedna lahev nebo spíše křišťálová karafa o objemu 500 ml se prodala za 35 100 dolarů. Bylo vyrobenou pouze 20 lahví.

U nás se dá běžně pořídit nejdražší rum Brugal Papa Andres nebo o něco levnější Havana Club Maximo Ron Extra Anejo.

Časté otázky okolo nejlepších rumů

Jaký rum je v ČR a na Slovensku nejoblíbenější?

Je to pravděpodobně tento, což je vlastně vítěz mého žebříčku rumů. Co mě k tomu vede? Je to nejprodávanější rum ve sledovaných obchodech s destiláty. Podle několika informací vím, že pro tento rum se zákazníci rádi vrací.

Co určuje nejlepší rum?

Každý degustátor má svá měřítka, podle kterých ochutnávané rumy hodnotí. Nejlepší rumy hodnotí více degustátorů, jejichž výsledky se pak sčítají. Je samozřejmé, že se na mnoha věcech shodnou. A právě tyto shody určují pořadí v žebříčcích rumů.

Jak poznáte Vy nejlepší rum? Chutná vám? Zkuste jiný. Chutná lépe, nebo hůř? K nejlepšímu rumu se musíte zkrátka propít (ale s rozumem 🙂 ). Čím víc toho ochutnáte, tak pak možná dospějete k závěru, že váš „nejlepší“ rum je vlastně jiný než ten, který pravidelně vyhrává soutěže.

Jaký je nejdražší rum na světě?

Nejdražší rumy na světě patří do limitovaných edicí. Cenu nejdražšího rumu pak neurčuje pouze samotný destilát, ale také lahev a celé balení rumu. Lahev i obal většinou navrhne známý designér nebo nějaká významná osobnost.

Nejdražším rumem světa byl nejspíš Legacy by Angostura Rum. který byl vydán v roce 2012 u příležitosti 50. výročí nezávislosti Trinidadu. Jedna lahev nebo spíše křišťálová karafa o objemu 500 ml se prodala za 35 100 dolarů. Bylo vyrobenou pouze 20 lahví.

Může se rum pít s colou?

Tak určitě :-), ale prémiové rumy je dost škoda míchat s jakýmkoliv jiným nápojem. O přeslazené limonádě to platí dvojnásob. Nechte do rumu Morgena nebo tuzemák.

4.7/5 - (109 hlasů)