Domů » Nejlepší rum – žebříček a recenze TOP 13 kvalitních rumů

Nejlepší rum – žebříček 13 nejlepších rumů na světě

Na světě existuje nespočet značek rumů a o kousek méně jejich výrobců. Jak z toho vybrat v roce 2024 dobrý a kvalitní nebo dokonce nejlepší rum? Já vám s tím pomůžu. Všechny rumy v žebříčku jsem osobně ochutnal, takže nejde o náhodně vybrané lahve z obecného recenzního webu plného ledniček a jiných věcí. Jsou to rumy, které mám osobně hrozně rád. Myslím, že budou chutnat Vám i komukoliv jinému.

Za tyto kvalitní rumy dám ruku do ohně ⭐⭐⭐⭐⭐

1. místo

Plantation XO

plantation xo thumb

Připravte se na vyvážené, přesto velmi výrazné aroma páleného dubového dřeva doplněné o příjemné nuance tropického ovoce a citrusů, vanilky a v neposlední řadě samozřejmě karamelu.

 • Vol: 40 %
 • Doba zrání: 10-15 let
 • Země: Barbados/Francie
 • Chuť: Banán, Kokos, Čokoláda, Mango, Vanilka

2. místo

Kirk and Sweeney

Kirk Sweeney 23

Příjemně, ale lehce, sladká chuť s vanilkou, kterou doprovází nové koření. Možná se toho budete bát, ale ona kombinace těchto dvou chutí je dost dobrá. 

 • Vol: 40 %
 • Doba zrání: 18-23 let
 • Země: Dominikánská republika
 • Chuť: Tropické ovoce, Dřevo, Karamel, Vanilka

3. místo

Flor de Caña 18y

Flor De Cana 18y

Flor de Caña 18 je levný rum. Má takový decentní styl. Nazval bych ho tradičním rumem, který chutná lehce lékořicově, bylinkově s koňakovými tóny a završuje to smetana. Je to prostě klasický dobrý rum.

 • Vol: 40 %
 • Doba zrání: 18 let
 • Země: Nicaragua
 • Chuť: Vanilka, Hořká čokoláda, Dub, suchá chuť, ale dobrá

Můj tip

Blue Mauritius Gold

Blue Mauritius 15

Převládají však primárně tóny sladkého karamelu, kokosu a exotického ovoce. Poměrně výrazné je také aroma vanilky, které doplňuje jemná chuť skořice.

 • Vol: 43 %
 • Doba zrání: 15 let
 • Země: Mauricius
 • Chuť: Karamel, Kokos, Vanilka, Exotické ovoce
nejlepší rum

Vybrat kvalitní rum pro začátečníka nebo jako dárek může být náročné, protože na trhu je široká škála druhů rumu s různými chutěmi a aroma.

Úplně snadné to určitě není, ale přesto jsem pro vás připravil přehled nejznámější a nejoblíbenějších značek rumů, mezi kterými jsou i ty nejlepší. Jaký rum je nejlepší? Na to vám odpoví můj žebříček.

1. Správná teplota

Teplota, při které konzumujete rum, má významný vliv na jeho chuť a aroma. Rum byste měli pít při pokojové teplotě 18-22 °C.

2. Použijte správnou skleničku

Správná sklenička pro rum může zlepšit váš zážitek z pití. Pro degustaci rumu a jeho vychutnání se doporučuje použít speciální skleničky s menším otvorem, protože v takových „tulipánkách“ se nejlépe rozvine aroma rumu.

3. Ochutnejte nejprve samotný rum

Než začnete experimentovat s různými koktejly, je dobré si nejprve vychutnat rum čistý. To vám umožní lépe pochopit jeho základní chutě a aroma, na kterých můžete později stavět při přípravě koktejlů.

4. Pijte rum, jak vám nejlépe chutná

Zapomeňte na všechna pravidla. Pijte rum tak, jak vám chutná nejlépe. Na tom jediném záleží. Nedělejte z jeho pití vědu. Je to hlavně zábava.

Pokud hledáte doporučení na rum pro začátečníka nebo na dárek, doporučil bych jít cestou osvědčených například Kirk and Sweeney Gran Reserva Superior nebo Plantation XO a také El Dorado 21y, které mají bohatší a komplexnější chuťové vlastnosti.

Pokud máte větší rozpočet, tak rozhodně doporučuji jakoukoliv lahev S.B.S, což jsou rozhodně nejlepší výběrové rumy nejlepší rumy z Karibiku a zemí Střední a Jižní Ameriky.

Pro milovníky bylinných a svěžích chutí je ideální volbou agricole rum jako Arcane Extraroma 12y nebo sladký Don Papa Baroko nebo lehce esterový Worthy Park 109.

⭐ Žebříček a recenze nejlepších rumů

PořadíNázevHodnocení rumuChuťKoupit
1.Kirk and Sweeney Gran Reserva Superior⭐ 95 %Příjemně, ale lehce, sladká chuť s vanilkou, kterou doprovází nové koření.Koupit
2.Plantation XO⭐ 92 %Jemný, ovocně vanilkový rum, který by měl ochutnat asi každý.Koupit
3.Flor de Caña
18y
⭐ 90 %Má decentní styl tradičního rumu, který chutná lehce lékořicově.Koupit
4.Blue Mauritius Gold⭐ 86 %Tóny sladkého karamelu, kokosu a exotického ovoceKoupit
5.Eminente Reserva 7y⭐ 86 %Fajnový vyzrálý rum, který se příjemně pije.Koupit
6.Flor de Caña 25y⭐ 84 %Samotná chuť je poměrně plná a komplexní. Nabídne výrazné tóny ořechů a ovocné akcenty. Překvapivě je docela sladký.Koupit
7.Ron Zacapa Centenario 23y⭐ 82 %Chuť je velmi sladká a měkká se specifickým charakterem po hnědém cukru a melase. V nose ucítíte sladký ořechový med, čokoládu a jemné kouřové aroma.Koupit
8.El Dorado 21y⭐ 82 %Chuť je bohatá, komplexní a plně uspokojivá. Jako byste si do sklenky nalili vánoční cukroví.Koupit
9.Appleton Estate Rare 12y⭐ 81 %Chuť rumu v sobě nese příznaky dubového koření, pomerančové kůry, roztavené karamelky a tmavý cukr. Koupit
10.Don Papa Baroko⭐ 81 %Pokud necháte rum odstát, ucítíte také vanilku a poměrně výraznou vůni pomeranče. Co se týká chuti, rum je příjemně kulatý, sladký se středně dlouhým závěrem. Koupit
11.Worthy Park 109⭐ 81 %Rum je vyrobený z esterových rumu, takže není divu, že to v něm zanechalo stopy. Vůně rumu je cítit po banánech a rozinkách.Koupit
12.Bumbu Rum Original⭐ 80 %Typická výrazná banánová vůně, kterou doprovází sladké tóny vanilky a karamelu. Tropické ovoce dominuje také chuti, která zaujme také nápadnými kořeněnými tóny.Koupit
13.Arcane Extraroma 12y⭐ 80 %Tenhle rum mi prostě sednul a nebudu se bát ho označit za nejlepší rum. Krásně exoticky voní. Tropické ovoce se ve vůni míchá s medem a cukrovou třtinou. Chuť je moc příjemná.Koupit

Recenze rumů

1. Kirk and Sweeney Gran Reserva Superior

Příjemně, ale lehce, sladká chuť s vanilkou, kterou doprovází nové koření. Možná se toho budete bát, ale ona kombinace těchto dvou chutí je dost dobrá. Ale abych jen nechválil. Chuť vanilky bych přirovnal vanilínu nebo vanilkovému extraktu. Výrobce uvádí v letácích, že je v rumu cítit karamel. Tak ten jsem necítil ani náhodou. Celkově chutná Kirk and Sweeney dost dobře.

V dozvuku cítím nejvíc hnědý cukr, vanilku, skořici. Rum jsem degustoval několikrát, protože mám celou lahev. A fakt nelžu, ale cítil jsem jemné tóny kynutého pečiva. Jakoby droždí nebo dokonce vánočka s rozinkami. Tohle je ale v dozvuku poměrně nepatrné, ale je to tam.

2. Plantation XO

Podle mě má rum Plantation XO opravdu co nabídnout. Určitě potěší mlsný jazýček každého milovníka rumů. V téhle láhvi se skrývá docela dobrý klenot. Jasně, musíme vzít v úvahu cenu kolem 1000 Kč, což je zhruba stejně jako stojí rum Don Papa nebo Diplomatico Reserva Exclusiva. Co se týče samotné chuti, připravte se na vyvážené, přesto velmi výrazné aroma páleného dubového dřeva doplněné o příjemné nuance tropického ovoce a citrusů, vanilky a v neposlední řadě samozřejmě karamelu.

Po splynutí chuťových buněk s první vrstvou se rozevře plný, hřejivý, kořeněný a docela dost možná lehce kouřový závěr. Celkově je chuť tohoto rumu sladká. To je však podmíněno použitím kvalitních ingrediencí.

3. Flor de Caña 18y

Tento rum zrál 18 let. Byl vyroben podle tradiční receptury, kterou si rodina zakladatelů střeží po generace. Rum by neměl být doslazovaný. Vůně je výrazná. Chuť silná a rumová. Ucítíte tmavou čokoládu a sladký karamel. Závěr je příjemný, nekončí ani příliš brzy, ale ani se zdlouhavě netáhne. Dominuje v něm vanilka, pikantní koření a dub. Doporučujeme ho pro příležitostné pití.

Flor de Caña pochází z Nikaraguy. Vlastní ji společnost Licorera Compañía de Nicaragua, S.A (CLNSA), která zase patří do Grupo Pellas. Historie Flor de Caña sahá až do 19.st. Vše začalo na plantážích s cukrovou třtinou. Business to byl dobrý, společnost se ale nespokojila s málem a rozhlížela se okolo. Záhy objevila potenciál rumu a založila vlastní palírnu v Chichigalpě v roce 1890.

4. Blue Mauritius Gold

Samotná chuť rumu Blue Mauritius Gold je už o něco méně přímočará a dokáže na každé ochutnání něčím překvapit. Převládají však primárně tóny sladkého karamelu, kokosu a exotického ovoce. Poměrně výrazné je také aroma vanilky, které doplňuje jemná chuť skořice. 

Navzdory převládající chuti karamelu se však není třeba bát, že by se jednalo o přeslazený rum. Těšit se můžete naopak na příjemně hřejivý závěr s náznakem kouře. Díky vyvážené chuti se jedná o skvělý kousek pro každého, kdo spíše než ostřejším rumům dává přednost jemné a komplexní chuti.

5. Eminente Reserva 7y

Lahev Eminente Reserva z čirého skla nám nabídne pohled na opravdu tmavou, téměř mahagonově jantarovou barvu, které bylo pravděpodobně docíleno lehkým dobarvením karamelem.

Po otevření vás přivítá vůně pražené kávy, mandlí a kakaa. V chuti naopak ucítíme vyváženou kombinaci vanilky, karamelu, kakaa a kouře v doprovodu bílého pepře a anýzu. Závěr je navzdory poměrně nízkému doslazování rumu vcelku sladký a dlouhý. 

6. Flor de Caña 25yo

Rum Flor de Caña 25 mě na první pohled zaujal krásnou, tmavě jantarovou barvou, u které je až stěží uvěřit, že jí nebylo dosaženo dobarvováním karamelem. Co se týká vně, těšit se můžete na tóny vanilky, tmavého kakaa a vzhledem k dlouhému staření samozřejmě i dřeva. Pro mě osobně je to hodně dobrý rum a nebojím se ho označit jako nejlepší rum.

Podobné překvapení jako u barvy mě čekalo i u chutě, která je vzhledem k nedoslazování nečekaně sladká. Samotná chuť je poměrně plná a komplexní. Nabídne výrazné tóny ořechů (zejména mandlí), které doprovází ovocné akcenty. A pak už přichází dlouhý, příjemný závěr. Co si budeme povídat, tenhle rum je skutečná dobrota!

7. Ron Zacapa Centenario 23y

Ron Zacapa Centenario 23y v sobě nese ideální a jedinečnou rovnováhu komplexních vůní a chutí plynoucí ze speciálních a kvalitních rezervních rumů. Ty jsou ve věku od 6 do 23 let. Starší a mladší rumy se mísí v řadě sudů po robustních amerických whiskey a jemném sherry. Institut pro testování nápojů dal tomuto rumu 98 bodů.

Chuť je velmi sladká a měkká se specifickým charakterem po hnědém cukru a melase. V nose ucítíte sladký ořechový med, čokoládu a jemné kouřové aroma.

8. El Dorado 21y

Vzhledem k vysokému procentu alkoholu je chuť lehce sušší, ale jak napovídá vůně, ucítíme převážně chuť karamelu a hnědého cukru. V chuti je také lehce cítit koření, sušené ovoce a dřevo, opět díky dlouhému staření v dubových sudech. Připravit se můžete také na sytou chuť čokolády, vanilky a švestek. Závěr je poměrně dlouhý a je v něm překvapivě silně cítit vanilka a dubové dřevo. 

El Dorado 21y zaujme výrazným dubovým profilem, především v porovnání s mladšími lahvemi od této značky. Voní po dubových sudech a koření. 21 přináší klasickou chuť sušeného ovoce a hřejivou pikantnost klasického rumu od Demerary. Chuť je bohatá, komplexní a plně uspokojivá. Jako byste si do sklenky nalili vánoční cukroví. 

9. Appleton Estate Rare 12y

Po nalití do skleničky má rum krásně zářivou bronzovou až zlatavou barvu (je však na místě dodat, že je dobarvován karamelem) a zaujme opravdu komplexní vůní, ve které ucítíte především tóny dřeva, pomerančové kůry a vanilky. Ucítit však můžete také aroma muškátového oříšku a vlašských ořechů.

Appleton Estate 12 years Old Rare Blend je tvořen v malých sériích. Velice zajímavé na tomto rumu je, že ho tvoří skutečně rumy, které všechny prošly 12 letým zráním, což u většiny míchaných rumů říct nelze, protože jsou míchané z různě starých destilátů. Chuť rumu v sobě nese příznaky dubového koření, pomerančové kůry, roztavené karamelky a tmavý cukr.  Závěr v krku je mírně hořký s nasládlou příchutí s výraznými známkami koření.

10. Don Papa Baroko

Don Papa Baroko na první pohled odlišují od ostatních Don Papa rumů. Přestože obal je totožný s ostatními rumy této značky, okamžitě mě zaujala pestrá etiketa doplněná o typickou faunu filipínských ostrovů. Osobně musím říct, že z estetického hlediska jsou rumy Don Papa jedny z nejpropracovanějších, a limitka Baroko rozhodně není výjimkou.

Při otevření láhve mě přivítalo příjemné aroma citrusů, vanilky a především dubového dřeva, které rumu dodávají dubové sudy, ve kterých je stařen. Pokud necháte rum odstát, ucítíte také vanilku a poměrně výraznou vůni pomeranče.

Co se týká chuti, rum je příjemně kulatý se středně dlouhým závěrem. Opět se můžete připravit na sladkou chuť velice podobnou ostatním Don Papa rumům, tentokrát však s podtóny medu a kandovaného ovoce. Ty doprovází také lehce štiplavá chuť koření, která ozvláštňuje jeho výraznou sladkost, která se prolíná i do závěru.

11. Worthy Park 109

Tohle je neskutečně zajímavý Blend, který zaujme barmany, kteří hledají skvělý rum do drinků, zaujme rumové začátečníky i zkušené degustátoři. Rum je vyrobený z esterových rumu, takže není divu, že to v něm zanechalo stopy.

Vůně rumu Worthy Park 109 je cítit po banánech a rozinkách. Jestli nevíte, co jsou estery, tak si je představte jako aceton (odlakovač). Ten se ve vůni nezapře. Chuť rumu je dřevitě banánová s karamelovým ocasem. Rum má sílu 54,5 %, ale tady to není moc cítit. Dozvuk je dlouhý a intenzivní. V dozvuku převažuje karamel, který nakonec trochu hořkne.

12. Bumbu Rum Original

Bumbu Rum original pochází z Barbadosu. Vychází z původních receptur, které se používali 400 let zpátky. Jde o ikonickou lahev této značky, která ve všech ohledech respektuje tradici. Vůně je příjemná a lehce sladká s tóny banánu, vanilky, karamelu a dubu. Chuť je výrazná – alkoholová a zároveň kořeněná. Toho je docíleno právě přimícháváním středoamerického koření při pálení. Závěr by mohl trvat o kus déle, obdobně jako aroma je jemný a velmi rychle se vytratí do ztracena.

Pro rum Bumbu Original je typická výrazná banánová vůně, kterou doprovází sladké tóny vanilky a karamelu. Tropické ovoce dominuje také chuti, která zaujme také nápadnými kořeněnými tóny. Navzdory velice sladké vůni se není třeba bát přílišné sladkosti.

13. Arcane Extraroma 12y

S prvním douškem Arcane Extraroma 12y rum lehce štípe, ale štiplavost se okamžitě vytrácí. Je to jemný rum, který bych se nebál nalít citlivým ženským chuťovým pohárkům. V dozvuku v puse cítím chuť vanilkového doutníku. Vanilkovo-tabákové aroma je v prázdné sklence cítit hodně dlouho dobu. A já si to užívám, jak dlouho to jen jde.

Nedávno jsem si třeba pochutnal na jiném agricole rumu Clement Vieux VSOP, který je zase o něčem jiném, ale také je dobrý.

Pár zajímavostí o rumu

Obliba rumu celosvětově roste. Podle některých odhadů se v roce 2024 prodá této lihoviny za 2,3 miliardy USD. Kategorie prémiových rumů vzrostla o 6 %, což je skvělý výsledek. Rum se pomalu dostává do většího povědomí nebo spíš získává na větší oblibě mezi konzumenty než nejlepší whisky nebo brandy.

Na trhu existuje mnoho značek rumů, které patří ve světě „likérů“ mezi to nejlepší, co můžete najít. Pokud hledáte něco, co můžete večer usrkávat z pěkné sklenky, tak už nemusíte sahat po koňaku, whisky, ale můžete si vychutnat kvalitní rum.

Časté otázky

Nejdražší rumy na světě patří do limitovaných edicí. Cenu nejdražšího rumu pak neurčuje pouze samotný destilát, ale také lahev a celé balení rumu. Lahev i obal většinou navrhne známý designér nebo nějaká významná osobnost.

Nejdražším rumem světa byl nejspíš Legacy by Angostura Rum. který byl vydán v roce 2012 u příležitosti 50. výročí nezávislosti Trinidadu. Jedna lahev nebo spíše křišťálová karafa o objemu 500 ml se prodala za 35 100 dolarů. Bylo vyrobenou pouze 20 lahví.

U nás se dá běžně pořídit nejdražší rum Dictador Generations en Lalique 1976 za nějakých 500 000 Kč nebo o něco levnější Brugal Papa Andres 0,7l 40% GB L.E. či Andrés Brugal 0,7l 41,5% GB L.E.

Každý degustátor má svá měřítka, podle kterých ochutnávané rumy hodnotí. Nejlepší rumy hodnotí více degustátorů, jejichž výsledky se pak sčítají. Je samozřejmé, že se na mnoha věcech shodnou. A právě tyto shody určují pořadí v žebříčcích rumů.

Jak poznáte Vy nejlepší rum? Chutná vám? Zkuste jiný. Chutná lépe, nebo hůř? K nejlepšímu rumu se musíte zkrátka propít (ale s rozumem 🙂 ). Čím víc toho ochutnáte, tak pak možná dospějete k závěru, že váš „nejlepší“ rum je vlastně jiný než ten, který pravidelně vyhrává soutěže.

Doporučená teplota pro konzumaci rumu závisí na druhu rumu a vašich osobních preferencích. Rum by měl být konzumován při pokojové teplotě (18-22 °C), což umožňuje rozvinout a projevit jeho plnou chuť a aroma. Některé druhy rumu, jako je bílý rum nebo kořeněný rum, mohou být podávány chlazené (10-15 °C), což zvyšuje jejich svěžest a podpoří charakter chuti.

Pokud dáváte přednost pití rumu s ledem, měli byste použít co největší kusy ledu, které se pomalu rozpouštějí a neředí nápoj příliš rychle. Pro zvýraznění určitých chutí a aromat můžete rum také smíchat s vodou, sodou nebo tonikem.

Závěr a hodnocení

Jak si vlastně můžete vybrat nejlepší rum? Co chutná jednomu, nemusí chutnat druhému. Z kvalitativního hlediska by měly být všechny zmíněné rumy špičkou na trhu, takže jejich pořízením nic nezkazíte a určitě si vychutnáte jejich charakteristickou, ale přesto odlišnou chuť. Nicméně pokud si nejste jistí tím, co by vám mohlo chutnat, tak zkuste degustační sety, kterým se věnuje článek degustační sada rumu nebo rumový kalendář 2024.

Rumy jsou jsou základem pro každý pořádný domácí bar. Jsou ideální pro míchání různých koktejlů. Jako je to u jiných destilátů, tak i zde existují rumy, které jsou pro míchané nápoje lepší a pak jsou ty, které je lepší vychutnávat, usrkávat a užívat si jejich chuťových odlišností. Jen tak večer s dobrým doutníkem nebo ve společnosti přátel.

Mohlo by vás zajímat v kategorii rum

Parovani Rumu S Cokoladou1

Rum a čokoláda – jak je spolu párovat

Rum a čokoláda jsou skvělá kombinace, která může přinést jedinečný zážitek pro chuťové buňky. Existuje několik způsobů, jak tyto dvě lahodné pochoutky zkombinovat. Úspěšné spojení těchto dvou pochoutek závisí na…
Tuzemak S Prateli

Tuzemák – rum, který chtěla EU vymazat ze světa

Při prozkoumávání světa lihovin jsem narazil na jednu zvláštnost, která v sobě ukrývá zajímavý příběh a unikátní chuť – tuzemák. Tento tradiční český nápoj má své nezaměnitelné postavení mezi destiláty…
Ariki Black Rhum

Recenze Ariki Black Agricole Rhum

Agricole rumy jsou často hodně zajímavé. Ariki Black Agricole Rhum mi na první přivonění připomíná zubní pastu Perlička. Jak tedy chutná? Ačkoliv je Perlička jahodová, tak tady dělá to aroma…
Rum Explorer Canaries Cover

Recenze Rum Explorer Canaries 6y

Rum Explorer mám rád. Zavede mě do odlehlých rumovych krajů, které můžu pořádně prozkoumat. Tenhle rum je medové potěšení smíchané z 6letých rumů. Rum Explorer Canaries – jeho aromatický profil…
Cihuatan Indigo 8y Recenze

Recenze Cihuatán Indigo 8y, když máte rádi sladký rum

Cihuatán Indigo 8y je jak láhev plná karamelově smetanových bonbónů se špetkou vanilky. Jemný sladký rum se špetkou dřevitosti je jako dezert ke kávě. Rozhodně zachutná milovníkům sladkých rumů. Jaký…
4.7/5 - (116 hlasů)