Domů » Recenze: Diplomatico Reserva Exclusiva – nesmrtelná rumová klasika

Recenze: Diplomatico Reserva Exclusiva – nesmrtelná rumová klasika

diplomatico reserva

I pokud úplnou náhodou nepatříte mezi velké znalce rumů, na rum Diplomatico Reserva Exclusiva jste bezpochyby už někdy narazili, ať už v supermarketu, hospodě nebo baru. Čísla totiž mluví za vše – jedná se o ten nejprodávanější rum v České republice. A protože, jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu, není jeho astronomická popularita bezdůvodná.

Pokud jste čirou náhodou tento rum ještě neměli tu čest ochutnat, možná se mi podaří vás v následujících řádcích přesvědčit, abyste této venezuelské superstar mezi rumy na českém trhu dali přece jen šanci – populární totiž nemusí vždy znamenat špatné, o čemž svědčí například mnoho ocenění, kterými se rum Diplomatico Reserva Exclusiva může pyšnit (první místo vybojovala například v kategorii rumu zrajících 9–15 v roce 2008 na Mezinárodním rumovém festivalu v Tampě (Florida).

Diplomatico Reserva Exclusiva

Jaká je historie Diplomatico Reserva Exclusiva?

Jak už bylo zmíněno, slavný rum Diplomatico Reserva Exclusiva pochází z daleké jižní Ameriky stejně jako Diplomatico Mantuano, konkrétně Venezuely. Výroba rumu má zde překvapivě dlouhou tradicidestilérie ležící na severních svazích majestátných And, ve které se rum Reserva každoročně rodí, byla založena už v roce 1896.

Co se týče výrobních postupů, moc se toho od té doby nezměnilo. Kvalitní Rum je vyráběn destilací ze třtinové melasy tradiční kotlíkovou metodou a následně je uložen na celých dvanáct let ke staření v sudech po bourbonu a whisky vyrobených z bílého kanadského dubu, který destilátu dodává slabé aroma dřeva. Výsledkem je rum s obsahem 40 % alkoholu.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Diplomatico Reserva Exclusiva-thumb
  • Země: Venezuela
  • Palírna: Diplomatico
  • Stáří: 12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Jantarová

Naše hodnocení

83 %

Hodnocení čtenářů

4.4/5 - (16 hlasů)

Klasika, kterou nepřehlédnete

Když říkám, že tento rum prostě nepřehlédnete, není to jen kvůli jeho dlouhodobé popularitě, ale i kvůli balení, které si prostě nespletete s ničím jiným. Typicky oblou lahev z tmavého zeleného skla, která zaujme na první pohled svou zdánlivou jednoduchostí, od této chvíle uvidíte naprosto všude – v oblíbené hospůdce, kavárničce na rohu, a možná dokonce i u vás doma.

Reserva je prostě klasika, což se odráží v designu etikety, kterou zdobí známá tvář rumového odborníka Dona Juancha Nieto Mendeléze. Příjemným detailem je i fakt, že zavírání není pouze šroubovací, ale se skutečným korkovým špuntem, jak se u rumu sluší a patří.

Může Diplomatico Reserva Exclusiva skutečně co nabídnout?

Určitě už nedočkavě čekáte na informaci, jak vlastně ta slavná Reserva Exclusiva vlastně chutná? Na začátek je nutno říct, že tento rum je opravdu sladký jako třeba rum Kraken, což může být pro někoho příjemné překvapení, pro jiné o něco méně.

Diplomatico-Reserva-Exclusiva-thumb miniatura

Co se týče vůně, po otevření lahve vás přivítá příjemné aroma javorového sirupu, karamelu, vanilky a hnědého cukru. Ucítit můžete i závan tropiky v podobě pečených banánů, kokosu a pomeranče.

Chuť nezůstává za vůní pozadu – na jazyku ucítíte chuť medu, zázvoru, skořice, pomeranče, čokolády a dubu (díky dvanáctiletému staření v dubových sudech). Typická je pro Reservu právě chuť kakaa. Závěr poskytne příjemně teplou chuť medu a karamelu, slabě doplněnou o tóny tabáku. Barva je typicky jantarová.

Kdo si na rumu Diplomatico Reserva Exclusiva opravdu pochutná?

Myslím, že tento rum značky Diplomatico je tou pravou volbou pro každého, kdo si svou cestu k rumům teprve hledá, či pro ty, kteří upřednostňují spíše sladší rumy. Reservu si vychutnáte buď samotnou, nebo na ledu; do vašeho oblíbeného rumového koktejlu by ji však možná byla škoda – její komplexní chuť a vůni oceníte mnohonásobně více jen tak. Nenechte se tedy odradit její neuvěřitelnou popularitou, která může, co si budeme nalhávat, přece jen trochu ubírat na pocitu exkluzivity, a ochutnejte ji. Tento rum s obsahem alkoholu 40 % a obsahem lahve 0,7 L seženete okolo 900 Kč. Cenově se vyrovná rumu Don Papa.

Podobné příspěvky