Clement Vieux VSOP rum – bude vám chutnat agricole? (recenze)

Clement Vieux Vsop Rum Test

Clement Vieux VSOP je zemědělský agricole rum z Martiniku. Upřímně jsem z něho zmatený, protože mi na první ochutnání připomíná irskou Connemara whiskey. Tu mám moc rád, ale u rumu bych takovou chuť nečekal.

Masivní lahev Clement Vieux VSOP s etiketou připomínající kvalitní víno nebo koňak. Zátka z přírodního korku je kvalitně vyrobena a zpočátku pokryta silnou fólií. Jak jsme na to u lepšího pití zvyklí. Nicméně, tady je to lepší pití spíše na uvozovky. Jako, rum mi chutnal, ale asi jen proto, že mám rád skotskou whisky.

Podrobnosti a hodnocení Clement Vieux VSOP

Clement Vieux Vsop Thumb
  • Země: Martinik
  • Palírna: Clement
  • Stáří: 4 roky
  • ABV: 40 %
  • Barva: Zlatá

Moje hodnocení

80 %

Jardův souhrn recenze

Vůně rumu je ovocně kořeněná. Ve vůni se ukáže několik tónů druhů koření. Teprve pak začne vůně vyčichat, objeví se stopy sušeného ovoce a datlí.

Chuť připomíná koňak. Ale to je spíš jen takový dojem. Chuť je sladká a dřevitá. V chuti jsou zřetelné náznaky lékořice. Rum na jazyku jemně hořkne, ale není to špatné. Chuť rumu je plná a zajímavá.

Dozvuk je kořeněný, dřevitý, sladký s jemnými tóny sladké lékořice. Ta je v dozvuku cítit jen velmi matně.

Já jsem z tohoto rumu nesmírně překvapený. Jeho chuť mě vážně ohromila. Asi proto, že mi připomíná whisky.

Clement Vsop Rhum

Historie palírny Clément

Clément je francouzská palírna rhumu, založená v roce 1887 v Martiniku. Palírna se specializuje na výrobu rhumu z cukrové třtiny. Jejich nejznámější značkou je Rhum Clément VSOP. Palírna také vyrábí další druhy rhumu jako je Agricole Blanc, Première Canne, a další. Všechny rhumy Clément jsou vyráběny podle tradičních postupů a surovin z místních cukrových třtinových plantáží.

Clement Rhum Vsop Test3

Co je agricole rum?

Agricole rum je typ rumu vyrobený z cukrové třtiny, která se pěstuje na Martiniku a dalších francouzských ostrovech v Karibiku. Tento typ rumu se liší od běžnějších typů rumu, které jsou vyráběny z melasy, což je odpadní produkt z cukrovarnictví. Agricole rum se vyrábí z čerstvého nekvašeného cukrového sirupu, což mu dává unikátní chuť a aroma. Agricole rum se často považuje za kvalitnější a vyšší třídu než běžné rumy, protože se vyrábí z čerstvé suroviny. Nejraději mám asi Arcane Extraroma 12y.

Co znamená VSOP?

VSOP (Very Special Old Pale) je termín používaný pro klasifikaci koňaku, což je druh brandy, který se vyrábí v oblasti Cognac ve Francii. Termín VSOP označuje věk nejmladší brandy používané k výrobě koňaku, která musí být stará minimálně čtyři a půl roku. To znamená, že VSOP Cognac se vyrábí ze směsi brandy, které zrály nejméně čtyři a půl roku, ale průměrné stáří použitých brandy je často mnohem starší. Označení VSOP je považováno za vysoký standard kvality pro koňak a obecně je považováno za stupeň nad základní klasifikací „VS“ (Very Special).

Je důležité poznamenat, že koňak zrající delší dobu než VSOP jsou XO (Extra Old), které zrají minimálně 6 let, a Hors d’Age nebo Vintage, které zrají minimálně 10 let. Tyto jsou považovány za prémiový koňak.

Clément Vieux VSOP, prémiový rum z Martiniku, je vyroben ve stylu rhum agricole, což znamená, že je destilován z čerstvé třtinové šťávy místo z melasy. Tento styl výroby dodává rumu jeho charakteristický lehký a květinový profil. Pro srovnání s Clément Vieux VSOP můžeme zvolit jiné rumy, které jsou také vyrobeny ve stylu rhum agricole nebo mají podobné chuťové profily.

Jedním takovým rumem je Rhum J.M VSOP z Martiniku. Jako Clément Vieux VSOP, Rhum J.M VSOP je také rhum agricole a nabízí podobný komplexní a aromatický profil, s nádechy třtinové šťávy, tropického ovoce a lehkého koření. Rhum J.M VSOP je známý svou jemností a elegancí, která může být trochu více výrazná než u Clément Vieux VSOP.

Podobné příspěvky