Nejlepší whisky

Žebříček whisky 2022

Whisky je jedním z nejznámějších destilátů. Pokusili jsme se dát dohromady žebříček, který vám pomůže vybrat to nejlepší z celého světa od Irska, Skotsko, Ameriku až po Japonsko. Několik věcí tyto whisky spojuje. Jsou mezi zákazníky oblíbené, patří mezi nejprodávanější nejen v České republice, ale i po celém světě, a mají jedinečnou chuť. Každá z nich má navíc svůj specifický charakter, který ji dělá nenapodobitelnou a vyjímečnou.

Výborně vyvážená whisky

Talisker 10y

Vol: 45,8 %
Doba zrání: 10 let
Země: Skotsko
Typ: Single Malt
Chuť: Mořská voda, Slad, Vřes, Bílý pepř, Kouř
Verdikt: Neuvěřitelně dobré a vyvážené pití s jistou dávkou pikantního pepře.

Velice jemná whisky

Glenlivet 18y

Vol: 40 %
Doba zrání: 18 let
Země: Skotsko
Typ: Single Malt
Chuť: Sladká, s ořechovým koncem, vyzrálá a jemná.
Verdikt: Je to velmi kvalitní jemná whisky. Možná jedna z nejjemnějších co jsem pil.

TOP irská whiskey

Teeling Blackpitts Peated

Teeling Blackpitts

Vol: 46 %
Doba zrání: 6 let
Země: Irsko
Typ: Single Malt
Chuť: kouř jabloňového dřeva, med, nové koření, dušené hrušky a grilovaný ananas
Verdikt: Jedna z nejlepších irských whiskey

NEJ ze Skotska

BenRiach Oloroso Sherry Cask 10y 2007

Benriach Oloroso 10y

Vol: 58,5 %
Doba zrání: 10 let
Země: Skotsko
Typ: Single Malt
Chuť: Rašelina, Dub, Černý pepř
Verdikt: Jeden z nejlepších poměrů cena/výkon

Co je to whisky?

Whisky je tmavý destilát, který se vyrábí (destiluje) ze zrn obilí. Nejčastěji z ječmene, žita a pšenice. V Americe se vyrábí z kukuřice. Whisky se destiluje po celém světě, ale nejpopulárnější země jsou Irsko a Skotsko.

Whisky jsou různé typy a některé státy mají přísně stanovená pravidla a předpisy, které udávají, jak se má whisky v této zemi vyrábět. Místo výroby totiž při definování whisky hraje dost podstatnou roli.

Aby byla whisky opravdovou whisky, tak by do ní neměla být přidána žádná jiná příchuť. Veškerou chuť (charakter), který whisky má, by měl být získaný ze staření v sudech. To tedy znamená, že dochucené whisky (medové, skořicové, jablečné, nejsou po technické stránce whisky.

Jak pít whisky?

Neexistuje žádný pevně stanovený postup pití whisky. Nejlepší je pít ji, tak jak vám chutná nejlépe. Nemíchejte ji s colou, protože pak nedokážete ocenit její pravý charakter, ale to neznamená, že ji nemůžete pít v nějakém míchaném nápoji.

Whisky se nejčastěji pije z takzvaných short glass (krátké sklenice) s tlustým dnem. Tak to známe z našich restaurací i z nejlepších filmů. V takových sklenicích chutná whisky nejlépe.

Pokud ji nechcete jen pít, ale také vychutnat nebo degustovat, tak pak si kupte degustační whisky skleničku. Ta má speciální polouzavřený tvar, ve kterém se dokonale rozprostře aroma. Z této sklenky se whisky pije nejlépe.

Recenze whisky

Bruichladdich Port Charlotte 10y

Bruichladdich Port Charlotte 10y je 50% skotská single malt whisky z oblasti Islay. Tyto skotské whisky mají jedinečný kouřový charakter, který většinou získávají z rašeliny. Port Charlotte je vyrobena ze 100% skotského ječmene z oblasti Inverness Shire.

Tato whisky zrála 10 let v různých sudech. Nejdelší dobu odpočívala v sudech po americké whisky. Při třetím staření byla převedena na 18 měsíců do sudů sherry hogsheads Oloroso.

Talisker 10y

Talisker 10y je 45,8% single malt skotská whisky z kraje Island. Talisker zraje minimálně 10 let v sudech z amerického dubu. Tato skotská whisky také vyhrála řadu světových ocenění pro svoji vynikající kvalitu.

TOP v českých obchodech

Laphroaig 40% 10y

Laphroaig 40% 10y je 10letá skotská single malt whisky z kraje Islay. Při výrobě se sladový ječmen suší nad ohněm z rašeliny, která se nachází pouze na ostrově Islay. Právě tento kouř dává whisky nezaměnitelný charakter, díky kterému dokážete Laphroaig jednoznačně rozpoznat.

Tato whisky patří k tomu nejlepšímu, co můžeme ze Skotska v obchodech běžně koupit.

Glenfiddich 12y

Glenfiddich 12y je 40% skotská single malt whisky z kraje Speyside. Patří mezi nejprodávanější whisky na světě a je neodmyslitelnou součástí stálé nabídky vetšiny dobrých barů a restaurací. Tato whisky získala v roce 2007 ocenění na Mezinárodní soutěži vín a lihovin. Glenfiddich zraje 12 let v sudech z amerického a evropského dubu.

Nejlepší míchaná whisky

Nikka from the Barrel

Nikka from the Barrel je 51,4% míchaná japonská whisky. Tato whisky je důkazem, že i v Japonsku se může dělat skvělá sladová whisky. Nikka se dodává ve specifických 500ml lahvích. Pro americký trh vyrábí Nikka 750ml lahve. V roce 2007 a 2010 získala hlavní cenu na World Whiskey Awards.

Chivas Regal 12y

Chivas Regal 12y je 40% míchaná skotská whisky. Ta je vyrobena z více než 40 nejlepších jednosladových whisky. Barva Chivasu je zářivě jantarová s vůní připomínající lesní květiny a med.

Proper No. Twelve

Proper 12 je 40% míchaná irská whiskey, která získala svojí popularitu zejména kvůli světové MMA hvězdě Conor McGregorvi. Ten s touto whisky (vlastně whiskey, protože je z Irska) vstoupil do pomyslného ringu se všemi distillery mistry. Do toho vstoupil společně s bývalým managerem lihovaru Bushmills.

Název whisky je odvozený od Dublinu 12, což je čtvrť, ze které McGregor pochází. Nejedná se tedy o 12letou whisky.

Proč je Proper zařazení v žebříčku nejlepší whisky? Je to zejména kvůli oblíbenosti mezi zákazníky. Tato whisky je dobře pitelná, ale její úspěch je především dílem kvalitního marketingu.

Wild Turkey 101 Rye

Wild Turkey 101 Rye

Wild Turkey 101 Rye je 50,5% americká whiskey ze státu Kentucky a také jedna z nejoblíbenějších bourbon whiskey v USA. Jako správný bourbon je vyrobena ze směsi kukuřice, žita (rye) a ječmenu. Právě žito má hlavní podíl na mírně mátovém charakteru této whiskey.

Časté otázky okolo whisky

Jak pít whisky?

Neexistuje žádný pevně stanovený postup pití whisky. Nejlepší je pít ji, tak jak vám chutná nejlépe. Nemíchejte ji s colou, protože pak nedokážete ocenit její pravý charakter, ale to neznamená, že ji nemůžete pít v nějakém míchaném nápoji.

Jak se degustuje whisky?

1. Vypláchněte si ústa studenou vodou
2. Ze vzdálenosti 10-15 cm si přivoňte a pak si přisuňte sklenku blíže k nosu
3. Prohlédněte si barvu. Tmavší barva patří často starším whisky
4. Napijte se a hrajte si s whisky v ústech. Nechte ji převalovat na jazyku, pod jazykem, na patře.
5. Hledejte všechny různé chutě jako vanilka, kakao, čokoláda, smetana, koření, ovoce a také příznaky kouře a rašeliny.

Rozpoznat ve whisky různé chutě chce čas a cvik.

Jaká je nejlepší whisky?

Nejlepší whisky je ta, která vám chutná. Pokud nevíte, co vám chutná, protože jste se k tomu prostě ještě nedopili, tak zkuste tento žebříček nejlepší whisky.

Proč se jednou píše whisky a jidny whiskey?

Pamatujte si, že ve Skotsku, Kanadě, Japonsku se pro tento destilát používá výraz whisky, zatímco v Irsku a Americe se používá whiskey. Pokračování.