Nejlepší whisky

Hledáte nejlepší whisky?

Sestavil jsem žebříček, který vám pomůže vybrat tu nejlepší whisky 2024 od skotské, irské, americké až po japonskou. Několik věcí tyto whisky spojuje. Jsou mezi zákazníky oblíbené, patří mezi nejprodávanější nejen v České republice, ale po celém světě, a mají jedinečnou chuť. Každá z nich má navíc svůj specifický charakter, který ji dělá nenapodobitelnou a výjimečnou.

Žebříček obsahuje pouze whisky, které jsem osobně ochutnal. Nejsou to jen náhodné lahve, ale opravdu dobré whisky, které budou vám nebo obdarovaným určitě chutnat.

1. místo

Bruichladdich Port Charlotte

10letá whisky

Bruichladdich Port Charlotte 10y

Vol: 50 %
Doba zrání: 10 let
Země: Skotsko
Typ: Single Malt
Chuť: Velice nakouřená whisky s tóny citrusů, sherry se sladšími tóny sušenky Custard Cream a citrusů.

Verdikt: Výborná kultivovaná whisky, kterou ocení zejména milovníci skotské. Ve vůni dominuje kouř a rašelina. Po prvním doušku se tělem rozlévá příjemné teplo, které nádherně umocňuje dozvuk sladké rašeliny.

2. místo

Talisker 10y

10letá whisky

Vol: 45,8 %
Doba zrání: 10 let
Země: Skotsko
Typ: Single Malt
Chuť: Sladká a přiměřeně kouřová. Následuje sůl, pepř, celerová sůl, nugát a mírně mastný pocit v ústech. Talisker by měl zkusit každý. Ten 10letý je ideální příležitost.

Verdikt: Talisker je pro mě chuťově trochu drsnější, ale rozhodně ne chlastovitá whisky. Má dobrý charakter, ale určitě ne složitý. Kouř je tam znatelný, což je pro skotskou typické. Cítím v tom ale i mořské řasy, rašelinu a dokonce solanku (roztok soli). Chuť mi dělá radost, je sladká a jemně kouřová. Na jazyku cítím kouř, pepř a překvapil mě lehký závan nugátu.

3. místo

Ardbeg 10y

10letá whisky

ardbeg 10

Vol: 46 %
Doba zrání: 10 let
Země: Skotsko
Typ: Single Malt
Chuť: Výbušné tóny rašeliny spolu s tóny citronové a limetové šťávy, černého pepře a skořicového karamelu.

Verdikt: V chuti se mísí lehkost a kouř, která je pro Ardbeg typická. Ona lehkost je v ústech velmi příjemná. Na jazyku delikátní, přesto se silnými chutěmi. Sůl se ujímá vedení, hned za ní následuje kouř. Dále vyšlehaný med se solí, ale i exotické ovoce – sušené mango a sladká papája.

Nejlepší irská whisky

Connemara Peated

irská single malt

Connemare Peated Single Malt

Vol: 40 %
Doba zrání: 6 let +
Země: Irsko
Typ: Single Malt
Chuť: Zlatavou barvu, kterou doprovází příjemná vůně rašeliny. Pod ní se skrývají jemné akcenty květin, vanilky, a především lučního medu. Nechybí ani poměrně výrazná kouřivost.  

Verdikt: Tohle je nejspíš nejlepší irská whiskey, jakou jsem kdy měl. Connemara Original nebo také Peated Single Malt, jak se jmenuje, je hodně květinková a voňavá whiskey. Je neskutečně jemná, takže vůbec neškrábe v krku.

Další žebříčky whisky: skotská whisky, irská whiskey, česká whisky, japonská whisky.

Whisky je tmavý destilát, který se vyrábí (destiluje) ze zrn obilí. Nejčastěji z ječmene, žita a pšenice. V Americe se vyrábí z kukuřice. Whisky se destiluje po celém světě, ale nejpopulárnější země jsou Irsko a Skotsko.

Whisky jsou různé typy a některé státy mají přísně stanovená pravidla a předpisy, které udávají, jak se má whisky v této zemi vyrábět. Místo výroby totiž při definování whisky hraje dost podstatnou roli.

Aby byla whisky opravdovou whisky, tak by do ní neměla být přidána žádná jiná příchuť. Veškerou chuť (charakter), který whisky má, by měl být získaný ze staření v sudech. To tedy znamená, že dochucené whisky (medové, skořicové, jablečné, nejsou po technické stránce whisky.

✅ Kvalitní whiskyAno
✅ OblastiSkotsko, Irsko, USA, Japonsko

Jak pít whisky?

Neexistuje žádný pevně stanovený postup pití whisky. Nejlepší je pít ji, tak jak vám chutná nejlépe. Nemíchejte ji s colou, protože pak nedokážete ocenit její pravý charakter, ale to neznamená, že ji nemůžete pít v nějakém míchaném nápoji.

Whisky se nejčastěji pije z takzvaných short glass (krátké sklenice) s tlustým dnem. Tak to známe z našich restaurací i z nejlepších filmů. V takových sklenicích chutná whisky nejlépe.

Pokud ji nechcete jen pít, ale také vychutnat nebo degustovat, tak pak si kupte degustační whisky skleničku. Ta má speciální polouzavřený tvar, ve kterém se dokonale rozprostře aroma. Z této sklenky se whisky pije nejlépe.

Recenze whisky

Časté otázky okolo whisky

Jak pít whisky?

Neexistuje žádný pevně stanovený postup pití whisky. Nejlepší je pít ji, tak jak vám chutná nejlépe. Nemíchejte ji s colou, protože pak nedokážete ocenit její pravý charakter, ale to neznamená, že ji nemůžete pít v nějakém míchaném nápoji.

Jak se degustuje whisky?

1. Vypláchněte si ústa studenou vodou
2. Ze vzdálenosti 10-15 cm si přivoňte a pak si přisuňte sklenku blíže k nosu
3. Prohlédněte si barvu. Tmavší barva patří často starším whisky
4. Napijte se a hrajte si s whisky v ústech. Nechte ji převalovat na jazyku, pod jazykem, na patře.
5. Hledejte všechny různé chutě jako vanilka, kakao, čokoláda, smetana, koření, ovoce a také příznaky kouře a rašeliny.

Rozpoznat ve whisky různé chutě chce čas a cvik.

Jaká je nejlepší whisky?

Nejlepší whisky je ta, která vám chutná. Pokud nevíte, co vám chutná, protože jste se k tomu prostě ještě nedopili, tak zkuste tento žebříček nejlepší whisky.

Proč se jednou píše whisky a jindy whiskey?

Pamatujte si, že ve Skotsku, Kanadě, Japonsku se pro tento destilát používá výraz whisky, zatímco v Irsku a Americe se používá whiskey.