Nejlepší skotská whisky

Hledáte nejlepší skotskou whisky? Tady jste na správném místě. Sestavili jsme žebříček nejlepších a nejznámějších whisek ze Skotska. Věděli jste, že pravá skotská musí být vypálena ve skotské palírně z vody a sladového ječmene, že musí zrát nejméně 3 roky + jeden den na území Skotska a to v dubových sudech nebo že se do ní nesmí přidávat jiné přísady než je karamelové barvivo a voda? Pokud to splňuje, tak pak jde o skotský originál, který je většinou cítit rašelinovým kouřem.

Talisker 10y

Talisker 10y je 45,8% single malt skotská whisky z kraje Island. Talisker zraje minimálně 10 let v sudech z amerického dubu. Tato skotská whisky také vyhrála řadu světových ocenění pro svoji vynikající kvalitu. Recenze Talisker 10

Laphroaig 10y

Laphroaig 40% 10y je 10letá skotská single malt whisky z kraje Islay. Při výrobě se sladový ječmen suší nad ohněm z rašeliny, která se nachází pouze na ostrově Islay. Právě tento kouř dává whisky nezaměnitelný charakter, díky kterému dokážete Laphroaig jednoznačně rozpoznat.

Tento desetiletý Laphroaig je opravdovým pokladem na jehož chuť si možná budete potřebovat chvíli zvyknout. Je totiž cítit jódem. Tento rys je pro Laphroaig nezaměnitelný a připomíná medicínský odér při otevření lékárničky. Spousta lidí si chuť této whisky zamiluje už po první sklence, ale všichni se shodnou, že při prvním přivonění je tento skvost spíše odrazoval.

Aroma: Sladké lékařské aroma s jemnými nuancemi jódu, fenolu a solanky. Lehce připomíná borovicový desinfekční prostředek s tóny ořechů.
Chuť: Silná chuť mořských řas, koření a rašeliny s lehkými tóny vanilkové zmrzliny.
Dozvuk: Dlouhý, sladce vanilkový dozvuk mísící se s kouřem, borovicovým desinfekčním prostředkem a uzenou mořskou solí.

Bruichladdich Port Charlotte 10y

Bruichladdich Port Charlotte 10y je 50% skotská single malt whisky z oblasti Islay. Tyto skotské whisky mají jedinečný kouřový charakter, který většinou získávají z rašeliny. Port Charlotte je vyrobena ze 100% skotského ječmene z oblasti Inverness Shire. Tato whisky zrála 10 let v různých sudech. Nejdelší dobu odpočívala v sudech po americké whisky. Při třetím staření byla převedena na 18 měsíců do sudů sherry hogsheads Oloroso.

Lidé mají tuto whisky v oblibě pro její jedinečnou chuť, které dominuje kouřový charakter, sherry a jemné tóny citrusů.

Aroma: Rašelinový kouř s jemným náznakem džemu z tmavého ovoce, karamelizovanými ořechy, pomerančovou kůrou s jemnými tóny moka a javorového sirupu.
Chuť: Chuť kouře, sherry a slaného mořského vzduchu se sladšími tóny sušenky Custard Cream a citrusů.
Dozvuk: Douhý a svěží, ale kouřově suchý se sladkostí sušeného ovoce. V závěru přichází jemná chuť lehce slaného vanilkovo-kakaového krému.

Glenfiddich 12y

Glenfiddich 12y je 40% skotská single malt whisky z kraje Speyside. Patří mezi nejprodávanější whisky na světě a je neodmyslitelnou součástí stálé nabídky vetšiny dobrých barů a restaurací. Tato whisky získala v roce 2007 ocenění na Mezinárodní soutěži vín a lihovin. Glenfiddich zraje 12 let v sudech z amerického a evropského dubu.

Rodinný lihovar vyprodukuje ročně kolem 10 milionů litrů whisky, které skladují ve svých prostorách. Zajímavostí je nejen specifická lahev, ale také vlastní bednářství nebo stáčírna. Díky tomu všemu má Glenfiddich celou výrobu dokonale pod kontrolou.

Aroma: Medové máslo s toastem doplňuje květinově minerální vůně s náznaky ovoce.
Chuť: Lehká a hladká květinová chuť s nádechy koření.
Dozvuk: Dlouhý a jemný dozvuk, který je obvyklý pro kraj Speyside.

Ardbeg 10y

Ardbeg 10y je 46% single malt skotská whisky s velice odvážnou chutí rašelinového kouře. Ten je pro Ardberg whisky něco jako měřítko. V tomto případě je úroveň rašeliny uváděna na horním konci stupnice 55 ppm. Tedy velice vysoká úroveň, která utváří této whisky jedinečný a nezaměnitelný charakter.

Ardbeg 10y je jasným cílem pro všechny milovníky dobré whisky. Vyrábí se v kraji Islay, kde také po desetiletí zraje a získává svoji osobnost z mořského vzduchu, kouře a rašeliny.

Aroma: Sladká rašelina, uhlí a jemné květinovo-mýdlové tóny okořeněné pepřem a chilli.
Chuť: Sladká vanilka mísící se s citronem a limetkou. V těsném závěsu na to navazuje průdká kouřová chuť typická pro Ardbeg.
Dozvuk: Dlouhý a hřejivý závěr s příchutí kouře a dlouhotrvající chutí pepře.

Johnnie Walker Black Label 12y

Johnnie Walker Black Label 12y je 40% míchaná skotská whisky. Ta patří mezi nejznámější značky skotských na světě. A dost možná také jednu z nejoblíbenějších míchaných whisky. Johnnie Walker svoji recepturu ostražitě tají, ale jisté je, že Black Label je míchaný ze 40 whisky, ze kterých získal jemný kouřový charakter.

Johnnie Walker Black Label zraje 12 let v dubových sudech po bourbonu a sherry. Po celou dobu zrání se formuje jeho chuť, která bude pro milovníky whisky určitě jedinečným zážitkem.

Aroma: Sušené ovoce nasáklá arommatem z dubových sudů , melasy a s náznaky bílého pepře.
Chuť: Bohatá a plná chuť s tóny dřevěného kouře a koření s náznaky ječmene navazující na smetanově karamelové cereálie s výrazně bylinkovou příchutí.
Dozvuk: Dlouhý ovocný závěr s tóny kouře připomínající originální whisky Johnnie Walker.