Domů » Nejlepší Tatranský čaj (Tatratea)

Nejlepší Tatranský čaj (Tatratea)

Pokud je nějaký alkohol symbolem našich východních sousedů, pak bezpochyby tatranský čaj. Tento bylinný likér, který zahřeje nejen na horách, se právem těší dlouhodobé oblibě. A jaký jen ten nejlepší? To a mnohem víc se dozvíte v tomto žebříčku o Tatratea.

Jardův souhrn

Dobře si vzpomínám, kdy jsem ochutnal svůj první tatranský čaj. Bylo to o pěkných pár let zpět. Přesně si to nepamatuji, ale minimálně 12 let to bude. A to se teď píše rok 2024. Z Tatrtea jsme byli v rozpacích, protože jsme si ho vybrali z nápojového lístku schválně. Nevěděli jsme, o co jde. Tehdejší verze měla přes 70 % alkoholu. Něco tak silného jsem pil jedině v podobě absintu.

Tady mě chuť a síla vážně překvapila, protože % alkoholu nejsou na chuti tolik znát, jak by člověk čekal. Jasně, že je Tatratea vypalovák, ale je to moc dobrý likér. Nejsem jeho velký fanoušek, takže jsem všechny Tatranské čaje ochutnal z tohoto mini setu a výsledek jsem seřadil podle toho, jak mi co chutnalo.

1. Tatratea Original 52 %

Tatratea Original

Pokud vás premiéra s Tatranským čajem teprve čeká, ideálním seznámením bude Tatratea Original s 52% obsahem alkoholu. Jedná se o kombinaci indického černého čaje Assam, bylinek a hoblinek dubového dřeva macerovanou ve studeném alkoholu. Jak napovídá i černá minimalistická láhev, jedná se o “čistou” verzi bez dodatečných příchutí, díky čemuž si můžete vychutnat původní recepturu.

2. Tatratea Outlaw 72 %

Tatratea Outlaw

Zachutnal vám Tatratea Original, ale máte chuť na něco silnějšího? Pro tyto případy je v nabídce Tatratea Zbojnický (Outlaw) s 72 % alkoholu. Tato nejsilnější verze všech Tatranských čajů si navzdory vysokému obsahu alkoholu zachovává jedinečnou chuť i vůni vysokohorských bylina a černého čaje Assam. Oproti originálu je díky menšímu obsahu cukru o něco méně sladší.

3. Tatratea Peach & White 42 %

Tatratea Peach White

Teď už se však pojďme podívat na Tatranské čaje s příchutí. Jednoznačným oblíbencem z ovocné edice je Tatratea Peach & White se 42% obsahem alkoholu. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejsladší variantu v nabídce, zachutná především milovníkům sladkého ovoce. A jak napovídá název, Tatratea Peach & White obsahuje kromě černého čaje a bylinek také extrakt z bílého čaje a broskve. 

4. Tatratea Forest Fruit 62 %

Tatratea Forest

K létu v horách neodmyslitelně patří sbírání borůvek a dalších lesních plodů, a v nabídce Tatratea tak nesmí chybět ani příchuť lesního ovoce. Tatratea Forest Fruit obsahuje lehce vyšší procento alkoholu a výtažky z borůvek, lesních jahod a ostružin. Zajímavou chuť likéru však dodává také obsažená levandule, lístky maliníku a africký čaj Rooibos s medovými tóny.

5. Tatratea Apple & Pear 67 %

Tatratea Apple Pear

Vybíráte právě ideální likér ke štědrovečerní večeři, nebo zkrátka milujete vůni čerstvě upečeného štrůdlu? Pak si rozhodně nenechte ujít Tatratea s příchutí jablka a hrušky s 67% obsahem alkoholu. Po otevření lahve vás přivítá sváteční vůně jablek s tóny zázvoru, skořice, vanilky a karamelu.

6. Tatratea Coconut 22 %

Tatratea Kokos

Pokud neholdujete silnému alkoholu, možná vás příjemně potěší, že Tatratea má v nabídce i slabší kousky. Jedním z nich příchuť kokosu, která obsahuje pouze 22 % alkoholu. Můžete si tak naplno vychutnat sladkou chuť a vůni kokosu, bílého čaje, medu a lučních květin. Zkrátka ideální volba na letní výšlap na hory!

7. Tatratea Roseship & Seabuckthorn 57 %

Tatratea Roseship

Tenhle kousek z dílny Tatratea jen tak nepřehlédnete, a to nejen díky jasně žlutému obalu, ale také svěží vůni. Likér s 57% obsahem alkoholu v sobě kombinuje tradiční chutě rakytníku a šípku, a je tak ideální na chladné večery v horách i na chatě. Základem je tentokrát namísto černého či bílého čaje čaj červený.

8. Tatratea Mini Set Mix (kalendář)

Tatratea Set

Nevíte, kterou z příchutí Tatratea vyzkoušet jako první? Tak proč ne všechny? Stačí si pořídit degustační set Tatratea, ve kterém najdete hned 14 bylinkových variant ve stylovém dárkovém setu, díky kterému se z něj stane i pěkný dárek. Uvnitř najdete nejen všechny výše zmíněné příchutě, ale také Tatratea mléko a čaj, acai a aronie, citron, ibišek a červený čaj, květinový čaj či dvě varianty, které nejsou běžně v nabídce.

Co je Tatratea (Tatranský čaj)?

Přestože na Slovensku má Tatranský čaj dlouhou tradici, dnes ho známe především jako produkt slovenské značky Tatratea rodinné likérky Karloff z podhůrského městečka Kežmarok. Receptura vychází se starého zvyku hostit návštěvníky čajem doplněným trochou ostřejšího bylinného likéru. Na trhu se Tatratea poprvé objevil v roce 2003, tehdy ještě pod názvem Tatranský čaj, který byl v roce 2009 změněn na mezinárodnější Tatratea. I to bylo možná jedním z důvodů, proč se likéru v opravdu stylové lahvi v podobě termosky na čaj začalo dařit i za hranicemi Slovenska. A není tak vůbec divu, že kromě původního Tatratea se na trhu postupně objevily také nejrůznější ovocné příchutě či úspěšné limitované edice, které sbírají ocenění na likérových soutěžích po celém světě.

Jak pít Tatranský čaj?

Nejlépe si Tatranský čaj vychutnáte samozřejmě na horách, kdy skvěle zahřeje v nevlídném počasí. Pokud chcete popíjet Tatratea v pohodlí domova, na výběr máte už více metod podávání. Na zahřátí v zimních měsících je ideální především původní způsob konzumace, tedy přidáním horké vody či čaje. 

Pokud teplých alkoholickým nápojům příliš neholdujete, vsadit můžete také na klasické míchané nápoje. Nejlépe si však chuť bylinek vychutnáte, když si Tatranský čaj dopřejete samotný, případně s trochou ledu.

Jaké jsou hlavní přísady pro výrobu Tatranského čaje?

V současné době Tatratea nabízí hned několik sérií a edicí, a složení se tak může u každého typu trochu lišit. Pokud se však podíváme na základní přísady, chybět rozhodně nesmí kvalitní černý čaj Assam původem z Indie. Slovensko naopak přispělo svou troškou do mlýna lokálními bylinkami, jako je třezalka, meduňka, máta, ostropestřec, pelyněk či třeba hřebíček. Další “tajnou” přísadou jsou hobliny z dubu, které dodávají Tatranskému čaji jeho typickou chuť. Dubové hobliny se spolu s macerátem z bylin nechají osm týdnů odležet v jemném lihu a následně jsou naředěny pramenitou tatranskou vodou na požadovanou koncentraci.

Kromě těchto hlavních přísad, které se v zásadě nemění bez ohledu na edici, jsou do jednotlivých druhů přidávány další přísady. Těmi mohou být například ovocné extrakty, smetana či kokos.