Nejlepší bílý rum

Když se řekne bílý rum, většina z nás si pravděpodobně vybaví horké léto a svůj oblíbený míchaný koktejl. Přestože mají bílé rumy pověst destilátu s poměrně nevýraznou chutí, při výběru opravdu kvalitního kousku se můžete těšit na jedinečnou chuť i aroma, které si vychutnáte nejen ve svém oblíbeném drinku, ale také samotné. Pokud ve výběru kvalitního bílého rumu tak trochu tápete, jste na správném místě – přinášíme vám nejen pohled do světa tohoto čirého destilátu, ale také tipy na ten nejlepší bílý rum, který je u nás k dostání.

Co je bílý rum?

Zatímco tmavé rumy se těší obrovské pozornosti mnoha rumových fajnšmekrů, bílé rumy často zůstávají tak trochu v pozadí. Podobná je situace i mezi laiky, a tak vám asi nikdo nebude mít za zlé položení otázky, co bílý rum vlastně je a jak se liší od klasického rumu.

Odpověď je poměrně jednoduchá. Bílý rum, v anglosaském světě známý především pod názvy “Silver”, “White”, “Light”, případně také “Blanco”, se podobně jako tmavý rum vyrábí z cukrové třtiny, respektive melasy. Hlavní rozdíl však spočívá v samotném zrání. Nejen, že se bílé rumy nijak nepřibarvují karamelem, jak je pro mnoho tmavých rumů typické, ale také nezískávají tmavou barvu při zrání v sudech. Zrají totiž obvykle pouze dva roky, výjimečně i více. Právě dlouhá doba je pro výraznou barvu tmavých rumů klíčová. K čiré barvě bílých rumů přispívá také důkladná filtrace.

Výsledkem je čirý destilát, který skvěle chutná v míchaných koktejlech a drincích. Přestože na rozdíl od tmavého rumu nedozrávají v sudech po koňaku, setkat se můžeme i s opravdu aromatickými bílými rumy. Ty jsou často doplněné některým ze zrajících rumů, případně stařeny delší dobu. Avšak i v případě krátce zrajících rumů dodají sudy destilátu typické aroma a chuť. 

Bílý rum se hodí spíše do koktejlů. Možná hledáte nejlepší rum.

Nejlepší bílý rum, jaký to je?

Nejlepší bílý rum je podle mě Plantation White 3 Stars, protože jsou v něm pěkně cítit tóny tropického ovoce, zralého banánu a samozřejmě hnědého cukru. Není to tedy pouhá typická chlastovitost, jako u Havana Club, ale je to rum, který míchanému koktejlu dodá lepší grády. Myslím si, že je to nejlepší bílý rum pro mojito, ve kterém máta a limetka upozadí veškeré chutě, ale Plantation White 3 Stars se tam lehce prosadí.

Plantation White 3 Stars

Plantation White Rum 3 Stars

Pokud chcete ochutnat bílý rum, který vás okamžitě přenese na sněhově bílé pláže Karibiku, za ochutnání rozhodně stojí Plantation White 3 Stars s 41,2% obsahem alkoholu. Jedná se o směs top rumů z Jamajky, Barbadosu a Trinidadu, k samotnému lahvování dochází ve Francii. Každý z těchto tropických ostrovů dodává výslednému rumu typickou chuť. Těšit se můžete na tóny hnědého cukru, tropického ovoce, tmavé čokolády či zralých banánů. A pokud stále váháte, za zmínku stojí také celá řada ocenění na mezinárodních rumových soutěžích.

Warehouse Overproof White Hcf

Warehouse #1 Overproof White Rum HLCF

Tento kousek bude skvělou volbou v případě, že chcete ochutnat výborný jamajský bílý rum. Jedná se o rum z exkluzivní řady rumů Unaged White Rum Series, kterou sestavil Warehouse #1. Jedná se o rum vyráběný tradiční metodou divoké fermentace a destilace, která je typická pro jamajskou oblast Trelawny. Těšit se můžete na ovocný, výrazně aromatický rum, který je jako stvořený do svěžích letních koktejlů.

Legendario Anejo Blanco

Legendario Aňejo Blanco 4y

Pokud chcete ochutnat o něco déle stařený bílý rum, tento kousek známé destilerie Legendario byste rozhodně neměli minout. Jak napovídá stylová vlaječka, která doplňuje lahev tohoto bílého rumu, Legendario je destilován na Kubě. V dubových sudech si poleží celé čtyři roky a je lahvován těsně před spojením s dark rumem. V lahvi na vás tak čeká jak typicky průzračná barva, tak pro bílé rumy o něco méně tradiční výrazné aroma karamelu a ořechů.

Rum Veritas

Rum Veritas 47 %

Pravda je nejen ve víně, ale také v bílém rumu, a důkazem je právě rum Veritas. Tento výborný kousek je výsledkem spolupráce několika renomovaných destilerií. Jedná se o blend bílých rumů z tradiční Coffeyho destilační kolony z palírny Foursquare na Barbadosu a rumů vyrobených na destilačních kotlících se dvěma křivulemi v palírně Hampden na Jamajce. Navzdory tomu, že se jedná o bílý nestařený rum, vás po otevření lahve přivítá opravdu aromatická vůně svěžího tropického ovoce, cukrové třtiny a citronové kůry. Za zmínku stojí fakt, že vhledem absenci filtrace se nejedná o naprosto čirý rum. Potěší také fakt, že je bez jakýchkoliv aditiv a barviv.

Doorlys White Rum

Doorly’s White Rum

Při pohledu na etiketu tohoto rumu rozhodně nebudete na omylu, odkud vlastně pochází. Tento barbadoský bílý rum si poležel v malých dubových sudech hned celé tři roky, díky čemuž získal unikátní krémový charakter. Zárukou čistoty a čiré barvy je filtrace přes aktivní uhlí. A pokud patříte mezi milovníky přírody, možná vás zahřeje u srdíčka, že destilerie, ve které je rum vyráběn, byla navržena tak, aby co nejméně zatěžovala životní prostředí tohoto krásného tropického ostrova uprostřed Karibiku.

Diplomatico Planas

Diplomático Planas

V případě, že hledáte výborný bílý rum na pomalé popíjení, Diplomático Planas bude trefou do černého. I tento rum se vyznačuje netypickou intenzitou, která je výsledkem až šestiletého zrání v sudech po bourbonu a sladové whisky. Navzdory tomu (a především díky filtraci přes aktivní uhlí) se může pochlubit křišťálově čirou barvou. Uvnitř lahve na vás čeká příjemné aroma mleté kávy, kokosu a tropického ovoce, které doplňuje krémová chuť a výrazný závěr.

Duppy Share White

The Duppy Share White Rum

Dalším kouskem z řad výborných jamajských bílých rumů je The Duppy Share White, na jehož výrobě se podílel britský rapper s jamajskými kořeny Kano. Nebude proto žádným překvapením, že se můžete těšit na typicky jamajské aroma manga, nového koření a tymiánu. A pokud si tento bílý rum budete dopřávat s přáteli, můžete se předvést historkou o jeho názvu – pojem duppy share odkazuje na temné karibské duchy milující rum, kteří údajně kradou tu nejlepší část rumu.

Capitan Bucanero Blanco

Capitan Bucanero Blanco

S naším dalším tipem se přeneseme do slunné Dominikánské republiky. Tento bílý rum s 38% obsahem alkoholu je stáčen do lahví okamžitě po destilaci, díky čemuž má tlumenější chuť, která se skvěle hodí do míchaných nápojů, u kterých tolik neovlivní výslednou chuť jako stařené rumy. To však neznamená, že je Capitan Bucanero Blanco bez chuti – právě naopak. Nabídne zajímavé pikantní tóny pepře a koření.

Havana Club Anejo

Havana Club Anejo 3y

Za ochutnání rozhodně stojí také tříletý bílý rum Havana Club Anejo s 37,5% obsahem alkoholu, který patří mezi nejprestižnější bílé kubánské rumy. Navzdory krátkému staření v sudech po americkém bílém dubu dokáže upoutat opravdu aromatickou vůní dubu, citrusů, koření, zázvoru či dokonce marcipánu. V chuti můžete očekávat kromě citrusů a koření také jemné tóny vanilky. Jedná se o výborný rum na přípravu populárního koktejlu Daiquirí. 

Jaký bílý rum se hodí na mojito?

Když se řekne bílý rum, většinou si vybavíme mojito vonící po hnědém cukru, rumu, limetkách a svěží mátě. Není proto asi překvapující, že vybírat bychom měli právě karibské bílé rumy z cukrové třtiny. Konkrétní značku rumu vybírejte podle svých preferencí. Obecně platí, že by rum měl vonět i chutnat sladce, bez žádné nepříjemné pachuti po destilovaném alkoholu. Ucítit bychom neměli ani umělá aromata. Tyto podmínky splňují výše uvedené rumy. Pokud chcete opravdu autentické mojito, obloukem se vyhněte například oblíbenému Bacardi či dokonce Tuzemáku, který v koktejlech nemá co dělat.

Jak chutná bílý rum?

Kde a z čeho získává bílý rum svoji chuť, když nezraje v sudech. No, není to tak docela pravda. Bílé rumy samozřejmě prochází různými destilačními a výrobními procesy. Většina bílých rumů se nenechává dozrávat v sudech po koňaku a podobně, ale přesto se najdou takové, do kterých je přidaný nějaký „zrající“ rum nebo u víceletých bílých rumů se chuť a aroma získává právě z použitých sudů. Je to zamotané, co? Ale vskutku jednoduché. Vysvětlím vám to. Bílé rumy vznikají i mícháním různých druhů rumů. Tyto rumy nezrály dlouho, takže nemají tmavou barvu, ale chytily aroma a chuťový charakter ze sudu. Bílé rumy se nakonec důkladně filtrují, takže tam dojde k jejich dočištění. No a tyto bílé rumy pak mají kvalitní charakter, chuť a aroma.

Závěr

Podle mě jsou toto nejlepší bílé rumy, které vám budou chutnat v koktejlech, ale i jen tak. Nicméně podle mého názoru je lepší si ve sklence vychutnat kvalitní tmavý rum a bílý rum nechat právě pro to míchání do koktejlů. V každém případě. až si některý z výše zmíněných rumů koupíte, tak vám doporučuji nejdříve jej ochutnat čistě samotný, protože budete mile překvapení, jak může blanko rum chutnat.