Domů » Nejlepší sklenice na rum: z jakého skla pít?

Nejlepší sklenice na rum: z jakého skla pít?

Sklenice Na Rum A Whisky

Pokud si chcete svého pití užít co nejvíc, tak potřebujete správnou sklenici. Pokud degustujete, tak je jedno, jestli jí budeme nazývat na na rum nebo whisky. Tvary degustačních skleniček jsou totiž na tyto dva destiláty úplně stejné Ať už chcete pít rum nebo whisky, tak věřte tomu, že sklenička, kterou si vyberete udělá v konečné chuti hodně velký rozdíl. Jaké jsou nejlepší sklenice a skleničky na rum, whisky a jiné destiláty?

Nejlepší sklenice a skleničky na rum a whisky

Výběr skleniček vezmeme od té největší vědy, kterou je rozhodně degustování a pak se mrkneme na zajímavé tumblery. Jaké jsou tedy nejlepší sklenice?

Sklenice Glencairn

TOP Sklenička Glencairn 190 ml

Ikonická sklenice Glencairn se stala symbolem degustování lihovin. Její tělo umožňuje perfektní rozvinutí aromat. Tvar tulipánu si klade za cíl nasměrovat aroma do čichových smyslů. Kromě toho její hrdlo je pěkně tvarované na pití. Jestli si chcete whisky, rum nebo cokoliv jiného užít do sebemenšího detailu, tak pak je toto jasná volba.

Sklenka Tulip Amber S Poklickou

Sklenka Tulip Amber Glass s víčkem

Skleničky Tulip Amber mají víčko, pokličku, poklop, chcete-li. Jsou balené v krásných dárkových kazetách, které umocňují celkový luxusní dojem. Právě víčko na sklenku umožní dokonale si vychutnat opravdu všechny chuťové a aromatické tóny degustovaného destilátu, ať je to rum nebo whisky. Přes víčko vám to nevyčichne.

Degustacni Sklenice Alkohol

1. Degustační sklenice 120 ml

Typická degustační sklenice. Za mírnou výhodu považuji její velikost 120 ml. Osobně považuji menší objemy skleniček za výhodu, protože ve větší 190 ml a více se aroma více vytrácí. Taková sklenička nestojí ani 100 Kč, ale můžu vám zaručit, že chuťové nuance si v takové sklence perfektně užijete. A je jedno, jestli budete pít kvalitní rum nebo nejlepší whisky.

2. Sklenička Taro

Tato sklenička je sice v názvu nese grappu (pálenky typu slivovice), ale svým tvarem je ideální pro pití rumu a whisky. Tedy pro jejich vychutnávání a degustování jejich charakterů. Zúžený tvar zachová aroma, které se v ní více koncentruje a při přičichnutí proudí přímo k čichovým buňkám. Výhodou je asi její cena.

sklenička nudeglass

3. Degustační sklenička Nudeglass

Tohle je trošku dražší sklo, ale za to máte jistotu, že je bezolovnaté. Skleničky se dají s jistotou používat na degustace rumu i whisky. Vyrábí se na Islandu s bezolovnatého křišťálu, takže je jasné, že je to TOP mezi sklem. Navíc se prodávají po dvou. Všimněte si toho trochu jinak tvarovaného hrdla. Podobné sklenky si údajně oblíbili špičkoví degustátoři whisky a rumu jako Dave Broom (spolueditor časopisu Whisky Magazine a autor knihy „Rum“), David Robertson (Master Distiller of the Macallan) nebo Ian Wisniewski (novinář na volné noze).

4. Whisky sklenice Noblesse

Tohle je typický zástupce „luxusních“ whiskovek. Luxusních na podhled, protože podle ceny jde o poměrně lacinou záležitost, která ale udělá spoustu parády. Robustní broušené sklo s vysokým dnem přímo vyzívá k tomu nalít do toho oblíbené pití, hodit kostku ledu a relaxovat. Whiskovky mají spoustu vzhledů, tvarů, síly skla. Narazíte na ně asi v každém obchodě.

karafa a sklenice na whisky

5. Skleněný Set Whisky

Nakonec bych tady rád zmínil diskutované karafy. Třeba tohle je set broušeného skla (whiskovek a karafou). Karafy jsou prostě stylové dekorační předměty. Když do karafy přelijete whisky nebo rum, tak je nezkazíte. Když pak máte něco podobného v baru nebo na stole, tak to vypadá dost dobře. Také mám svůj set, ale popravdě nechávám pití v originálních lahvích a do karafy si nalévám vodu, kterou popíjím společně s whisky.

Z jakých sklenic pít rum a whisky (bourbon)?

Předně si pamatujte, že pití whisky i rumu je osobní záležitost, při které záleží hlavně na vašich smyslech. Nejspíš při každém popíjení tápete, jestli pijete své oblíbené pití ze správné skleničky. Která sklenička je ale ta správná? Je to ta, ze které vám chutná nejvíc. Pití rumu i whisky musí mít styl.

Při stolničení (pravidla stolování) se platí pravidlo: čím kvalitnější nápoj, tím jemnější sklo se používá.

Ačkoliv se ve filmech a ve většině barů pijí destiláty z tumblerů (malé sklenice s tlustým dnem), tak věřte, že u rumu a whisky jde při degustaci v první řadě o rozvinutí aromat. Platí tady skoro stejná pravila jako u vína. Potřebujete sklenku, které se nahoře zužuje. Taková sklenice vypadá trochu jako tulipán. Nicméně destilát nepatří do sklenic na víno, protože jsou příliš velké.

Z Ceho Pit Rum
Ideální sklenice vypadá nějak takto.

Jak vybrat správnou skleničku na rum?

Sklenic a skleniček je několik druhů. Proč jich je tolik? Každá se hodí na jiný druh pití. Prostě záleží na příležitosti, kdy budete pít. Chcete si jen tak orazit, popít s přáteli nebo vychutnávat náročné charaktery prémiového pití? Podle toho vybírejte sklo.

Degustační skleničky

degustační sklenka na whisky a rum

To, že se nazývají degustační, tak neznamená, že by se z nich nedalo nezřízeně popíjet. Typické degustační sklenice mají tulipánovitý tvar s různými stupni zúžení, různé délky, délku stopky a také mají různé typy okraje (nevím, jestli se tomu správně říká typ rtu). Tento tvar skla ovlivňuje páry, které proudí do sklenice a které pomáhají nést aromata k našim čichovým buňkám. Kdybych to vzal podle názvů skla na víno, tak pak se degustační sklo může podle tvaru jmenovat Port, Madeira, Standard sweet. Správná degustační sklenička na rum a whisky se pak podobá spíše typu Madeira.

Old fashioned (nízký tumbler)

whiskovka s vysokým dnem

Asi nikdo nedá dopustit na rovnostěnné whiskovky s vysokým dnem. Tipnul bych si, že se z nich pije nejčastji na celém světě. Někdo jim říká old fashioned glass nebo rock glass, ale odborně je to spíš nižší a širší tumbler. To je sklenice, kterou známe z různých amerických filmů. Pití whisky nebo rumu z nízkého tumbleru je prostě cool. Na nenáročné pití je to bezvadná volba, ale na degustaci to není, protože vám utíká veškeré aroma. Tohle jsou skleničky, do kterých se dává led. Jejich výběr je spíš otázkou osobního vkusu. Někdo má ráz hladké slabé stěny, jiný miluje robustní broušené sklo.

panák sklenice

Shot sklenice

Klasický panák, tak jak ho známe z barů. Může mít mnoho podob. Může mít tenké rovné strany s vysokým dnem, ale může vypadat i jako malá sklenka na víno na nízké stopce ve tvaru tulipánu. Z panáků se v některých zemích decentně usrkává, ale většinou slouží k tomu, abyste do sebe destilát kopli a už dolévali dalšího panáka. Tady to je prostě o normálním pití na nějaké akci.

Pijte si rum a whisky z čeho chcete. Pití musí chutnat především vám. Pokud zatoužíte po zkoumání charakteru destilátu a jeho různých aromat, tak pak výběr skleničky nepodceňujte. Sklo a jeho tvar totiž dokáže celkový chuťový a čichový vjem dost ovlivnit.

Závěr

Pijte si z čeho chcete. Když vám to chutná, tak na tom není nic špatného, ale s tradičním tumblerem zapomeňte na sofistikované rozpoznávání chutí a vůní. Ty se z něho, kvůli širokému hrdlu, okamžitě vypaří. Degustační skleničky jsou často součástí degustačních sad rumu nebo adventních kalendářů alkoholu. Já, když si koupím novou lahev kvalitního pití, tak jej testuji z několika sklenic. Nezdá se to, ale těch rozdílů ve vůních a chutích je s každou sklenkou nespočet.

Podobné příspěvky