sklenice na rum a whisky

Skleničky na rum

Pokud si chcete svého oblíbeného nebo degustovaného pití užít co nejvíc, tak potřebujete správnou skleničku na rum nebo whisky To záleží na vaší chuti.. Ať už chcete pít rum nebo whisky, tak věřte tomu, že sklenička, kterou si vyberete k ochutnávání whisky a rumu udělá v konečné chuti hodně velký rozdíl. Jaké jsou skleničky a sklenice na rum a whisky?

Z jakých sklenic pít whisky nebo rum?

Předně si pamatujte, že pití whisky nebo rumu je osobní záležitost, při které záleží hlavně na vašich smyslech. Nejšpíš při každém popíjení tápete, jestli pijete své oblíbené pití ze správné skleničky. Která sklenička je ale ta správná? Je to ta, ze které vám chutná nejvíc. Pítí rumu i whisky musí mít styl.

Při stolničení (pravidla stolování) se platí pravidlo: čím kvalitnější nápoj, tím jemnější sklo se používá.

Jak vybrat skleničku na rum nebo whisky?

Sklenic a skleniček je několik druhů. Proč jich je tolik? Každá se hodí na jiný druh pití. Prostě záleží na příležitosti, kdy budete pít. Chcete si jen tak orazit, popít s přáteli nebo vyhcutnávat náročné charaktery prémiového pití? Podle toho vybírejte sklo.

Druhy sklenic

Old fashioned (nízký tumbler)

whiskovka s vysokým dnem

Asi nikdo nedá dopustit na rovnostěnné whiskovky s vysokým dnem. Tipnul bych si, že se z nich pije nejčastji na celém světě. Někdo jim říká old fashioned glass nebo rock glass, ale odborně je to spíš nižší a širší tumbler. To je sklenice, kterou známe z různých amerických filmů. Pití whisky nebo rumu z nízkého tumbleru je prostě cool. Na nenáročné pití je to bezvadná volba, ale na degustaci to není, protože vám utíká veškeré aroma. Tohle jsou skleničky, do kterých se dává led. Jejich výběr je spíš otázkou osobního vkusu. Někdo má ráz hladké slabé stěny, jiný miluje robustní broušené sklo.

panák sklenice

Shot sklenice

Klasický panák, tak jak ho známe z barů. Může mít mnoho podob. Může mít tenké rovné strany s vysokým dnem, ale může vypadat i jako malá sklenka na víno na nízké stopce ve tvaru tulipánu. Z panáků se v některých zemích decentně usrkává, ale většinou slouží k tomu, abyste do sebe destilát kopli a už dolévali dalšího panáka. Tady to je prostě o normálním pití na nějaké akci.

Degustační skleničky

degustační sklenka na whisky a rum

To, že se nazývají degustační, tak neznamená, že by se z nich nedalo nezřízeně popíjet. Typické degustační sklenice mají tulipánovitý tvar s různými stupni zúžení, různé délky, délku stopky a také mají různé typy okraje (nevím, jestli se tomu správně říká typ rtu). Tento tvar skla ovlivňuje páry, které proudí do sklenice a které pomáhají nést aromata k našim čichovým buňkám. Kdybych to vzal podle názvů skla na víno, tak pak se degustační sklo může podle tvaru jmenovat Port, Madeira, Standard sweet. Správná degustační sklenička na rum a whisky se pak podobá spíše typu Madeira.

Nejlepší sklenice a skleničky na rum a whisky

Výběr skleniček vezmeme od té největší vědy, kterou je rozhodně degustování a pak se mrkneme na zajímavé tumblery.

Sklenička Taro

Tato sklenička je sice v názvu nese grappu, ale svým tvarem je ideální pro pití rumu a whiky. Tedy pro jejich vychutnávání a degustování jejich charakterů. Zúžený tvar zachová aroma, které se v ní více koncentruje a při přičichnutí proudí přímo k čichovým buňkám. Výhodou je asi její cena.

sklenička nudeglass

Degustační sklenička Nudeglass

Tohle je trošku dražší sklo, ale za to máte jistotu, že je bezolovnaté. Skleničky se dají s jistotou používat na degustování rumu i whisky. Vyrábí se na Islandu s bezolovnatého křišťálu, takže je jasné, že je to TOP mezi sklem. Navíc se prodávají po dvou. Všimněte si toho trochu jinak tvarovaného hrdla. Podobné sklenky si údajně oblíbili špičkoví degustátoři whisky a rumu jako Dave Broom (spolueditor časopisu Whisky Magazine a autor knihy „Rum“), David Robertson (Master Distiller of the Macallan) nebo Ian Wisniewski (novinář na volné noze).

Whisky sklenice Noblesse

Tohle je typický zástupce „luxusních“ whiskovek. Luxusních na podhled, protože podle ceny jde o poměrně lacinou záležitost, která ale udělá spoustu parády. Robustní broušené sklo s vysokým dnem přímo vyzívá k tomu nalít do toho oblíbené pití, hodit kostku ledu a relaxovat. Whiskovky mají spoustu vzhledů, tvarů, síly skla. Narazíte na ně asi v každém obchodě.

karafa a sklenice na whisky

Skleněný Set Whisky

Nakonce bych tady rád zmínil diskutované karafy. Třeba tohle je set broušeného skla (whiskovek a kafafou). Karafy jsou prostě stylové dekorační předměty. Když do karafy přelijete whisky nebo rum, tak je nezkazíte. Když pak máte něco podobného v baru nebo na stole, tak to vypadá dost dobře. Také mám svůj set, ale popravdě nechávám pití v originálních lahvích a do karafy si nalévám vodu, kterou popíjím společně s whiskou.

Pijte si rum a whisky z čeho chcete. Pití musí chutnat především vám. Pokud zatoužíte po zkoumání charakteru destilátu a jeho různých aromat, tak pak výběr skleničky nepodceňujte. Sklo a jeho tvar totiž dokáže celkový chuťový a čichový vjem dost ovlivnit.

Podobné příspěvky