Domů » Foursquare 2009 – recenze skoro vyprodaného rumu

[Recenze] Foursquare 2009 – jak chutná

Foursquare 2009 Recenze

Udělat recenzi rumu Foursquare ze série Exceptional není jednoduché. Důvodem je, že je ho v obchodech nedostatek, protože si ho chce každý okamžitě koupit. Ať proto, aby rum ochutnal, aby ho zařadil do svojí investiční sbírky nebo ho okamžitě prodal s mírným ziskem. Lidi se zkrátka mohou přetrhnout, aby si koupili alespoň jednu lahev, která mimochodem není nejhezčí. Nicméně rum uvnitř rozhodně stojí za to.

Foursquare vydal v minulých letech ročníky 2004, 2005, 2007, 2008, Teď tady máme 2009 a série Foursquare 2010 na sebe nenechá dlouho čekat. Tedy možná, protože ročník 2006 vydán nebyl.

Rumy Exceptional Cask Selection navazují na úspěšnou edici Foursquare Shibboleth, což byl vynikající rum. Foursquare 2009 je 17. vydáním edice Exceptional Cask. To samo značí, o jak oblíbenou sérii rumů jde.

Foursquare 2009

ECS Foursquare 2009 je směs lehkých a těžkých rumů destilovaných systémem Pot/Column still. Potom rum zraje přibližně 11-12 let v sudech po bourbonu. Právě rok 2004 byl prvním, kdy byl ECS vydán jako „Cask Strength“.

Foursquare 2009 je lahvován při ABV 60 %. Bez jakýchkoliv přísad nebo dobarvování. Jde o čistě přírodní rum.

Jak chutná Foursquare 2009

Aroma je pro mě hodně překvapující, protože z rumu cítím ibiškový čaj, rozinky, třešně, červený pomeranč, karamel a hodně zralá jablka. Jenže je tam ještě něco, co jsem nedokázal dost dobře popsat. Nakonec mi s tím pomohla přítelkyně, která to klasifikovala jako zaprášené knihy v knihovně. A je to fakt. Každopádně bourbon tady zanechal také svoji aromatickou stopu, takže v nose můžete cítit opečený dub, vanilku a zázvor. Tím ale nechci říct, že je Foursquare 2009 vyvoněný jak nějaký americký bourbon. To rozhodně ne. Tady ty vůně hrají hezky harmonicky.

Foursquare 2009 Lahev

Když poválíte rum v ústech, tak je těch 60 % cítit, ale nepálí. V chuti je hodně cítit dub, ale ne ta typická dřevitost. Naopak je chuť doplněná nádechem zázvoru a trochu pepře, který doprovází vanilka a nějaké ovoce. To celé vrcholí docela dobrým „hitem“ červeného vína. Rum je rozhodně hřejivý s bohatou a hlubokou složitostí chuti.

Rum není tolik suchý jako předchozí ročníky z této série. Každopádně bych nechtěl tyto rumy hodnotit mezi sebou, protože každý rok jde o trochu něco jiného.

Závěrečný dozvuk je ovocně dubový se špetkou zázvoru. Bourbonovský tón tady hraje vážně silně. Pro mě to funguje neskutečně parádně.

Jardův souhrn recenze

Foursquare 2009 je na nějaký čas můj nejoblíbenější z celé série ECS. Ne, nebudu je hodnotit mezi sebou. To nemá smysl, protože každý ročník má být jiný. To je smysl celé edice. Zažít něco nového a neopakovatelného. Tady se to daří.

2009 je hodně odvážná a pepřová, sladká s karamelovým aroma. 60 % už je docela síla, ale tenhle rum je jemný a dobře se pije. Nepálí.

Foursquare 2009, který je často oslavován jako vynikající příklad barbadoského rumu, lze srovnávat s několika jinými významnými rumy, aby se zdůraznila jeho unikátnost a kvalita. Dva vhodné rumy pro srovnání jsou Mount Gay XO Reserve Cask a Appleton Estate 21 Year Old.

Mount Gay XO Reserve Cask z Barbadosu nabízí komplexní a vyvážený chuťový profil, s tóny zralého ovoce, koření a lehkým nádechem dřeva. Ve srovnání s Foursquare 2009, Mount Gay XO může být vnímán jako méně intenzivní, ale stále nabízející komplexnost a hloubku, což je charakteristické pro barbadoské rumy. Toto srovnání ukazuje, jak se Foursquare 2009 umisťuje ve světě prémiových rumů, nabízejíc výraznější a bohatší chuťový zážitek.

Závěr

Nejspíš vás moc nepotěším. Tenhle rum je jedinečný, a hlavně limitovaný. Lidé si virtuálně skoro šlapou na hlavy, aby si pro sebe získali alespoň jednu jeho lahev. No z toho důvodu je špatně sehnatelný. Osobně bych vám doporučil koupit si pár vzorků u Dramroomu nebo zkuste hledat 2009 na Alkoholu, kde mají často tyhle kousky v zásobě.

Podobné příspěvky