Domů » Brugal 1888 Gran Reserva (recenze) – dvojitě zrající rum s dlouhou tradicí

Brugal 1888 Gran Reserva (recenze) – dvojitě zrající rum s dlouhou tradicí

Brugal 1888 Gran Reserva Recenze

Pokud jde o kvalitní rumy s dlouhou tradicí, dominikánská destilerie Brugal patří mezi ty nejznámější. V případě, že zvažujete koupi rumu z jejich repertoáru, jste na správném místě. Dnes pro vás mám recenzi na rum Brugal 1888 Gran Reserva.

Rodinná tradice

Jak napovídá název rumu z dnešní recenze, destilerii Brugal založil Don Andres Brugal Montaner v roce 1888, tedy před více než 130 lety. Dlouhou tradici výroby rumů stále udržuje naživu už pátá generace jeho potomků – titul Mistr rumu, tedy Maestro Ronero, si totiž může vysloužit jen člen Brugalovy rodiny. Právě rodina je jedním z nejdůležitějších prvků celé destilerie; tajemství výroby se předává z generace na generaci. Díky tomu si rum Brugal už více než sto let zachovává svou prvotřídní kvalitu.

Rum Ve Sklenici

Podrobnosti a hodnocení rumu

Brugal 1888
  • Země: Dominikánská republika
  • Palírna: Brugal Rum Distillery
  • Stáří: 6-12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Tmavě jantarová

Naše hodnocení

84 %

Co znamená gran reserva v názvu Brugal 1888

V názvu „Ron Brugal 1888 Gran Reserva“ označuje termín „Gran Reserva“ vysokou kvalitu a delší dobu zrání tohoto rumu. Obvykle se používá pro rumy, které prošly rozsáhlejším a pečlivějším procesem zrání, což z nich dělá prémiové produkty. V případě Ron Brugal 1888 znamená, že rum byl zrál v sudech po bourbonu a poté ve sudech po španělském sherry, což mu dodává komplexní chuťový profil.

Tajemství výroby

Co se týká samotné výroby, rumy Brugal jsou vyroben z kvalitní dominikánské melasy. Základ veškerých rumů této destilerie je hned několikrát destilován, díky čemuž obsahuje vysoké procento alkoholu. Kromě toho jsou rumy Brugal vždy pečlivě filtrovány, což ve výsledku znamená, že se nikdy nesetkáme se zákalem či sedimentací.

Tajemství chuti rumu Brugal 1888 Gran Reserva však spočívá především ve dvojitém zrání. Nejprve si rum poleží šest až osm let v amerických dubových sudech po bourbonu, které destilátu dodávají chuť vanilky, datlí a rozinek. Následně je rum přesunut do prvně plněných sudů z evropského dubu po sherry, které mu naopak dodávají temnou jantarovou barvu, vůni citrusů a zejména jeho typickou vyváženou a kulatou chuť. Výsledný rum obsahuje 40 procent alkoholu.

Stylová láhev, kterou nepřehlédnete

Brugal 1888 Gs Lahev

Myslím, že i bez předchozí znalosti jeho obsahu či historie zaujme většinu z nás na první pohled, a to hlavně díky snadno rozpoznatelné síti, která láhev zdobí. Neméně působivé je i nepřehlédnutelné zlaté písmo, a především sytá barva nápoje uvnitř. Třešničkou na pomyslném dortu je stylový korek zalitý voskem, který nenuceně odkazuje k bourbonu, jehož sudy se podílely na výrobě tohoto rumu. Kolem a kolem, stylová a zároveň nadčasová láhev rozhodně odpovídá dlouhé historii destilerie Brugal.

Jak chutná

Nejdůležitějším prvkem lahve je především její obsah, který skvěle doplňuje zlaté písmo svou sytou, tmavě jantarovou barvou, které mu propůjčily sudy po bourbonu. Po otevření ucítíte zejména aroma datlí, rozinek a kávy, které se rozvinou zejména při pokojové teplotě. Ačkoliv je rum poměrně aromatický, rozhodně se nejedná o nepříjemnou či přehnanou vůni. V samotné chuti ucítíme především datle, rozinky, citrusy či například kávu.

Jak rum Brugal správně podávat?

Výrobce uvádí, že rum Brugal 1888 Gran Reserva bychom měli podávat při pokojové teplotě. Je však třeba si uvědomit, že pokojová teplota v místě výroby, tedy v Dominikánské republice, je o něco vyšší než u nás. Pro plné rozvinutí chutě i vůně je proto vhodné například lehce nahřát sklenice (správné sklenice na rum). Díky teplotě kolem 26 stupňů Celsia se naplno rozvoní aroma propůjčené bourbonovými sudy, a během následného ochlazování se zase plně projeví citrusové tóny po sherry. Pro plné rozevření vůně je také vhodné vyměnit klasické skleničky na rum za sklenice na whisky.

Samotný nebo v koktejlu?

Přestože je rum Brugal 1888 Gran Reserva výborný i samotný, pochutnáte si na něm i v celé řadě koktejlů. Mezi moje oblíbené míchané nápoje, do který je tento dobrý kvalitní rum jako stvořený, patří například drink Dominican Double, ve kterém se spojuje aroma rumu a sladká chuť banánového likéru.

Pro koho bude ten pravý?

Jelikož se jedná o opravdu pitelný rum, jedná se o skvělý dárek, kterým neurazíte ani zkušeného „rumaře“. V tomto případě určitě nebude na škodu dárkové balení se skleničkami.

S jakým rumem se může Brugal 1888 porovnávat

Ron Brugal 1888 se může porovnávat s jinými prémiovými rumy, které jsou známé pro své složité chuťové profily a delší dobu zrání. Mezi takové rumy patří například Zacapa 23, Diplomático Reserva Exclusiva, nebo El Dorado 21 Year Old. Tyto rumy, stejně jako Brugal 1888, nabízejí bohaté a komplexní chutě, které jsou výsledkem pečlivého procesu zrání a míchání. Každý z nich má své unikátní charakteristiky, ale všechny patří do kategorie vysoce kvalitních a dobře zrajících rumů.

Podobné příspěvky