Domů » Recenze: Mount Gay – Black Barrel je dobrý rum s dlouhou tradicí

Recenze: Mount Gay – Black Barrel je dobrý rum s dlouhou tradicí

Mount Gay Black Barrel Recenze

Dnes se při hodnocení destilátů podíváme do slunného Karibiku, konkrétně na ostrov Barbados, se kterým je výroba rumu neodmyslitelně spjata. Za místní značkou Mount Gay stojí bezpochyby dlouhá historie, jelikož se jedná jednu z nejstarších destilérek na světě – založena byla v roce 1703. Přesto však tento barbadoský producent rumů nezamrzl na místě a snaží se svůj sortiment neustále obnovovat a modernizovat.

Příkladem toho, jak drží krok s dobou, může být právě jeden z relativně nových destilátu v jejich nabídce – Mount Gay Black Barrel Double Cask – který se objevil na trhu loni, tedy v roce 2020. Pojďme se na něj podívat hezky z blízka.

Výroba Mount Gay – spojení tradice s inovací

U tohoto destilátu si nemůžu odpustit zmínku o procesu jeho výroby, která představuje bezpochyby zajímavý proces, který se téměř nezměnil už od 18. století. Master blender značky Mount Gay, Allen Smith, však přinesl i řadu inovací, například v rámci poměru jednotlivých složek.

A jak tedy celá výroba probíhá? Především je nutno říct, že se jedná se o ručně vyráběnou malosériovku, která prošla procesem dvojitého zrání, což rumu dodává velice specifickou kořeněnou vůni i chuť.

Mount Gay Black Barrel

A co si představit pod pojmem dvojité zrání? V podstatě se jedná o smíchání dvou druhů destilátu – zatímco jeden stařený destilát je vyroben kontinuálně (v koloně) a stařen v sudu po americké whiskey, druhý prochází dvojitou „pot still“ (kotlíkovou) destilací. Poté, co jsou tyto dva destiláty ve správném poměru promíchány, nechává se blend Black Barrel Double Cask zrát podruhé, tentokrát v silně vypáleném dubovém sudu po bourbonu – odtud také pochází jeho název Double Cask Blend. Stařen je obvykle v rozmezí 3-7 let, na rozdíl od svého předchůdce Mount Gay Black Barrel, který bývá stařen 2-7 let.

Výsledkem je 43% blend rumů, který v sobě spojuje chutě těžšího a lehčího destilátu.

Podrobnosti a hodnocení rumu

moung gay black barrel
  • Země: Barbados
  • Palírna: Mount Gay Distilleries Ltd
  • Stáří: 3-7 let
  • ABV: 43 %
  • Typ: Anglický, Melasa
  • Barva: Zlatá

Naše hodnocení

75 %

Hodnocení čtenářů

4/5 - (31 hlasů)

Barva, chuť a vůně rumu Mount Gay

Rum Black Barrel Double Cask má podle mě mnoho co nabídnout. RumRatings to jen potvrzuje. typickou nazlátlou barvu a především však vyváženou chuť, která díky částečnému zrání v sudech po whisky může lehce připomínat právě tento destilát. Co se týče samotné chuti, připravte se na výrazné, avšak vyvážené aroma karamelu, vanilky a páleného dubového dřeva doplněné o příjemné nuance tropického ovoce a citrusů. Následuje hřejivý, kořeněný, možná lehce kouřový závěr. Celkově jsou chuť i vůně lehké a sladké, rum však není dodatečně doslazován! Vychutnáte si ho jak samotný, tak na kostce ledu či ve vašem oblíbením rumovém koktejlu.

Kdo si na tomto blendu rumů pochutná nejvíce?

Myslím, že tento kvalitní rum značky Mount Gay Black Barrel ocení zejména ti, které oslovuje jeho komplexní chuť slabě připomínající whisky. Plusové body si získá u všech, kdo příliš neholdují doslazovaným rumům či umělému dochucování. Tak či tak, tento barbadoský rum rozhodně stojí za ochutnání! Láhev s obsahem nádoby 0,7L a obsahem alkoholu 43 % je na trhu k dostání v ceně v rozmezí od 700 do 1200 Kč. Cenově je na tom jako Don Papa.

Rum, který potěší nejen jazyk, ale i oko

celá lahev rumu mount gay

Pokud u rumů podobně jako oceníte nejen jejich vůni a chuť, ale i pěkně zpracovaný obal, který se nebudete stydět vystavit ve vašem domácím baru, tento blend rozhodně není krokem vedle. V Mount Gay totiž dobře vědí, že méně je někdy více. Relativně jednoduchý, ale robustní design skleněné láhve doplňuje decentní etiketa s logem a rokem založení 1703, které vám připomene dlouhou tradici této destilerky. Stylová je i tematická mapka jejího domovského ostrova Barbadosu v na pohled pěkném provedení s patinou, která dodává tomuto rumu tu správnou karibskou atmosféru. Ale jinak je lahev taková obyčejná. Takový Bumbu Rum a jeho lahev jsou daleko originálnější.

Podobné příspěvky