Božkov Republica – jak chutná celá edice rumů? (recenze) – srovnání druhů

Bozkov Republica

Rum české značky Božkov se většinou spojujeme s Tuzemákem, který – co si budeme nalhávat – zkrátka není rum, jak má být. Nechme proto Tuzemák na pečení vánočního cukroví, které se kvapem blíží, a pojďme se podívat na řadu Republica, která slibuje pravou chuť karibských ostrovů v hávu (jak napovídá název i provedení lahve) první republiky.

Druhy Republica rumu

Cenové srovnání druhá rumů Božkov Republica.

Božkov Republica Exclusive

Bozkov Republica Exclusive

Začnu asi nejzajímavějším kouskem z celé řady, a to rumem Republica Exclusive. Jedná se o blend až osmi rumů původem z Nikaraguy, Barbadosu, Jamajky a Dominikánské republiky. Rum s obsahem 38 % alkoholu mě na první pohled zaujal tmavě jantarovou barvou, je však třeba dodat, že je výsledkem dobarvování karamelem. Podobného zklamání se možná dočkáte i v samotné chuti, která je sice příjemně nasládlá, ale opět za ní stojí také doslazování, tentokrát třtinovým cukrem. Pokud se tedy rumům s podobnými aditivy vyhýbáte, Republica nebude (asi nijak nepřekvapivě) pro vás.

Pokud pominu výraznou sladkost, která téměř připomíná rumový elixír, těšit se můžete na tropické ovoce a vanilku. Komplexnější chuti a delikátnějších tónů se bohužel nedočkáte. Vzhledem k ceně se však rozhodně nejedná o propadák, spíše než samotný si ho ale vychutnáte v rumových koktejlech. Na druhou stranu by mohl zachutnat všem, kteří s rumem teprve začínají a dávají přednost sladkým kouskům.

Božkov Republica Exclusive White

Bozkov Republica Exclusive White

V řadě Božkov Republika nechybí ani bílý rum, který je tentokrát směsí rumů z Trinidadu, Jamajky, Dominikánské republiky a Guyany. Přestože ani u tohoto rumu není uveden věk, čirá barva napovídá o tom, že obsahuje pouze mladé rumy.

I tentokrát rum obsahuje 38 % alkoholu. Vzhledem k tomu, že se jedná o bílý rum, by neměl být uměle dobarvovaný karamelem. V chuti a vůni opět převládá vanilka a karamel, postřehnout však můžete také ovocnější tóny, zejména ananas. I v tomto případě platí, že si rum nejvíce vychutnáte v koktejlu, například Mojitu.

Božkov Republica Reserva

Bozkov Republica Reserva

Rum z edice Božkov, u kterého se jako u jediného dozvíte délku staření (s výjimkou likérů), je Republica Reserva. Opět se jedná o směs třtinových rumů z Karibiku, konkrétně z Nicaraguy, Barbadosu, Dominikánské republiky, Trinidadu, Guyany a Jamajky, z nichž některé zrály v dubových sudech až dvanáct let.

Pokud nějaký rum z řady Republica stojí za doporučení, pak rozhodně Reserva. Přestože cenově se pohybuje trochu výš než ostatní rumy z této edice, jedná se o kvalitní rum, který stojí za ochutnání. Potěší poměrně komplexní vůní s tóny medu, povidel a karamelu, kterou doprovází chuť ořechů, čokolády a dřeva. Závěr je hezky dlouhý a hřejivý.

Božkov Republica Espresso

Bozkov Republica Espresso

Posledním kouskem z edice a také druhým rumovým likérem Božkov je Republica Espresso. Podobně jako verze Honey je směsí až osmiletých karibských rumů, které nabídnou tóny vanilky a oříšků. Nechybí samozřejmě kávová příchuť a hnědá barva. Opět jde o velice sladký rum, což se dá samozřejmě u rumového elixíru čekat. Ač tak rumové znalce pravděpodobně příliš neosloví, může zachutnat všem milovníkům sladkých likérů a dobré guatemalské kávy Arabika.

Božkov Republica Honey

Bozkov Republica Honey

Kromě výše uvedených rumů patří do edice Republica také dva elixíry / rumové likéry. Jedním z nich je Republica Honey, který je blendem nasládlých rumů údajně zrajících až osm let. Jak napovídá název, rumový likér s 35% obsahem alkoholu nabídne především chuť a vůni včelího medu. Ten tvoří poměrně příjemnou kombinaci s tóny ořechů a vanilky, která je typická prakticky pro všechny rumy a rumové likéry z této řady Božkov.

O rumu Republica

Zatímco Tuzemák (který nemá s rumem příliš společného) je takovou božkovskou klasikou, Republica v podstatě prvním opravdovým rumem, který tato česká značka vydala. Světlo světa spatřil v roce 2018 a na rozdíl od Tuzemáku je vyráběný z cukrové třtiny (a může se tak pyšnit názvem rum).

Bozkov Republica Seznam Rumu

Všechny rumy z této řady, kterých je celkem pět, pochází z karibských ostrovů a pyšní se poměrně zdařile zpracovanou lahví a etiketou. Inspirací při navrhování rumu byla zcela očividně První republika, o čem vypovídá nejen název, ale také zvolený font a další detaily. Přestože rozhodně nepatřím mezi nějaké velké fanoušky destilátů Božkov, samotné lahve a etikety musím ocenit. Zkrátka a dobře, na pohled rum vypadá opravdu skvěle.

Podobné příspěvky