Domů » Nejlepší vodka

Nejlepší vodka

Na trhu je spousta drahé kvalitní vodky včetně ruské, finské, polské, ukrajinské, švédské, francouzské, islandské a dalších. Některé z těch nejlepších jsou k dostání i u nás v e-shopech. Vodka je jeden z nejuniverzálnějších destilátů na světě. Málo kdo to ví, ale vodka je nejčistší alkohol, do které se nepřidává žádné barvivo a jiné příměsi. Tedy pokud mluvíme o čisté nejlepší vodce roku 2024. Vodka je prostě životní styl, který se vychutnává plnými doušky. Tak co mají zákazníci v české republice nejraději.

Jaká je nejlepší vodka roku 2024?

1. místo

Beluga

vodka beluga

Vol: 40 %
Země původu: Rusko

Verdikt: Vodka Beluga je zpracována malosériově přirozeným kvašením bez syntetických příměsí. Vzniká pouze omezené množství absolutně přírodního destilátu.

2. místo

Belvedere Pure Vodka 

Belvedere Vodka

Vol: 40 %
Země původu: Polsko

Verdikt: Belvedere Pure Vodka je vyráběná prověřenými postupy. Destiluje se po malých dávkách celkem čtyřikrát. Bez příměsí a z vody pocházející z artézské studny.

3. místo

KTVODKA

Ktvodka

Vol: 40 %
Země původu: Česká republika

Verdikt: KTVODKA vzešla ze spolupráce s mistry destilatéry od Rudolfa Jelínka. Parádně se hodí na každou party, protože ji vždycky rozsvítí. A to doslova a do písmene.

Co je vodka?

Vodka je tradičním alkoholickým nápojem mnoha slovanských a severských zemí, který se vyrábí destilací z brambor a obilí. Přestože je ve světě považována především za ruský alkohol, ruská vodka rozhodně není tou jedinou, která by se mohla pochlubit vysokou kvalitou, o čemž se přesvědčíte i při pohledu na náš dnešní žebříček. 

Každý národ si jednoduše dělá vodku tak trochu “po svém”, díky čemuž ruská, polská či finská voda nabídne lehce odlišný chuťový zážitek. Ačkoliv, a zkušení milovníci vodky se mnou určitě budou souhlasit, nejedná se tak úplně o chuť, jako spíš strukturu na jazyku. Vzhledem k vysokému obsahu alkoholu totiž vodka nijak výraznou chuť nemá – vodku tak hodnotíme podle pocitu, kterou zanechává v ústech. Přesto při pečlivém srovnání můžeme narazit na jemné nuance, díky kterým se vyplatí nedržet pouze jediné osvědčené značky a ochutnat kousky třeba právě z našeho žebříčku.

Nejlepší a nejprodávanější vodky

Nemiroff De Luxe Vodka

Nemiroff De Luxe 40 %

Pokud chcete vyzkoušet skutečně jemnou, kvalitní vodku, rozhodně nevynechejte Nemiroff De Luxe. Tato ukrajinská vodka se 40% obsahem alkoholu se může pochlubit hned jedenáctinásobnou destilací, přírodními surovinami a stopadesátiletou historií. Výsledkem je jemná, ale silná prémiová chuť. Skuteční znalci si mohou pochutnat na rafinované chuti s lehkými lipovými tóny. O vysoké kvalitě této vodky svědčí i celá řada ocenění na mezinárodních soutěžích. 

Absolut Elyx

Absolut Elyx 42,3 %

Když se řekne švédská vodka, zpravidla si vybavíme právě vodku Absolut, která patří mezi skutečně kvalitní destiláty. Výjimkou není ani Absolut Elyx s 42,3% obsahem alkoholu. Jak napovídá stylový měděný design, její výroba probíhá manuálně v měděné destilační nádobě z roku 1921. Díky tradičnímu postupu výroby má vodka Elyx vyváženou texturu a příjemné aroma s tóny anýzu a čerstvé chlebové kůrky. Těšit se můžete na lehce oříškovou chuť doplněnou o hladký, jemně kořeněný závěr.

Grey Goose Vodka

Grey Goose Vodka 40 %

Přestože Francie nepatří mezi typické výrobce vodky, francouzská vodka Grey Goose rozhodně stojí za vyzkoušení. Ve stylově ilustrované láhvi z čirého skla se ukrývá kvalitní destilát s jablečně-medovou vůní a hedvábnou chutí s tóny květin, vanilky a smetany. 

Vodka je vyráběna možná poněkud netradiční metodou ze směsi pšenice, žita, rýže a ječmene. Francouzi se při její výrobě inspirovali metodou výroby koňaku, který se vyrábí pomocí periodického destilačního procesu. Další rozdíl spočívá ve filtraci, která neprobíhá přes aktivní uhlí, ale vápenec, který vodce dodává netypickou svěžest.

Pravda Vodka

Pravda Vodka 40 %

Tato polská vodka stojí za ochutnání nejen pro svou chuť a kvalitu, ale také proto, že je vyráběna nedaleko českých hranic, ve městě Bílsko-Bělá. Na výrobu této 40% vodky je používána čistá karpatská voda a pozdní sběr chemicky neošetřeného a naprosto přírodního žita, které destilátu dodává měkkou, jemnou chuť. Kvas je napětkrát destilován, díky čemuž se může tato vodka zařadit mezi opravdu čisté a chuťově hladké destiláty. A pokud jsme vás stále nepřesvědčily, že stojí za ochutnání, za zmínku stojí také dlouhá tradice, která se začala psát už roku 1743.

Nikka Coffey Vodka

Nikka Coffey Vodka 40 %

Polská a ruská vodka patří mezi naprostou klasiku, už jste ale vyzkoušeli vodku z Japonska? Pokud ne, japonská vodka bude skvělý způsob, jak se ponořit do tajů destilátů národa vycházejícího slunce. Destilát vzniká z kvasů z pšenice a kukuřice, ze kterých je následně na vzácném destilačním zařízení v japonské palírně Mijaqikjó vypálena 40% vodka. Před lahvováním je lehce přefiltrovaná přes březové aktivní uhlí. Výsledný nápoj se může pochlubit nejen vysokou čistotou, ale také vyváženou chutí a jemnou texturou. 

Belvedere Summer

Belvedere Vodka Summer 40 %

Pokud hledáte vodku, která je jako stvořená pro samotné popíjení i svěžích letních koktejlů, polská vodka Belvedere Summer je rozhodně tou pravou volbou. Je vyráběna pomocí ověřených postupů z kvalitního polského žita a pramenité vody s příměsemi vody pocházející z artézské studny. Díky čtyřnásobné destilaci se jedná vysoce kvalitní destilát, který vás na první ochutnání zaujme sametovou texturou s náznakem bílého pepře. Třešničkou na dortu je stylová láhev ve svěžích letních barvách.

Finlandia Vodka

Vodka Finlandia 40 %

Co by to bylo za žebříček té nejlepší vodky, kdyby se na něm neobjevila finská vodka. Finlandia patří bezpochyby mezi nejoblíbenější značky vodky, a není divu. Je vyráběna z kvalitního ječmene a pramenité ledovcové vody z Rajamaki. Díky opravdu důsledné filtraci se může pochlubit výjimečně jemnou, svěží chutí s tóny citrusů a dokonale suchým závěrem. Výborná je jak samotná či na ledu, tak v letních míchaném drinku Martini, Moscow Mule nebo Bloody Mary.

Ciroc Vodka

Ciroc Vodka 40 %

Dalším zástupcem Francie na dnešním žebříčku je francouzská vodka Ciroc se 40 % obsahem alkoholu. Ta je vyráběna z poněkud netradiční suroviny (pro Francii však typické), a to vyzrálých francouzských hroznů, které vodce dodávají opravdu unikátní chuť. Díky tomu, že hrozny není potřeba zahřívat, aby došlo k uvolnění cukru, je macerována za studena, což jí dodává svěžest a plnou chuť ovoce. Destilát je následně pětkrát destilován v měděných destilačních kotlíkových zařízeních původně určených pro výrobu Armaňaku. Výsledkem je 40% vodka s příjemně jemnou strukturou.

Stolichnaya Vodka

Stolichnaya Vodka 40 %

Chybět samozřejmě nesmí ani prémiová lotyšská vodka Stolichnaya pocházející z lotyšského lihovaru Talvis, kde se vyrábí od roku 1938. Tato křišťálově čistá vodka se může pochlubit výjimečně jemnou strukturou s vůní marshmallow, ovocné kůry a minerálních tónů. Závěr je jemně nasládlý s náznakem moučkového cukru, vlhké slámy a pepře.

Russian Standard Original

Russian Standard Original 40 %

Ruská vodka Russian Standard Original se 40% alkoholu se (jak napovídá název) pyšní postupem výroby, který stanovil car ve svých normách pro výrobu vodky v roce 1894. Na základě této normy je k výrobě vodky používána pouze vysoce kvalitní pšenice a nejjemnější ledovcová voda. Destilát je následně několikrát destilován a filtrován přes dřevěné uhlí. Kromě tradiční chlebovou chutí ruské vodky zaujme také tradičními lahvemi odkazujícími na tvar věží ruských pravoslavných chrámů.

Nicolaus Vodka

Nicolaus Extra Jemná Vodka

Slovensko neumí pouze dobrou borovičku, ale také výbornou vodku! Tato slovenská vodka vyniká především svou jemností, kterou má na svědomí mnohonásobná filtrace přes aktivní stříbro. Vodka z limitované série vyrobené pro slovenského rappera Sergeie Barracudu v sobě kombinuje jemný obilný líh, čistou podtatranskou vodu a především tradiční metody.

Absolut Vodka

Absolut Blue 40 %

Náš žebříček uzavírá další švédská vodka, tentokrát Absolut Blue se 40 % alkoholu. Ta je vyráběna pomocí kontinuální destinace vysoce kvalitní ozimé pšenice. Následný destilát je hned čtyřikrát přefiltrován, díky čemuž se jedná o skutečně jemný a čistý nápoj s obilnými tóny. Stylovým detailem je balení v podobě tradiční švédské lékovky, která je vyplachována právě tradiční švédskou vodkou Absolut.

Výroba vodky

Jak již bylo řečeno, základem vodky je kvas ze surovin obsahujících škrob, tedy například bramborový nebo obilný. Použitá surovina se liší národ od národu – zatímco Finové nedají dopustit na vodku z ječmene, typická polská vodka je destilovaná z brambor. Pokud chcete trochu zaexperimentovat, vyzkoušet však můžete také vodku z rýže, cukrové řepy nebo vinné révy. Neméně důležitou surovinou je však také kvalitní horská či ledovcová voda.

Po zkvašení přichází řada na destilaci v destilačních kolonách, kdy dochází k oddělení alkoholu a vody. Destilace se několikrát opakuje, dokud vodka neobsahuje kolem 80 až 95 % alkoholu. A pokud se nejedná o jednu z raritních vodek s vysokým obsahem alkoholu, destilát se před lahvováním čistí filtrací přes aktivní uhlí a následně ředí na požadovanou koncetraci. Tak na zdraví!

Jak chutná vodka?

Chuť vodky je nevýrazná. Značky vodky se liší vlastně nejvíce stylistickou strukturou na jazyku. Chuť vodky se hodnotí podle pocitu, který vám v puse zanechá. Ale bez chuti vodka není. Některé vodky jako je například Absolut, tak ty mají mastnou a jemně sladkou chuť. Naproti tomu Stolichnaya je čistá, vodnatá vodka s takový jakoby léčivým nádechem v chuti.

Jak rozpoznat chuť vodky?

Asi vás to nepřekvapí, ale chuť se rozpozná až po mnoha vypitých (ochutnaných) vzorcích vodky. Nejlepší je nalít si vedle sebe dvě různé značky a ty mezi sebou porovnávat. Chuť vodky by měla být jemná. U obilných vodek můžete v chuti cítit jemný náznak zrní.

Charakter vodky nejlépe poznáte při pokojové teplotě.

Jak pít vodku?

Začněte nákupem dobré značky. Nenechte se zmást akcemi na vodku v reklamách. Dobrou vodku nekoupíte za 100 korun v supermarketu. Tyto vodky jdou tvrdé a budou vás pálit v puse. Kvalitní vodka je jemná a v puse příjemnou záležitostí.

  1. Vodku před podávání vychlaďte
    Před pitím ji vychlaďte v chladničce. Ledově vychlazená vodka chutná nejlépe z mrazáku. Nemusíte se bát, že na ni zapomenete. Vodka nezamrzá, takže vám nepraskne.
  2. Nalijte vychlazenou vodku do sklenic.
    Vodka se často pije z takzvaných panáků, ale ve Finsku se pije jako long drink a s oblibou se pije také ze short glass s tlustým dnem. To jsou takzvané whiskovky.

Vodku pijte podle svého uvážení. Ačkoliv jsem před chvilkou psal, abyste ji ledově vychladili, tak to vlastně není žádné pravidlo. Vodku můžete pít i teplou s kostkou ledu.

4.7/5 - (51 hlasů)