Nejlepší irská whiskey

Hledáte nejlepší irskou whiskey? Tak jste na správné stránce. Vyhodnotili jsme české i světové žebříčky, přidali vlastní zkušenosti, hodnocení a z toho všeho jsme sestavili žebříček nejlepších irských whisky. Tedy vlastně whiskey, protože mluvíme o Irsku.

Co je irská whisky (whiskey)?

Tyto whiskey musí být třikrát destilované, musí zrát minimálně 3 roky v dubových sudech, při výrobě nesmí projít přes rašelinový oheň a musí být vyrobena v Irsku. Pak se může pyšnit označením Pure pot-still whiskey. Nicméně, faktem je, že tímto označením se v současné době mohou pyšnit snad jen dva výrobci – Green Spot a Redbreast.

Proper No. Twelve

Proper 12 je 40% míchaná irská whiskey, která získala svojí popularitu zejména kvůli světové MMA hvězdě Conor McGregorvi. Ten s touto whisky (vlastně whiskey, protože je z Irska) vstoupil do pomyslného ringu se všemi distillery mistry. Do toho vstoupil společně s bývalým managerem lihovaru Bushmills. Název whisky je odvozený od Dublinu 12, což je čtvrť, ze které McGregor pochází. Nejedná se tedy o 12letou whisky.

Proper No. Twelve patří do zlatého středu levnější whiskey. Faktem je, že patří mezi nováčky, ale její chuť se vykrystalizovala z dalších 100 směsích, ze kterých byla vybraná právě tato jedinečná.

Aroma: Vanilkový lusk, ječmen s nádechem květin a jemné nuance santalového dřeva.
Chuť: Tóny vanilky, nasládlá medová chuť připomínající perník. Tu získala z opékaného dřeva sudu.
Dozvuk: Sladově olejnatý s náznaky karamelu.

Jameson Black Barrel

Jameson Black Barrel je 40% míchaná irská whiskey. Jameson je nedmyslitelnou součástí historie irské whiskey, která se destiluje v New Midleton Distillery. Black Barrel je speciální edice whiskey. Ta prošla při zrání několika dvakrát vypálenými sudy po bourbonu a sherry, což jí dodalo bohatou a jedinečnou chuť.

Výsledek stojí za to. Jde o velmi povedenou a dobře pitelnou whiskey, která se od originálního Jamesona nesmírně liší.

Aroma: Lehké aroma po sudech smísené se sladkým ječmenem, ovocem (hlavně meruňka a broskev) a obilninami.
Chuť: Silná a plná chuť s mastnou krémovitostí a s tóny vlašských ořechů, datlí a slupek. V závěru tóny broskví, kokosu a skořice.
Dozvuk: Dlouhý, velmi ovocný závěr s tóny skořice a muškátového oříšku smíchaný s výraznou sladovou chutí.

Redbreast 12y

Redbreast 12y je 40% 12letá irská single pot still whiskey. Single pot still znamená, že jde o whisky vyrobenou z kaše obsahující sladový i nesladový ječmen, který se následně 3x destiluje v měděných destilačních nádobách. V podstatě jde o typický styl irské whiskey.

Redbreast 12y zrála v kombinaci sudů po bourbonu a v sudech po Oloroso (španělské Sherry). Tím získala skladko-kořeněný charakter s vůní sladkého ovoce a opékaného dubu.

Aroma: Náznak lněného semínka, ořechů a mastnoty s jemnými tóny sušených slupek, zázvoru doprovázeným drobnými nuancemi melounu.
Chuť: Pikantní chuť s náznaky citrusů a s tóny ořechů s jemným nádechem marcipánu, sušeného ovoce a Sherry.
Dozvuk: Známky sherry s drobnými tóny lékořice a koření.

Tullamore Dew 14y

Tullamore Dew 14y je 41,3% single malt irská whiskey. Kdo by neznal 3x destilovanou jemnou irskou whisky. Toto je její starší 14letá sestra. Tullamore Dew Single Malt je stařena v několika typech sudů po bourbonu, port, madeira a pro tento kraj netypické Oloroso sherry.

Výsledkem je komplexní kořeněná whiskey se smetanovými tóny doplněnými chutí ovoce. Jde o charakterově vyzrálou harmonickou whiskey.

Aroma: Citrusové plody, grilovaný ananas s lehkými tóny vanilky a bourbonu.
Chuť: Krémově sladová chuť se spoustou vanilkových taninů (ťříslovin) přecházejících ve sladké červené hrozny s náznaky pošírovaného jablka.
Dozvuk: Dlouhý, lehce smažený sladký závěr.

Paddy

Paddy je 40% míchána irská whiskey z hrabství Cork. Ta prošla trojitou destilací. Paddy je v Irsku pojmem a patří k nejznámějším a nejprodávanějším whiskey této země. Teprve v nedávné době se rozhodla vyrazit do celého světa akonkurovat gigantům jako je Jameson.

Paddy je směsí všech tří typů irské whisky – sladová, single pot still a grain whisky (obilná). Její staření je mezi 4 až 7 lety a probíhá v dubových sudech po bourbonu a sherry.

Aroma: Svěží květinové tóny, obilí a ovoce s mírnými náznaky vanilky.
Chuť: Sladká karamelová chuť promíchaná s obilninami, růžovou vodou s lehkými tóny másla a vanilky.
Dozvuk: Krátká kořeněný závěr s jemným příznakem acetonu a ořechovou chutí.

Tullamore Dew

Tullamore Dew je 40% míchaná irská whiskey. Ta patří u nás nejspíš k nejznámější a nejvíce prodávaným whisky. Vyznačuje se svojí jemností, kterou získává trojitou destilací.

Tullamore Dew se míchá ze tří druhý whiskey – single malt, grant a pot still. Tato směs pak zraje v sudech po bourbonu a sherry.

Aroma: Ovocné (jablka a černý rybíz) a sušenokové aroma s jemným náznakem karamelovou sladkostí a se spoutou slupek.
Chuť: Tóny sušených slupek a koření přecházející do lehké chutě toastu s máslem, medem. Závěr lehce zrnitý s krémovou vanilkou.
Dozvuk: Jemně sladový, karamelky, sušené ovoce a koření nasáklé alkoholem.