Domů » Ruská vodka

Ruská vodka

Máte rádi ruskou vodku? Tenhle čirý destilát je považován za ruský národní nápoj, ale ve skutečnosti tomu tak není. To vůbec nevadí. Vodka je nejčistším destilátem, do kterého se nepřimíchavají složky, barviva, a pokud jde o čistou originální vodku, tak do té se nepřidávají žádné tresti a jiné příchutě. Co se tedy pije v Rusku a dá se to koupit i u nás v obchodech? Vítejte na stránce ruské vodky.

Nejprodávanější ruské vodky

Nejznámější vodky z Ruska, které se u nás prodávají nejvíce. Tyhle lahve patří mezi nejoblíbenější.

Novinky

Nejnovější ruské vodky v obchodě. Nejde ale o nějaké rychlokvašky. Jsou to mnoha milovníky vodky prověřené značky, ale v novém a lepším obalu.

Nejlevnější ruská vodka

Nejlevnější ruské vodky, které se u nás dají koupit a jsou skutečně z Ruska. Russian Standard nebo Zelyonaya Marka jsou velice známé, ale nejlevnější z ruské vodky je pravděpodobně Carskaja Original Vodka.

Atypická a originální balení

Ty nejlepší ruské vodky v netradičních a luxusních baleních. Jestli chcete dárek pro milovníka vodky, tak tady nemůžete šlápnout vedle.

O ruské vodce

Celý svět považuje vodku za ruský národní nápoj, který se podává už i kojencům v porodnici. To je samozřejmě nadsázka. Destilát se byl do Ruska respektive do Moskvy importován někdy v 16. století. V té době se však tento čirý mok nazýval jako zelené víno, chlebové víno a také horké víno, protože v té době se destilát připravoval z vína. V Rusku tedy vniklo pouze slovo vodka, ale původní význam slova se používal pro léčivé alkoholové tinktury. Teprve až v 17. stoletím se začalo používat slovo vodka (v ruštině водка) pro alkoholické nápoje.

V Rusku se zkonzumuje v přepočtu na jednu osobu přes 17 litrů vodky ročně. Tento výsledek řadí tuto zem na první místo zemí, kde se zkonzumuje nejvíce vodky. Například u nás se zkonzumuje v přepočtu na jednu osobu 1,5 litru vodky ročně.

TIP: Účinky alkoholu na vaše tělo

Výroba a kvalita vodky

Vodka se nejčastěji vyrábí z obilného nebo bramborového kvasu. Důležitý je zejména škrob obsažený v těchto surovinách. Při destilaci dochází k oddělování čitého alkoholu od vody, kdy vznikne destilát s obsahem 80-95 % alkoholu. Těsně před lahvováním se tento destilát čistí a ředí.

Čistota je hlavní kritérium pro kvalitní vodku. Filtrace přes aktivní uhlí musí probíhat co nejpomaleji. Jednotlivý používají různé filtrační materiály. Někdo používá dřevěné uhlí, další křemičitý písek a někdo filtruje přes křišťálové diamanty. Kvalitu vodky určuje zejména kvalita destilace a filtrace. Čím lépe se profiltruje, tím je vodka čistší a kvalitnější.

Jak se pije ruská vodka?

Ruská vodka se většinou pije čistá. Nejlépe je ledově vychlazená. Často se dává vodka namrazit, protože taková je pak nejlepší. Možná je to zvyk ze Sibiře. To nikdo neví. Vodka se nikdy neředí vodou. Pokud ji naředíte vodou, tak vyniknou její ostřejší rysy a chuť lihu. To není dobře.

V Rusku se vodka okamžitě zajídá takzvanou zakuskou. To může být například kyselá okurka, uzené maso, ale klidně i obložený chléb nebo spíše chlebíček a jednohubka.