Rumovy Kalendar
Domů » Rumový adventní kalendář 2023 – 24 degustačních rumů

Rumový adventní kalendář 2024 – to nejlepší z degustačních rumů

Pokud holdujete dobrému a kvalitnímu alkoholu, rumový adventní kalendář pro vás není žádnou převratnou novinkou. A přestože dnes můžete pořídit rumový degustační kalendář 2024 s téměř jakýmkoliv druhem alkoholu, který si umíte představit, za mě patří mezi jedny z nejlépe zpracovaných adventních kalendářů 24 Days of Rum z dílny dánské skupiny 1423. Jinak tomu snad nebude ani v letošním roce. Určitě váháte, jestli stojí tento adventní kalendář za pořízení, odpověď možná naleznete po přečtení mé dnešní recenze. Tak pojďme na to!

Rumovy Kalendar

Rumový kalendář 2024, co obsahuje

24 vzorků pečlivě vybraných rumů. Na každý prosincový den do Vánoc jeden. Všechny je zabalili do krásného balení a přidali k tomu 2 degustační rumové skleničky a k tomu 24 kartiček na poznámky. Protože ve dvou se to lépe pije. Užijte si rumový kalendář pro rok 2024.

První dojmy z letošního rumového adventního kalendáře

Co se týká samotného adventního kalendáře 2024, rozhodně nečekejte žádné módní výstřelky. Design papírového boxu a přiložených materiálů zůstává každoročně stejný, pouze s mírnou obměnou barvy a odstínu. Na rozdíl od některých konkurenčních kalendářů, jako je například rumový kalendář A. H. Riise, sází 24 Days of Rum na maximální minimalismus. Kalendář tak zdobí pouze jednoduchá grafika bez ozdůbek a zbytečností, díky čemuž si ho můžete vychutnat a vystavit na poličce s alkoholem nejen během prosince, ale v průběhu opravdu celého roku. 

Rumovy Kalendar 2023 Modra Edice

Přestože se zmiňovaným rumovým kalendářem A. H. Riise lze 24 Days of Rum srovnávat jen s obtížemi (zatímco první z nich nabídne pouze rumy této značky, 24 Days of Rum je založen na bohaté ochutnávce rumů z celého světa). Za zmínku stojí především množství a obsah okének. Pokud jste si někdy pořídili adventní kalendář, ať už alkoholový nebo ten čokoládový, možná jste stačili postřehnout, že má zpravidla 24 okének, tedy jedno na každý prosincový den až do Štědrého dne.

V praxi to v případě rumových či whisky adventních kalendářů znamená, že jedno až dvě okénka připadnou degustačním skleničkám, a užít si tak můžeme degustaci pouze dvaadvaceti rumů či whisky. To v případě adventního kalendáře 24 Days of Rum neplatí. Degustační skleničky jsou v kalendáři jako bonusový obsah. Těšit se tak můžete skutečně na celých dvacet čtyři degustačních vzorků rumu.

Co najdete uvnitř rumového adventního kalendáře?

Tím se konečně dostávám k otázce, co na vás vlastně čeká uvnitř rumového adventního kalendáře 24 Days of Rum. Samozřejmostí jsou již zmiňované degustační skleničky, které v krabici najdete hned dvě, díky čemuž si nemusíte na rumu pochutnávat sami. Bohužel je na tomto místě třeba dodat, že nejlépe uděláte, když se o obsah kalendáře dělit nebudete. Jedna degustační lahvička má pouze 20 mililitrů, což je zhruba malý panák. Tady se nemůžu vyhnout srovnání s whiskey adventním kalendářem nebo Jack Daniel’s kalendářem, který se může pochlubit degustačními vzorky o objemu 40 mililitrů. A přestože méně je někdy více, v případě rumového kalendáře by větších vzorků škoda rozhodně nebyla. Zejména v případě, že vám některý ze vzorků opravdu zachutná.

Degustačními skleničkami a vzorky rumů to však ani zdaleka nekončí. Součástí kalendáře jsou rovněž tzv. tasting notes, poznámkový bloček s názvy, obsahem alkoholu a stručnými informacemi o všech zahrnutých rumech. Sem si navíc můžete zapisovat veškeré své dojmy a pocity z degustovaných rumů a po otevření poslední lahvičky objektivně zhodnotit, který ze vzorků ve vás vzbudil touhu pořídit si do sbírky velkou lahev.

Možná netrpělivě čekáte na odhalení, jaké vzorky na vás čekají v letošním kalendáři. Nebudu vám však kazit překvapení – pokud chcete vědět, co si pro nás skupina 1423 nachystala letos, jednoduše si rumový adventní kalendář 24 Days of Rum nadělte k Mikuláši či třeba první adventní neděli.

Adventní kalendáře s dlouhou tradicí

Jak již bylo řečeno, adventní kalendář alkohol není na zahraničním, a v posledních letech ani českém trhu žádnou velkou novinkou. Rumový kalendář 24 Days of Rum si u nás rumoví nadšenci mohli poprvé vychutnat v roce 2015, kdy se první vydání setkalo s nevídaným úspěchem a bylo téměř okamžitě vyprodáno. Zatímco v prvním roce bylo vydáno pouze kolem 3 000 kusů, dnes jsou čísla samozřejmě mnohem vyšší, a nemusíte se tak bát, že by se na vás nedostalo. Přesto doporučuji v případě, že si chcete adventní kalendář 24 Days of Rum nadělit k adventu a užít si tu pravou předvánoční atmosféru, nakupovat kalendář včas a s dostatečným předstihem. 

Porovnání letošního rumového kalendáře 2024 a loňského

Než se společně podíváme na samotný kalendář, pojďme si alespoň stručně připomenout jeho historii a okolnosti vzniku. Pokud je pro vás rum koníčkem, možná tušíte, že za vznik kalendáře 24 Days of Rum je zodpovědná známá dánská skupina 1423. Za samotným konceptem rumového adventního kalendáře stojí Joshua Singh, jeden ze zakladatelů skupiny. Přestože jeho rumový kalendář začínal jako limitovaná edice pro obchodní partnery společnosti, netrvalo dlouho a koncept představili veřejnosti. Díky pozitivní odezvě a okamžitě vyprodaným nákladům se na kalendář můžete těšit každoročně. A letošní Vánoce nebudou výjimkou.

Ideální dárek nejen před Vánoci

Kalendář s degustačními vzorky rumu si můžete přát také pod vánoční stromeček, či si ho sami koupit po novém roce. Loňský kalendář navíc zpravidla pořídíte o poznání levněji než ten aktuální. Ale loni byl už v březnu vyprodaný. Pokud však zvažujete, že proměníte adventní kalendář v degustační sadu, kterou si vychutnáte během roku, mám pro vás menší varování. Během prosince je spuštěna oficiální stránka 24 Days of Rum (https://24daysofrum.com/).

Interaktivni Rumovy Kalendar
V interaktivním kalendáři si vyberete políčko dne a můžete si přečíst degustační zápisky každého rumu.

Tam každý prosincový den až do 24. prosince přibude daný vzorek s informacemi, historií a zajímavostmi. Zároveň se můžete se svými dojmy ze vzorku rumu podělit s ostatními nadšenci. Navíc je stránka interaktivní a umožňuje vám zpětně se vracet ke vzorkům z předchozích dní – stačí kliknout na příslušné okénko kalendáře.

Interaktivni Rumovy Kalendar
Interaktivní rumový kalendář

Jak už jsem psal, stránka je vždy k dispozici pouze pro nejaktuálnější adventní kalendář. Pokud si tedy pořídíte ve výprodeji například kousek z roku 2020, zajímavosti a diskuze na oficiálních stránkách musíte oželet. Což je i malá pobídka pro ty, kteří mají doma neotevřený loňský kalendář, aby příliš neotáleli s jeho degustací. S úderem prvního prosince letošního roku se na webu objeví nejaktuálnější verze. 

Kolik stojí rumový kalendář?

Rumový kalendář 2024 stojí tradičně 1999 Kč. Když jsem porovnával ceny ve všech obchodech, tak jsou ceny všude stejné. Jde zřejmě o doporučenou cenu. Ačkoliv jsem narazil také na obchody, které prodávají rumové kalendáře o 500-600 Kč dráž – to je za cenu 2600 Kč. Dávejte si na to pozor, protože za tuto cenu se nevyplatí.

Pokud si počkáte, tak můžete rumový kalendář pořídit po Novém roce o nějakou stovku levněji. Já ho tento rok kupoval v dubnu za 1600 Kč. Ale asi šlo o likvidování zásob, protože v průběhu roku kalendáře s rumem z obchodů úplně zmizely, a později je obchody zase naskladnili za obvyklé ceny 1999 Kč.

Časté otázky k adventním rumovým kalendářům

Rumový degustační kalendář pro rok 2024 obsahuje 24 miniatur rumu o objemu 0,02l a 2 degustační skleničky. Tyto skleničky jsou opravdu parádní a mám je moc rád. Kromě toho je v balení kalendáře 24 kartiček, na které můžete zapisovat své dojmy při degustování rumu.

Číselně přesně tady rumy schválně nevypisuju. Někdo chce kalendář jako dárek nebo překvapení. Někdo takový by si seznam rumů číst rozhodně neměl.

 • J. Gow 40 % obj., 0,02l
  liehovina, Škótsko
 • Novo Fogo Chameleon 43 % obj., 0,02l
  Liehovina, Brazília
 • 1731 Guatemala Gran Reserva 46 % obj., 0,02l
  Rum, Guatemala
 • Cane Island Australia 4YO 43 % obj., 0,02l
  Rum, Austrália
 • Coloma 12YO 46 % obj., 0,02l
  Rum, Kolumbia
 • Viva Rica 23YO Single Barrel 40 % obj., 0,02l
  Rum, Mexiko
 • Plantation 5YO 40 % obj., 0,02l
  Rum, Barbados
 • Damoiseau V.O 42 % obj., 0,02l
  Rum, Francúzsko
 • Patridom XO Cask 65 % obj., 0,02l
  Liehovina, Dominikánska republika
 • Carúpano 12 Reserva Exclusiva 40 % obj., 0,02l
  Rum, Venezuela
 • By The Dutch Batavia Arrack 46 % obj., 0,02l
  Rum, Indonézia
 • Whistler Special Edition 46 % obj., 0,02l
  Rum, Južná Afrika
 • Cartavio XO 40 % obj., 0,02l
  Rum, Peru
 • Pusser’s Rum Gunpowder Proof 54,5 % obj., 0,02l
  Rum, Guyana
 • William Hinton 3YO 45 % obj., 0,02l
  Rum, Portugalsko
 • New Grove Bourbon Cask 40 % obj., 0,02l
  Rum, Maurícius
 • Toucan No.4 40 % obj., 0,02l
  Rum, Francúzsko
 • Naga 10YO Siam Edition 40 % obj., 0,02l
  Rum, Thajsko
 • Rhum J.M. Terroir Volcanique 43 % obj., 0,02l
  Rum, Francúzsko
 • Worthy Park Select 40 % obj., 0,02l
  Rum, Jamajka
 • Chairman’s Resrve Legacy 43 % obj., 0,02l
  Rum, Svätá Lucia
 • Cihuatán 12YO Cinabrio 40 % obj., 0,02l
  Rum, Salvádor
 • San Miguel Solera 1952 43 % obj., 0,02l
  Rum, Ekvádor
 • Cane Island Trinidad 8YO 43 % obj., 0,02l
  Rum, Trinidad & Tobago

Tak to rozhodně je vhodný pro muže. A nejen pro muže, ale i pro ženy. Rumové a whisky kalendáře jsou dobré pro každého, kdo má rád tyto destiláty. V kalendářích najdete prémiové kvalitní rumy. Tedy žádný tuzemák.

První okénko otevřete přesně 1.prosince. Adventní kalendář odpočítává čas do Štědrého večeru. Kvůli tomu mají adventní kalendáře 24 okének. Tedy neodpočítávají celý Advent, protože ten má o něco více dní a na to by 24 okének v kalendáři nestačilo.

 • Chairman’s Reserve Legacy, Saint Lucia
 • Novo Fogo Chameleon, Brazil
 • William Hinton 5 Cask Blend, Portugal
 • Whistler Master Solera, South Africa
 • Damoiseau Rhum Vieux Agricole V.O., Guadeloupe
 • J. Gow Spiced Rum, Scotland
 • Pusser’s Gunpowder Proof, Guyana
 • Patridom X.O. Cask, Dominican Republic
 • Villa Rica Single Barrel 23 Year Old, Mexico
 • Worthy Park Select, Jamaica
 • San Miguel Solera 1952, Ecuador
 • Cane Island Single Estate 4 Year Old, Australia
 • Carúpano Reserva 12 Exclusiva, Venezuela
 • New Grove Bourbon Cask, Mauritius
 • 1731 Gran Reserva, Guatemala
 • Ron Cartavio X.O., Peru
 • Naga Siam Edition 10 Year Old, Indonesia
 • Ron Cihuatán Cinabrio, El Salvador
 • Plantation 5 Year Old, Barbados
 • Rhum JM Vieux Terroir Volcanique, Martinique
 • Cane Island Single Estate 8 Year Old, Trinidad
 • Toucan No.4, French Guiana
 • Coloma 12 Year Old, Colombia
 • By the Dutch Batavia Arrack PX Sherry Limited Edition, Netherlands

Některé z těchto rumů se objevují v žebříčcích nejlepší rum po celém světě.

Sečteno a podtrženo

Na závěr nezbývá než zodpovědět ústřední otázku dnešní recenze. Vyplatí se pořízení rumového adventního kalendáře 24 Days of Rum, nebo se jedná o zbytečnou investici? Přestože z chuťové hlediska je degustace rumu značně subjektivní, za mě je odpověď jasná. Milujete dobrý rum a rádi objevujete nové chutě tohoto destilátu z celého světa, 24 Days of Rum bude jednoznačnou volbou.

Oproti konkurenci – A. H. Riise kalendáře – nabídne skutečně rozmanité spektrum rumů, mezi kterými možná najdete svého příštího oblíbence. Pravděpodobně do noty nepadne úplně každý degustační vzorek, kalendář jako takový je zpracovaný opravdu pečlivě a především zkušenými rumaři. Degustační skleničky, tasting notes a interaktivní webovky s fórem jsou už jen takovou pomyslnou třešničkou na dortu. Nemluvě o pěkně zpracovaném designu, který z něj udělá také pěkný dárek pro začínající i ostřílené rumaře. Zkrátka a dobře, když rumový adventní kalendář, tak 24 Days of Rum