Domů » Bushmills 10y – pikantně štiplavá irská whiskey (recenze)

Bushmills 10y – pikantně štiplavá irská whiskey (recenze)

bushmills 10y

Na trhu najdeme nepřeberné množství irských whiskey. Tahle je však považována za stálici. Jak se mezi nejlepší whiskey vůbec dostala? Podle mého názoru jde o kombinaci dostupnosti, originality, kvality a také skvělé reputace. Však je také Bushmills 10y mezi Iry považována za jejich národní symbol! Pojďte se na ní podívat podrobněji. 

Královna mezi irskými whiskey

Bushmills 10y je ikonickým symbolem pro tuto značku. Whiskey, která po celou dekádu zrála v dubových sudech, je jednou z nejoblíbenějších a nejdostupnějších láhví od Bushmills. Tato whiskey má 40 procent alkoholu a její proces výroby je po celou dobu neměnný. Má podmanivou jemně zlatou barvu, docela jako med. 

Existuje celá řada desetiletých whiskey, ale Bushmills 10y je jednoznačně světově nejprodávanější irská single malt whiskey. Mezi Iry i ve světě je považována za stálici. Jak se jí to povedlo? Myslím, že za to může hned několik důvodů. Cena, originalita, popularita, tradice, kvalita a dobrá reputace. Pokud je whiskey cenově dostupná a zároveň skvěle reprezentuje svůj region odkud pochází, stává se z ní klasika.

Jedinečnost Bushmills 10y z ní dělá složitý proces destilace

Milovníci whiskey ocení její proces výroby, který rozhodně není nikterak uspíšen. Bushmills 10y je třikrát destilovaná irská single malt whiskey, zrající především v sudech po bourbonu, což do chuti přináší med, vanilku a chuť mléčné čokolády.

bushmills single malt 10y

Podrobnosti a hodnocení whisky

bushmills 10
  • Země: Irsko
  • Palírna: Bushmills
  • Stáří: 10 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Bledé zlato

Naše hodnocení

87 %

Hodnocení čtenářů

4.2/5 - (24 hlasů)

Oceněna za svou kvalitu a slávu

Co opravdu stojí za zmínku, je její mnohonásobné ocenění. Opravdovým znalcům nemusím připomínat, že desetiletá Bushmills je držitelem několika prvních míst mezi jednodruhovými sladovými whiskey . Pro ty, kteří toho zatím o whiskey Bushmills moc neví, prozradím, že tato královna mezi irskými je třikrát destilovaná lahůdka, vyrobená z nejlepšího sladového ječmene a v sudech si odpočívá minimálně 10 let. Samozřejmě v bourbonových sudech. Pak se teprve stáčí do lahví. Výsledkem je velejemná whiskey s výraznou chutí.

Přivoňte a nechte se zlákat magickou vůní vanilky, medu a ovocem

Každému, kdo s whiskey začíná, doporučuji nejdřív plně přivonět, než poprvé ochutnáte. Nikterak tomu nebude ani v tomto případě. Nalijte si svou Bushmills 10y do whiskovky a nechte alespoň minutu dýchat. Pak zavřete oči a přivoňte. V prvním patře ucítíte tóny banánů. Hned za nimi se přidá výrazná kořeněně ovocná chuť s tóny mléčné čokolády, medu a vanilky. Finiš je příjemně dlouhý s lehkou tříslovinou. 

Otevřete oči a ochutnejte. V prvním doušku vás čeká výrazná kořeněně ovocná chuť s tóny čokolády. Finiš je příjemně dlouhý, kouřový. Tuto whiskey rozhodně doporučuji pro ostřílené znalce a pro opravdové milovníky. A jak doporučuje vychutnat irskou historii sám výrobce? Do sklenky doporučuje přidat kostku ledu. Nebo ji zkuste na jeho doporučení namrazit. 

Jaká je historie značky Bushmills?

Dlouhá tradice palírny Bushmills sahá do roku 1608. Palírna pro výrobu své tradiční whiskey používá slad, který ji vyzdvihuje na nejlepší žebříčky světových whiskey . Hrdě se tak může pyšnit titulem předních výrobců malt whiskey světa. Palírna si při procesu výroby zakládá na složitosti a poctivému procesu. Po trojnásobné destilaci je whiskey zajištěna její neobyčejná jemnost. Po výrobním procesu jsou whiskey uloženy do dubových oloroso sudů po sherry a americkém bourbonu na dobu nejméně deseti let. Výsledkem je výrazná a zároveň jemná sladová whiskey s podtóny vanilky, medu a sherry. Tato whiskey získala prestižní cenu Whisky Awards o nejlepší singlemalt whisky na světě. Tato kráska rozhodně stojí za to ochutnat, co říkáte?

Podobné příspěvky