Domů » Recenze: Talisker 10 – drsná whisky plná rašeliny

Recenze: Talisker 10 – drsná whisky plná rašeliny [Jaká je 95 %]

Talisker 10 Recenze

Talisker 10 je skotská single malt whisky. Vyrábí se na ostrově Skye. Ačkoliv jde o jediný tamní lihovar, ve své kategorii se rozhodně řadí mezi ty kvalitnější lahve. Začátek této značky sahá do roku 1825, kdy si Hugh MacAskill pronajal Talisker House, kde o pět let později se svým bratrem Kennethem založili dnes již vyhlášený lihovar.

Talisker 10 Barva

Tento lihovar najdete v Carbostu na skotském ostrově Skye. Již od počátku přitahoval zákazníky a získal si mnoho obdivovatelů, mezi kterými byl například spisovatel Robert Louise Stevenson. Ten jméno lihovaru zmínil v básni The Scotsman´s Return From Abroad. 

🍷Chuť

Tato whisky se vyznačuje výrazným aromatem, ve kterém dominuje slaná voda, mořské řasy a lehká rašelina, doprovázená nádechem perníku, grapefruitové kůry, jódu a obvazů. Tento komplexní nos vás zavede do světa mořských nuancí a zemitých tónů. Chuť je sladká a přiměřeně kouřová, což vyváží mořský charakter. V paletě chutí se objevují sůl, pepř, celerová sůl, nugát a mírně mastný pocit v ústech. Dozvuk je dlouhý a kouřový, postupně odhalující pikantní koření jako černý pepř a voňavý hřebíček. Tato whisky nabízí komplexní a fascinující chuťový zážitek.

🥃Hodnocení

Whisky Talisker 10
  • Země: Skotská whisky
  • Kraj: Island
  • Palírna: Talisker
  • Stáří: 10 let
  • ABV: 45,8 %
  • Typ: Single Malt
  • Barva: Jantarově zlatá

Moje hodnocení

95 %

Ačkoliv byla tato značka již od počátku úspěšná, musela se vypořádat s různými výzvami a nezdary. Nejvíce ji zasáhl zničující požár lihovaru v roce 1960. Obnovení naštěstí netrvalo dlouho. Podařilo se jim dokonce vytvořit přesné repliky původních nástrojů pro destilaci. 

Dnes se Talisker řadí po bok vyhlášených a silných nápojů jako je Lagavulin, Oban a Cardhu. Moto značky, „Stvořena u moře“, skvěle reprezentuje onen ostrovní region, ze kterého pochází. Slady ze Skye se vyrábějí hned vedle burácejících mořských vln. A konečný produkt dokonale odpovídá povaze severního Atlantiku u západního pobřeží skotské pevniny. Středně sladká single malt Talisker působí dojmem stejně jedinečným jako její původ.

Tato lahev se umístila v žebříčku srovnání nejlepší whisky a nejlepší skotská whisky.

Hned po prvním ochutnání si tuto whisky oblíbíte. Já jsem Talisker ochutnával při jedné sešlosti, takže jsem na první ochutnávku neměl moc klidu. To co jsem však zjistil mě přesvědčilo. Koupil jsem si vlastní lahev domů. Na co jsem ochutnáním doma přišel, tak to se vám snažím popsat v této recenzi. Má distinktivní a autentický výraz.

Pokud budu porovnávat s jinými, silnějšími single malt jako je Laphroaig nebo Lagavulin 16y, byla by chyba považovat ji za slabší odvar sladové whisky. Talisker má jedinečnou identitu, která ho odlišuje. Stejně jako fakt, že pochází z jediného lihovaru na ostrově Skye.

Popravdě jsem to s Taliskerem neměl tak jednoduché. Lahev jsem si koupil až za nějaký čas po té sešlosti, protože se tam pilo víc dobrého pití, do kterého jsem investoval ještě před touhle skotskou. Tu chuť jsem si pamatoval mlhavě. Jediné, co si pamatuji, bylo to, že mi chutná. Nebo spíš chutnala. No, koupil jsem si celou 0,7 l lahev, protože nejsem troškař.

Talisker 10 Whisky

Co od desetiletého Talisker očekávat? Nečekal jsem moc a dostal jsem hodně. Nechci tady nikoho ovlivňovat, ale byl jsem touhle whisky, které se vejde cenově pod 1000 Kč, dost ohromený. O trošku lepší je model Talisker 18.

Talisker je pro mě chuťově trochu drsnější, ale rozhodně ne chlastovitá whisky. Má dobrý charakter, ale určitě ne složitý. Kouř je tam znatelný, což je pro skotskou typické. Cítím v tom ale i mořské řasy, rašelinu a dokonce solanku (roztok soli). Chuť mi dělá radost, je sladká a jemně kouřová. Na jazyku cítím kouř, pepř a překvapil mě lehký závan nugátu. Nalil jsem si znovu, abych se přesvědčil, že je to vážně nugát. Byl.

Závěr a hodnocení

Talisker je přesně ta whisky, která každého chytne. A to mluvím i o whisky začátečnících. V Taliskeru nehledám složitost a dostávám vynikající chuť s charakterem. Nemohl jsem jinak a dal jsem mu hodnocení 96 %, protože v této cenové kategorii je to bomba.

Podobné příspěvky