Domů » RECENZE: Talisker 18y – zlatý klenot z ostrova Skye

RECENZE: Talisker 18y [Jak chutná] zlatý klenot z ostrova Skye

Taliskre 18 Recenze

Ostrov Skye je bezpochyby jedním z nejkrásnějších míst Skotska. Kromě divoké, nespoutané krajiny a rozeklaného pobřeží se může pochlubit také dlouhou tradicí ve výrobě skotské whisky. Jednou z nejstarších skotských palíren je totiž právě místní destilerie Talisker, jejíž whisky v sobě nese typické tóny mořské soli a kouře. V dnešní recenzi se podívám na osmnáctiletou whisky z dílny této proslulé palírny, Talisker 18yo.

🥃Barva, vůně a chuť

Čirá láhev dává vyniknou krásné zlaté tekutině uvnitř. Ta mě ihned po otevření zaujala intenzivní a plnou vůní, ve které můžete ucítit nejen ovocné tóny, ale také typický kouř, nugát, vřes a sladký tabák. Jak napovídá rozbouřený obal, ve vůni ucítíme také náznak mořské soli, který se objeví i v chuti. Samotná chuť je spíše sladká s výraznými dřevitými tóny a náznakem uzené ryby a pepře. Ten ucítíte spolu se stopou dřevěného uhlí a koření i v poměrně dlouhém závěru.

🏆Hodnocení

Talisker 18
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Talisker
  • Kraj: Island
  • Stáří: 18 let
  • ABV: 45,8 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Zlatá

Moje hodnocení

87 %

Talisker 18 může být srovnáván s whisky jako je Lagavulin 16 nebo Caol Ila 18. Tyto whisky jsou známé pro své intenzivní kouřové a mořské charakteristiky spolu s bohatými, komplexními chuťovými profily. Lagavulin nabízí více výrazné rašeliny a kouřovosti, zatímco Caol Ila má jemnější rašelinný profil. Talisker, Lagavulin a Caol Ila jsou všechny vysoce ceněné pro svůj jedinečný styl a hloubku chuti, typickou pro whisky z ostrova Islay a Skye.

Kromě tohoto prvenství se však palírna Talisker může pochlubit i celou řadou dalších zajímavostí – Talisker 10, Talisker Skye. Mimo jiné mně zaujal především fakt, že až do roku 1928 disponovala netradičním počtem destilačních kotlů, a to dvěma pro první destilaci a třemi pro druhou destilaci. Důvod je prostý – poměrně dlouhou dobu v palírně prováděli trojitou destilaci. V současnosti to už samozřejmě neplatí, ale nadbytečné destilační kotle bychom v palírně stále našli, a to i navzdory zničujícímu požáru, který Talisker v roce 1960 téměř srovnal se zemí.

Talisker 18 Test

Bylo, nebylo…

Stačí jeden pohled na bílé budovy destilerie Talisker rozkládající se na břehu zátoky Loch Harport, a člověk jako by se ocitl v pohádce nebo historickém filmu. A nutno říct, že historii má tato palírna vskutku bohatou. Založena byla už v roce 1830, tedy před téměř 200 lety, a až do roku 2017 se jednalo o jedinou palírnu na celém ostrově. Není proto divu, že ve své kategorii prakticky nemá konkurenci. 

Tajemství výroby

Výborná chuť vzhledem k upuštění od trojité destilace není ani tak následkem netradičního množství kotlů, jako spíše metody výroby a použitých surovin. Osmnáctiletá whisky Talisker je vyráběna z jemného rašelinového ječmene a pramenité vody z místních pramenů, která je nasycená rašelinou, a dodává tak whisky její osobitou chuť. 

Další tajemství v sobě skrývá také samotný tvar destilačních zařízení – díky tenkým trubkám, které spojující přestupníkové roury s kotlem, a tedy vyššímu refluxu, se palírna může pochlubit jemnějším destilátem. Ten je po destilaci uložen na dlouhých osmnáct let do sudů po bourbonu a sherry. Poté je výsledná whisky s obsahem 45,8 % alkoholu za studena přefiltrována, lehce dobarvena karamelem a přelita do láhví.

Recenze mladšího whisky Talisker 10.

Obal s působivou atmosférou

Co se týče lahví, zde se výrobce nepouští do žádných experimentů a sází na jistotu. Klasicky tvarovanou lahev doplňuje decentní etiketa v neutrálních barvách a zlaté víčko. Jedinou extravagancí je papírový obal, na kterém je vyobrazený divoký příliv tříštící se o skalnaté pobřeží ostrova Skye. Rozhodně tedy obalu nemůžu upřít působivou atmosféru, která vás nenechá na pochybách, odkud tahle whisky pochází.

A mně závěrem nezbývá než konstatovat, že tato komplexní osmnáctiletá whisky z divokého skotského pobřeží rozhodně stojí za ochutnání, a to i navzdory vyšší ceně. 

Podobné příspěvky