Domů » Recenze: Proper No. Twelve – irská whiskey Conora McGregora

Recenze: Proper No. Twelve – irská whiskey Conora McGregora

Proper No Twelve Recenze

Proper No. Twelve je 40% míchaná irská whiskey, která získala svojí popularitu zejména kvůli světové MMA hvězdě Conor McGregorvi. Ten s touto whisky (vlastně whiskey, protože je z Irska) vstoupil do pomyslného ringu se všemi distillery mistry. Do toho vstoupil společně s bývalým managerem lihovaru Bushmills/Guinness. Název whisky je odvozený od Dublinu 12, což je čtvrť, ze které McGregor pochází. Nejedná se tedy o 12letou whisky.

Podrobnosti a hodnocení whisky

Lahev whisky Proper 12 no twelve
  • Země: Irská whiskey
  • Palírna: Bushmills
  • Stáří: 3 roky +
  • ABV: 40 %
  • Typ: Blended
  • Barva: Tmavě mahagonová

Naše hodnocení

73 %

Hodnocení čtenářů

4.2/5 - (47 hlasů)

Proper No. Twelve porovnání cen

Recenze

Proper No. Twelve patří do zlatého středu levnější whiskey. Faktem je, že patří mezi nováčky, ale její chuť se vykrystalizovala z dalších 100 směsích, ze kterých byla vybraná právě tato jedinečná.

Sklenka whiskey Proper Twelve
Sklenka irské whiskey Proper No. Twelve. Zdroj: properwhiskey.com

Whiskey Proper No. Twelve recenze

Aroma:

Vanilkový lusk, ječmen s nádechem květin a jemné nuance santalového dřeva.

Chuť:

Tóny vanilky, nasládlá medová chuť připomínající perník. Tu získala z opékaného dřeva sudu.

Dozvuk:

Sladově olejnatý s náznaky karamelu.

Conor McGregor (superstar MMA) pojmenoval whiskey Proper no. Twelve po své rodné čtvrti Dublin 12, kde vyrůstal. Je jasné, že důvod, proč se do výroby whiskey pustil, je hlavně marketingový. Proper 12 propůjčil své jméno a příběh. To z této whiskey udělalo absolutní prodejní trhák. Alespoň mezi příznivci oktagonu a také fanoušky McGregora. Od palírny Old Bushmills Distillery je spolupráce s McGregorem opravdu dobrým tahem.

Tato lahev by se nikdy neumístila v žebříčku srovnání nejlepší whisky a nejlepší irská whiskey.

Jenže, mezi milovníky whisky pak vyvstává otázka: Je ta whiskey dobrá? Proper no. Twelve je třikrát destilovaná irská whiskey smíchaná z několika kvalitních jednosladových whiskey, jak se na každou irskou whiskey sluší. Její zrání probíhá nejméně 3 roky v dubových sudech po bourbonu. Takže tady nijak nevybočuje z řady.

Jak už bylo v recenzi zmíněno, tak Proper 12, nebo spíše její chuť, byla vybrána ze 100 různých směsí whisky. A ty by nejspíš nezvládl připravit jen tak někdo. Tedy až na palírnu Old Bushmills Distillery. To je asi nejstarší palírna v Irsku. Finální verzi a chuťový charakter Properu schvalovali nejen zkušení destilároři, ale i sám McGregor nebo David Elder – bývalý manager pivovaru Guinness. Je tedy jasné, že ve své kategorii musela chuť této whiskey dopadnou dobře.

Závěr recenze

Whiskey Proper no. Twelve patří chuťově mezi střední třídu míchaných whisky. Cenou ji však výrazně převyšuje. Je jasné, že cenu zvyšuje hlavně její příběh a zapojení hvězdy, kterou je Conor McGregor. Chuť whiskey je hořká i sladká zároveň s mírnou drsností v závěru. Od whisky nečekejte nějakou chuťovou složitost, nad kterou byste přemítali dlouhé večery. To ne. Proper 12 je spíše dobře pitelnou whiskey na jakoukoli oslavu nebo výjimečnou příležitost, kdy chcete pít dobré pití, ale nechcete o něm přemýšlet jako například u kvalitních single malt whisky.

Podobné příspěvky