[Recenze] Glenfiddich 18y – perfektní single malt ze Skotska

glenfiddich 18y recenze

Nemusíte zrovna patřit mezi nadšené znalce whisky, abyste pochopili, že láhev Glenfiddich 18y je opravdu prvotřídní whisky ve své třídě. Slavnostní číslo 18y totiž mluví za vše. Je perfektně zralá a dobře kořeněná. Zkrátka taková, jak má pravá whisky být.

Dáma s noblesou a skvělými vlastnostmi 

Co o sobě Glenfiddich 18y říká? Ráda se prezentuje jako kráska, která za svůj osmnáctiletý život strávený v sudech získala ty nejlepší vlastnosti, které může jen málokterá whisky svým fanouškům nabídnout. Aby ne. Tahle dáma prošla totiž dubovými sudy, ve kterých se dříve uchovávala sherry oloroso a burbon.

Díky tomuto důmyslnému souznění chutí si získala jemnou a zralou chuť a jedinečný karamelový barevný akcent. Není divu, že whisky Glenfiddich 18y je jednou z nejoceňovanějších skotských whisky všech dob. 

🍷Chuť si zkrátka zamilujete

Když řeknu, že si whisky Glenfiddich 18y zamilujete už při prvním ochutnání, věřte, že mi brzy dáte za pravdu. Tato whisky se těší velké popularitě hlavně u náročných klientů, kteří mají s whisky bohaté zkušenosti.

glenfiddich 1y a další recenzované whisky
Glenfiddich prostě vyčnívá.

Za zmínku také stojí její atraktivní balení, které si nemůžete splést s jinou značkou. Silueta trojhranné láhve z čirého skla, zaujme svou zaoblenou horní částí a úzkým dnem. Láhev na první pohled vyniká zdánlivou jednoduchostí, která je podmíněna výraznou etiketou s nepřehlédnutelným logem jelena. 18 letá kráska je balena v dárkové, temně černé krabici. Od této chvíle ji uvidíte všude, kde prodávají kvalitní alkohol. Umí na sebe zkrátka strhnout pozornost.

🏆Hodnocení whisky

glenfiddich 18
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Glenfiddich
  • Kraj: Speyside
  • Stáří: 18 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Zlatá

Moje hodnocení

84 %

Glenfiddich 18y od vody až po dokonalou whisky

U skotské whisky Glenfiddich 18y se používá voda, kterou sbírají z pramenu Robbie Dhu, plynoucího do řeky Fiddich. Ryzí čistota vody propůjčuje této whisky jedinečnou chuť, která se snoubí s pečlivě vybranými ingrediencemi. Na chuti se nekompromisně podepisuje umístění ve španělských sudech z amerického dubu po již zmíněném burbonu.

V barelech je whisky uložena po dobu 3 let, v našem případě je to 12 let (Glenfiddich 12). Dubové sudy dodávají whisky jedinečnou barvu i vůni. Potom se stáčí do lahví. Majitelé značky Glenfiddich nikdy nepodceňovali sílu kvalitních sudů, proto vždy pro své skvosty zaměstnali prvotřídní bednáře. Bednářství patří ve svém oboru u této značky mezi poslední dílnu svého druhu, v dnešních moderních palírnách ji již nikde jinde nenajdete.

Věděli jste, že každý stařený destilát zraje výhradně v sudech? Stočený do skleněných lahví už pak své vlastnosti zásadně nemění. Nebojím se zařadit osmnáctiletou verzi Glenfiddich do sekce nejlepší whisky.

Jaká je historie značky Glenfiddich?

Palírnu Glenfiddich založil v roce 1887 William Grant. Pojmenoval ji podle údolí Glen Fiddich, ve kterém leží, což v gaelštině znamená údolí jelenů. Odtud i busta jelení hlavy v logu značky.

Za úspěchem whisky Glenfiddich stojí síla čisté vody z nitra nedotčené země, vzduch a sladový ječmen. Tato magická trojice ingrediencí stojí za celým úspěchem značky. A také inspirovala Hanse Schlegera, aby vytvořil na tu dobu radikální design typické trojhranné lahve.

Vychutnejte si ji jako opravdový gurmán

Abyste si vychutnali bohaté aroma a vyzrálou, lehce zaoblenou, měkkou a zdrženlivou chuť whisky Glenfiddich 18y, doporučuji ji pít čistou nebo s trochou vody či ledu. Jedině tak na špičce jazyku ucítíte chuť rozinek, sherry, koření a medové sladkosti.

Podobné příspěvky