Domů » RECENZE Bushmills 21 yo – irská za cenu ojeté Felicie

RECENZE Bushmills 21 yo – irská za cenu ojeté Felicie

Bushmills 21 Recenze

Irská palírna Old Bushmills Distillery bezpochyby patří mezi nejstarší palírny v Irsku. To mimo jiné znamená především to, že v jejím repertoáru nalezneme poměrně velké množství starší whiskey. Příklad je i jednadvacetiletá whiskey Bushmills, na kterou se podívám v dnešní recenzi.

Čtyři sta let historie Bushmills whiskey

Když se řekne palírna s dlouhou historií, většina z nás si pravděpodobně představí destilerii založenou počátkem devatenáctého století. Irská palírna Bushmills však v tomhle ohledu strčí většinu konkurence do kapsy – jelikož byla založena v roce 1608, tedy před více než čtyřmi sty let, bez sebemenších pochyb se jedná o nejstarší licencovanou irskou palírnu. Zatímco počátkem sedmnáctého století obdržela licenci k výrobě whiskey, samotná společnost Old Bushmills Distillery existuje od roku 1784.

Bushmills 21 letý je výjimečná irská whiskey s historií, který prošel zráním ve třech typech sudů. Jeho výroba začíná zráním v bourbonových a sherry sudech po dobu nejméně 19 let. Poté se whiskey přesune do sudech po madeirském víně, kde zraje další dva roky. Tento jedinečný proces zrání dává Bushmills 21 letým bohaté a komplexní chutě s tóny medu, čokolády a ovoce. Bushmills Distillery je jednou z nejstarších licencovaných palíren na světě, datující se do roku 1608, což dodává této značce hluboké historické kořeny.

Podrobnosti a hodnocení whisky

Bushmills 21
  • Země: Irsko
  • Palírna: Bushmills
  • Stáří: 21 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Jantarová

Naše hodnocení

82 %

Jelikož je však čtyři sta let dlouhá doba, není divu, že palírna za roky své existence zažila i nějaké ty strmé pády. Ten největší přišel v druhé polovině dvacátého století, kdy vzhledem ke dvěma světovým válkám, prohibici a ekonomické krizi zájem o irskou whiskey prudce klesl. Bushmills byla naštěstí jednou z palíren, které krizi dokázaly překonat, a udržela tak dlouhou tradici bez přerušení. Oproti nově založeným palírnám se tak může pochlubit nejen bohatou historií, ale především sklady se starší whiskey.

Tip

Na Whisky a rum mám také recenzi mladší Bushmills 10.

Tradiční metoda výroby

Dlouhá tradice se odráží i samotném způsobu výroby. Jednadvacetiletá Bushmills whiskey je irská single malt whiskey vyráběná výhradně v Old Bushmills palírně ze sladového ječmene a v tradičních měděných kotlích. A jak je typické pro irskou whisky, i Bushmills je třikrát destilovaná, díky čemuž nabídne jemnější chuť. 

Po trojité destilaci následuje minimálně devatenáct let zrání ve španělských sudech po sherry Oloroso a sudech z amerického dubu po Bourbonu. Poslední dva roky si destilát poleží v sudech po Madeiře, které mu dodávají jeho typickou chuť a vinné aroma.

Po dlouhých jednadvaceti letech je whiskey Bushmills 21 Year Old za studena přefiltrována, dobarvena karamelem a stočena do lahví. Výsledná whisky má 40 % alkoholu. 

Obal, který navodí atmosféru

Pokud vás zarazila cena, která se pohybuje až k pěti tisícům korun, myslím, že samotný obal lahve vás už asi příliš nepřekvapí. Ten totiž cenovce i zlatavému nápoji uvnitř naprosto odpovídá. Hranatou láhev doplňuje luxusní černozlatá etiketa a dárková krabice, která vás rozhodně nenechá na pochybách, že v ruce držíte skutečně kvalitní kousek, který bude stát za to. A pokud máte ve svém okolí znalce a milovníka irské whisky, troufám si říct, že dárkem v podobě jednadvacetileté Bushmills whiskey se mu bezpochyby zavděčíte. Bonusem je také fakt, že se k ní nedostane každý – je totiž vyráběna pouze v malých dávkách několika lahví ročně.

Barva, vůně, chuť

Krásnou jantarovou barvu doprovází kulatá a vyzrálá vůně s tóny hruškového kompotu s hřebíčkem, sladkých broskví a vanilkového pudinku. V pozadí můžeme ucítit také vůni švestek, hroznů či rozinek doplněnou o jemné dřevité aroma.

Co se týká chuti, ta je spíše krémová s náznakem pudinku, pomerančové kůry a sladkých mandarinek. Překvapit může nádechem ginu s tonikem, který doplňuje poměrně výrazné dřevité tóny a jemný, suchý závěr.

Podobné příspěvky