Domů » Port Askaig 8 – slaná a nakouřená Single Malt whisky (recenze)

Port Askaig 8 – [Recenze] slaná a nakouřená Single Malt whisky

Port Askaig 8 Recenze Cover

Port Askaig 8 je kvalitní skotská single malt whisky s jemnou chutí kouře a ovoce.. Má výraznou chuť sladu a ovocných tónů, které se snoubí s tóny dřevité skořice. Jo a ještě je poměrně dost slaná. Když jsem jí prvně zkusil, tak jsem měl v puse jak v pytlíku slaných arašídů. Každopádně mi hned na první ochutnání hodně dobře sedla a je to moje oblíbené pití. Pojďte si o ní něco přečíst.

Je to dobře vyvážená whisky s dlouhým závěrem. Chuť whisky Port Askaig 8 je komplexní. Je to pití, ve kterém můžete po dlouhé večery hledat různé chuťové nuance. Za to vám teda ručím. Hlavními tóny jsou kouř, sůl, slad a ovocné tóny jako jsou jablka nebo hrušky. Nakouřená chuť je tak nějak typická pro skotskou whisky, ale to nejspíš víte, že je tady rašelina asi ve všem. No vlastně říci, že Islay whisky je známá rašelinou a kouřem je jako říkat, že nejnovější iPhone je známý svým displejem. Ale ano, to je jeho nejzřetelnější a dominantní rys. Slad v Port Askaig 8 způsobuje mírnou sladkost a ovocné tóny zase osvěžení. V závěru se objevují kořenitější tóny jako např. skořice nebo kardamom.

Hodnocení whisky Port Askaig 8

Port Askaig 8 Thumb
  • Země: Skotsko
  • Palírna: Port Askaig
  • Stáří: 8 let
  • ABV: 46 %
  • Typ: Single Malt
  • Barva: Tmavě mahagonová

Moje hodnocení

86 %

Jardův souhrn recenze

osobně mám rád whisky, která má v závěru trochu peprnější chuť. Asi něco jako Talisker 10. Je to ale jen moje osobní preference a nic důležitého to o Port Askaig 8 neříká. Celkově se jedná o vynikající whisky s dobrým poměrem kvalita/cena. Sehnat ji u nás je trošku složitější. Vlastně spíš seženete vyšší řady Port Askaig jako Port Askaig 100 Proof nebo Port Askaig 28 letá. Ta už je cenově dost přes čáru.

Kouř se pomalu plíží a usazuje se v chuťových pohárcích. Dozvuk je suchý, středně krátký. Příjemný kouř z rašeliny trvá neskutečně dlouhou dobu. Tahle single malt whisky je pro milovníky peated (rašeliny ) jako stvořená. Jeho aroma se dlouho drží v puse a dodává whisky jedinečnou extra slanou chuť. Jestli znáte Laphroaig 10, tak tohle je o chlup lepší, ale třeba Ardbeg 10 je kouřovější a Kilchoman SANAIG svěžejší.

Port Askaig 8 Lahev A Box
Port Askaig 8 Barva
Barva whisky je jako medová voda. Tedy téměř čirá. Nedobravovaná.

Jak vznikla Port Askaig whisky?

Port Askaig je řada single malt whisky ze skotského Islay. Je pojmenován po Port Askaig, nejdostupnějším přístavu pro vstup do rašelinného ráje. Značku Port Askaig vymyslela v roce 2009 londýnská společnost Elixir Distillers.

Port Askaig je řada Islay single malt whisky, která ztělesňuje jedinečného ducha Islay a jeho obyvatel. Město Port Askaig, zasazené na severním pobřeží ostrova, bylo po stovky let branou do Islay; zdálo se proto vhodné pojmenovat naši whisky po tomto kouzelném místě. Ve městě Port Askaig není žádná palírna, což nám dává možnost vybrat si ty nejlepší sudy z palíren v okolí Islay a umožňuje vám to udělat si vlastní cestu za poznáním. Whisky Port Askaig jsou vždy elegantní a charakteristické a ztělesňují podstatu Islay.

Podobné příspěvky