Domů » Recenze: Ardbeg 10y – těžká rašelinová whisky

Recenze: Ardbeg 10y – těžká rašelinová whisky

Ardbeg 10 Recenze

Existuje celá řada rašelinových whisky, které jsou považovány za stálice. Jak se mezi nejlepší whisky vůbec dostaly? Podle našeho názoru je to kombinace ceny, dostupnosti, originality, kvality a také reputace. Pokud je whisky cenově dostupná a zároveň skvěle reprezentuje konkrétní region, odkud slad pochází, stává se z ní klasika. Jednou z nich je právě Ardbeg 10, která vznikla na jedné z nejprestižnějších palíren na světě ve skotském Islay.

Ardberg 10letá je ikonickou lahví této značky. Další v sérii, Uigeadail a Corryvreckan, neobsahují údaje o stáří.  Ardbeg 10 je navíc jedna z nejlevnějších a nejdostupnějších lahví od Ardbeg. Tato rašelinová whisky má 46 % procent alkoholu a filtruje se bez chladu. Má podmanivou světle zlatou barvu, docela jako sláma.

Podrobnosti a hodnocení whisky

Ardbeg 10y
  • Země: Skotsko
  • Palírna: Ardbeg
  • Stáří: 10 let
  • ABV: 46 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Světle zlatá až slámová

Naše hodnocení

89 %

Hodnocení čtenářů

4.1/5 - (32 hlasů)
whisky ardbeg 10 y nalitá ve sklence při recenzování

Tato lahev se umístila v žebříčku srovnání nejlepší whisky.

Zatímco značku Adberg máme spojenou spíše s lahvemi, které se vydávají pouze příležitostně a v omezených počtech, Ardberg 10 je trochu jiná záležitost. Stáčení probíhá v mnohem větším měřítku, především díky úspěšnému marketingu. Ardbeg 10 si tak našla své zákazníky, kteří na ni nedají dopustit. Ardberg 10 doporučujeme nejen znalcům, ale i naprostým nováčkům, kteří se chystají vstoupit do světa hluboké a těžké rašeliny.                    

Ardbeg 10 recenze

Aroma

Hned po nalití ucítíte silný rašelinový kouř a obvazy. Ardberg 10 se otevírá velmi pomalu. Za chvíli ucítíte rašelinu a obvazy ještě silněji, včetně výrazného kouře. Ve vůni naleznete také pastilky z mentolu a eukalyptu. To ale není všechno. Aroma se stále rozvíjí – následuje náznak bílých hroznů s odvážnějšími tóny arašídů, soli a čerstvě posekané vlhké trávy.

Chuť

V chuti se mísí lehkost a kouř, která je pro Ardbeg typická. Ona lehkost je v ústech velmi příjemná. Na jazyku delikátní, přesto se silnými chutěmi. Sůl se ujímá vedení, hned za ní následuje kouř. Dále vyšlehaný med se solí, ale i exotické ovoce – sušené mango a sladká papája. 

Dozvuk

V dozvuku přetrvávají tóny soli a vanilkového krému zahalené kouřem.

Další Ardbeg whisky: Ardbeg Wee Beastie, Ardbeg Uigeadail

Podobné příspěvky