Domů » Recenze Bowmore 12 – kouřová skotská whisky se silou tradic i příboje

Recenze Bowmore 12 – kouřová skotská whisky se silou tradic i příboje [hodnocení 87 %]

Bowmore 12 Recenze

V dnešní recenzi se společně podíváme na skotskou whisky, která je podle mého názoru oproti známějším značkám možná poněkud přehlížená. To je však trochu škoda – dvanáctiletá Bowmore whisky totiž rozhodně vystupuje z davu, a to především svou autentickou chutí typickou pro oblast, ze které pochází. Pokud si tedy chcete pochutnat na pravé chuti skotského ostrova Islay, Bowmore by mohla být tou pravou whisky pro vás. Než se však pustím do hodnocení samotné chuti, aspoň krátce se zastavím u historie této skotské destilerie, která je vskutku bohatá.

Chuť, barva a vůně

Bowmore 12 Recenze 2

Konečně se dostávám k tomu nejdůležitějšímu, a to samotnému obsahu lahve. Ten na první pohled zaujme především krásnou karamelovou barvou. Po otevření lahve se připravte na typicky kouřovou vůni, kterou doprovází příjemné podtóny bergamotu a rašeliny. Kouř je velice výrazný i v samotné chuti, vyvažuje ho však chuť medu, bourbonu a vanilky. Závěr je poměrně dlouhý a hřejivý. V neposlední řadě whisky také zaujme typickou slaností mořských řas na patře, která však není natolik silná, aby narušila celkovou chuť a pitelnost.

Moje hodnocení

Bowmore 12 Thumb
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Bowmore
  • Kraj: Islay
  • Stáří: 12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Karamelová

Hodnocení

87 %

Bowmore 12 mi trochu připomíná irskou Connemara Peated Whiskey. Je dobře nakouřená, květinově voňavá a poměrně jemná. Tenhle typ whisky mám nejraději. Není složitá, je svěží a dobrá. Je to zábavná whisky, kterou oceníte spíše jako startovací před večírkem. Určitě je dobrá pro začátečníky.

Bowmore 12 Recenze 1

Nechci, aby to vyznělo špatně. Bowmore 12 je moc dobrá, ale nehledejte v ní nic sofistikovaného. Je to odpočinkové pití. Ochutnal jsem také dražší variantu Bowmore Legend s vůní mulčovací kůry.

Síla moře i tradice

Jedním z prvenství, kterými se může destilerie Bowmore chlubit, je fakt, že se jedná o první legální destilerii na tomto proslulém skotském ostrově. Založena byla v roce 1779 a není proto divu, že ji mnoho znalců považuje za naprostou klasiku islayské whisky.

Bowmore 12 Pic

Dlouhá tradice, a především její nevyhnutelné spojení s mořem a příbojem, se však neodráží jen v její chuti, ale i názvu – Bowmore je totiž gaelský výraz pro „velký útes“. Právě aroma příboje je podle mě pro tuto whisky vyloženě typické. Může za to nejenom použití místní minerální vody, které této whisky dodává téměř medicínskou chuť, ale hlavně skutečnost, že jsou sudy, ve kterých zraje, uloženy až 4 metry pod hladinou moře.

Tajemství výroby

Kromě použití minerální vody je dalším klíčovým prvkem nezbytným pro dosažený typické chuti whisky Bowmore také způsob sušení ječného sladu, a to nad ohněm přiživovaným rašelinou. Díky tomu whisky získává své typické kouřové aroma. Velký vliv na výslednou chuť má i dvanáct let zrání v dubových soudcích po sherry a bourbounu, které jí dodávají nejen jantarovou barvu, ale především aroma s náznakem sherry.

Sázka na tradice

Co se týče obalu a lahve, i zde se destilerie drží tradic. Rozhodně to však není na škodu – myslím, že jednoduchá láhev se zlatočernými detaily, které nechávají vyniknout zlatavou barvu samotné whisky, se bude vyjímat v každé sbírce alkoholu. Navíc se může jednat o dárek, který se díky nadčasovému provedení bude bezpochyby hodit i na slavnostnější příležitosti.

Kdo si na Bowmore 12y pochutná nejvíce?

Díky poměrně vyvážené kouřové chuti se jedná o vhodnou volbu pro každého, kdo se skotskou whisky z oblasti ostrova Islay teprve začíná. Zároveň se však může jednat i o skvělý dárek, kterým potěšíte přátele či známé, ať už patří mezi whiskové nováčky, nebo naopak zkušené degustátory. Podávat ji můžete ideálně samotnou, případně na kostce ledu.

Co zkusit místo Bowmore 12?

První srovnání může být s Laphroaig 10 Year Old, další whisky z Islay. Laphroaig 10 je známý svou intenzivní rašelinovostí a medicínskými tóny, což je doplněno o slanost a nádechy vanilky. Ve srovnání s Bowmore 12, který má vyváženější a jemnější profil, Laphroaig 10 nabízí silnější a přímější rašelinový charakter, což může být preferováno pro milovníky intenzivních rašelinových chutí.

Dalším vhodným srovnáním je Ardbeg 10 Year Old, také z Islay. Ardbeg 10 nabízí bohatou kouřovost, komplexní rašelinové tóny a ovocné nuance. Ve srovnání s Bowmore 12, který nabízí vyváženou harmonii mezi rašelinou a ovocnými tóny, Ardbeg 10 poskytuje větší důraz na kouřovost a intenzitu, což je ideální pro ty, kteří hledají silnější chuťový zážitek.

Třetím srovnáním je Talisker 10 Year Old ze Skotského ostrova Skye, který nabízí jedinečnou kombinaci slanosti, kořeněných tónů a rašeliny. Talisker 10 je méně kouřový než Bowmore 12, ale nabízí charakteristickou slanost a pepřovost, která poskytuje odlišný chuťový profil.

Podobné příspěvky