Domů » RECENZE: Connemara Peated Single Malt Whiskey

RECENZE: Connemara Peated Single Malt Whiskey

Connemara Peated Single Malt Recenze

Pokud patříte mezi milovníky kvalitní irské whiskey, nejspíš vám nemusím připomínat tři základní pravidla, která musí splňovat. Pro osvěžení paměti: irská whiskey musí být vyrobena v Irsku, měla by být třikrát destilovaná, a především bychom v její chuti neměli cítit rašelinu. Jak se však říká, výjimka potvrzuje pravidlo, a jinak to není ani v případě whiskey Connemara Peated Single Malt, kterou vám představím v dnešní recenzi. 

Jardův souhrn recenze

Tohle je nejspíš nejlepší irská whiskey, jakou jsem kdy měl. Connemara Original nebo také Peated Single Malt, jak se jmenuje, je hodně květinková a voňavá whiskey. Je neskutečně jemná, takže vůbec neškrábe v krku. Irové si tady hráli s rašelinou, takže od ní můžete čekat, že je jemně nakouřená. Je to moc dobré pití a byl jsem překvapený, že chutná i mojí ženě, která na whisky vůbec není. Miluju to aroma, které se rozplyne v puse už po prvním doušku.

A víte co? Dejte si jí večer a prázdnou sklenku nechte na stole až do rána. Užijte si ráno to aroma na vlastní nos. Já na tuhle irskou whiskey nedám dopustit a je moje nejoblíbenější. A jestli si myslíte, že Tullamorka je to nejjemnější, co jste kdy měli, no, tak to jste neměli Connemara.

Porovnání cen

Historie palírny 

Než vám však přiblížím důvody, proč se tahle whiskey spíše než svým irským kolegyním podobá těm skotským, pojďme se podívat na místo, kde vlastně vzniká. Rodištěm Connemara Peated Single Malt whiskey je palírna Cooley, která se bohužel nemůže pochlubit nijak dlouhou historií – založena byla teprve v roce 1987. Na druhou stranu je třeba dodat, že součástí nově vzniklé palírny je také stará destilerie Kilbeggan, jejíž sklady jsou využívány ke zrání whiskey. V ostatních původních budovách bylo zřízeno muzeum.

Connemare Peated Single Malt 3

Už to bude asi dostatečnou nápovědou o tom, že palírna Kilbeggan za sebou dlouhou historii rozhodně má. Založena byla už v roce 1757 Matthewem McManusem, o století později se dostala do ruku Johna Lockea. Po jeho smrti se palírny ujali jeho synové. První větší krize přišla ve 20. století a palírna byla uzavřena. Před nemilým osudem ji zachránila právě společnost Cooley, která má pod sebou kromě Connemary například značky Tyrconnell, Locke’s, Inishowen, Greenore či Clontarf

Podrobnosti a hodnocení whisky

Connemare Peated Single Malt
  • Země: Irsko
  • Palírna: Connemara
  • Stáří: 6 let +
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single Malt
  • Barva: Zlatá

Moje hodnocení

91 %

(Ne)tradiční metoda výroby

Když se řekne tradiční výroba irské whiskey, nejspíš si stejně jako já vybavíte trojitou destilaci. Při destilaci irské whiskey by rovněž neměl být použit rašelinový oheň, aby se předešlo rašelinový tónům v chuti. Je asi zřejmé, že obě tato pravidla whiskey Connemara porušuje. Přesto se výrobce odkazuje na tradiční irskou výrobu. Jak to tedy je?

Connemare Peated Single Malt 2

Pravou je, že současná metoda výroby je skutečně inspirovaná tradicí z osmnáctého století. Dříve se totiž při výrobě irské whiskey, respektive při sušení používaného obolí a zahřívání destilačních zařízení, běžně používala rašelina. Destilerie Cooley je tak dnes jedna z mála palíren, která tuto tradiční metodu obnovila a stále ji využívá. Aby whiskey Peated Single Malt neztratila svou charakteristikou rašelinovou vůni i chuť, je následně porušeno i druhé pravidlo a whiskey je destilována pouze dvakrát. Výsledná whiskey se 40% obsahem alkoholu zrála v sudech z amerického dubu, výrobce však neuvádí, jak dlouho. 

Ocenění na mezinárodních soutěžích

Navzdory tomu, že se nejedná o právě typickou irskou whiskey, Connemara slaví poměrně velké úspěchy na mezinárodních soutěžích. Zářným příkladem může být například Double Gold Medal a ocenění Best of Irish Whiskey na soutěži World Spirit Competition v San Francisku. Jedná se tak prakticky o nejoceňovanější whiskey destilerie Cooley. 

Zelená, kam se podíváš

Přestože se lahev dočkala nového designu, než na jaký jste mohli v obchodě narazit před pár lety, zachovala si svou krásnou zelenou barvu, která je odkazem na její irský původ. Nechybí ani stylové logo vyvedené v bílé barvě. Lahev doplňuje luxusní dárková tuba, na které je vyobrazena krajina v okolí palírny. Co se týká designu, musím říct, že tohle byla trefa do černého!

Barva, vůně a chuť whisky

Nezklamal mě však ani obsah lahve. Whiskey má krásně zlatavou barvu, kterou doprovází příjemná vůně rašeliny. Pod ní se skrývají jemné akcenty květin, vanilky, a především lučního medu. Nechybí ani poměrně výrazná kouřivost.

Connemare Peated Single Malt 1

Na podobné tóny se můžete těšit i v případě chuti – kouř a rašelina se mísí s tóny květinového medu a sušeného ovoce. Příjemnou tečkou na závěr je tak akorát dlouhý závěr s tóny rašeliny a medu. 

Mohlo by vám chutnat:

Závěrem

Pokud máte rádi skotskou whisky, ale výrazná kouřivost je na vás jednoduše občas trochu moc, na jemné Connemara Peated Single Malt whiskey si jednoznačně pochutnáte. Jedná se whiskey, která není nijak složitá a skvěle se hodí na večerní popíjení, k čemuž přispívá i 40% obsah alkoholu. Kolem a kolem, Connemara je opravdu dobrá whisky za poměrně fajn cenu. 

Podobné příspěvky