Recenze: Tullamore Dew – takový irský tuzemáček

Tullamore Dew Recenze

Tullamore Dew je v současnosti vlastněna značkou William Grant & Sons. Patří mezi nejprodávanější irské whiskey. Rádi ji pijí i lidé, kteří whiskey běžně neholdují. Tullamore Dew je třikrát destilovaná, tak jak to mají Irové rádi. Je míchaná ze tří typů irské – pot-still, obilné a sladové. 

Ačkoliv se o Irsko zasloužilo o destilování whiskey tak, jak ji známe, trh s tímto nápojem tam zrovna nevzkvétá. V provozu je pouze hrstka palíren a pokud chtějí dohnat Skotsko či Ameriku, mají co dělat. Tullamore Dew je ale hvězdou v oboru, a ne nadarmo platí za ikonickou irskou. Doporučujeme ji každému, kdo s whiskey teprve začíná. Je svěží a ideální pro dlouhé večery. Také cena je příznivá v porovnání s ostatními produkty v této kategorii.

lahev whisky tullamore der v recenzi

Tullamore Dew je jako tekuté zlato. Ve sklenici objevíte máslové tóny a vše, co má správná třikrát destilovaná irská mít. Přičichněte a pocítíte, jak karamel a karamelizované ořechy společně s teplým máslem zaplaví vaše čichové buňky. Silně připomíná máslový toust. Po nějaké chvíli se objeví také vůně trávy. Rozehřáté máslo ale přetrvává.

Jardův souhrn recenze

Tullamorka je velice oblíbená irská whiskey. Je to jednoduše celosvětový trhá. Jenže, abych řekl pravdu, tak to zase taková bomba není. Když už je dneska v akci, tak stojí polovinu toho, co lepší single malt whisky

Například Connemara Peated je sice jednou tak dražší whiskey oproti Tullamore Dew, ale je taky o dost lepší.

Tullamore Dew rozhodně není hladká whiskey. Naopak v puse a v krku pěkně řeže. Je to prostě takový lepší „tuzemák“. Akorát, že je z Irska. Jo to taková kategorie pití jako Captain Morgan. Do coly dobrý, na party dobrý, ale na nějaká vychutnávání a hledání chutí? Na to to není, protože všechno přerazí vanilkové aroma a chlastovitost. V téhle cenové kategorii mi vždy přišel lepší Jameson.

Podrobnosti a hodnocení whisky

  • Země: Irsko
  • Palírna: William Grant & Sons
  • Stáří: 3 roky +
  • ABV: 40 %
  • Typ: Blended
  • Barva: Medově jantarová barva

Naše hodnocení

75 %

Hodnocení čtenářů

3.8/5 - (68 hlasů)

Po napití na patře ucítíte kombinaci sladového a nesladového ječmene. Nástup je intenzivní. Je to úplně něco jiného, než jak znáte ječmen ze skotské. Jemná a lehká chuť, která doslova zaplaví vaše ústa je přesně to, co z Tullamore dělá jeden z nejoblíbenějších nápojů. Znovu ucítíte máslový toust, který vás překvapí a změní se na palačinku jemně namazanou máslem s výrazným křupavým ovocem jako jsou zelená jablka a nezralé hrušky. Dřevěné uhlí uzavírá neuvěřitelně čisté linie této whiskey těsně předtím, než skončí s mírně hřejivým a čistým dozvukem.

Tullamore Dew recenze

Aroma

Máslové tóny, karamel a karamelizované ořechy, jemná vůně čerstvé trávy.

Chuť

Ječný slad, máslový toust, čerstvá jablka a hrušky.

Dozvuk

Vše uzavírá chuť dřevěného uhlí. Dozvuk není příliš dlouhý, o to víc příjemný a čistý.

Podobné příspěvky