[Recenze] Ardbeg Wee Beastie – jak chutná

Ardbeg Wee Beastie Cover

Když přijde na skotskou whisky, Ardbeg rozhodně není žádným nováčkem na trhu. Tato skotská palírna s více než 200 let dlouhou tradicí, která patří mezi nejpopulárnější značky skotské whisky, je známá především svými staršími kousky, jako je devatenáctiletá whisky Traigh Bhan, či osmileté a desetileté whisky v jejím repertoáru. Dnes se však podívám na její historicky nejmladší, a to pětiletou Ardbeg Wee Beastie s poměrně výstižným názvem.

Moje hodnocení

Vzhledem k tomu, že výrobce bez skrupulí udává pravdivý věk whisky, místo aby se uchyloval k nejrůznějším mlžným taktikám, jak občas bývá u mladších whisky zvykem, musím říct, že mě malá bestie rozhodně nezklamala, ale žádná bomba to také není. Je to průměrná peated whisky. Ač si tak příliš dlouho nepoležela v sudech, které by jí dodaly komplexnější tóny, těšit se můžete na výraznou kouřovitost a chutě, které jí spíše než staření dodaly destilační kolony. Krokem vedle není ani 47,4% obsah alkoholu, který je zkrátka tak akorát. 

Podrobnosti a hodnocení whisky

Ardbeg Wee Beastie
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Ardbeg
  • Stáří: 5 let
  • ABV: 47,4 %
  • Typ: Peated Single Malt
  • Barva: Velice světlý jantar

Naše hodnocení

81 %

Hodnocení čtenářů

5/5 - (6 hlasů)

Historie palírny Ardbeg

Samozřejmě si nemůžu nejprve odpustit krátké nahlédnutí do minulosti destilerie – jak bylo řečeno v úvodu, palírna Ardbeg se může pochlubit opravdu dlouhou tradicí. Založena byla už v roce 1815, a před sedmi lety tak oslavila jubilejní dvousté výročí. Přestože jejím zakladatelem byl John Macdoughall, o pár let později se palírna dostala do rukou Thomase Buchanana, obchodníka s alkoholem ze skotského Glasgow. Rodinná tradice naštěstí pokračovala prostřednictvím Alexandra Macdoughalla, syna zakladatele, který nadále vedl provoz palírny. Po jeho smrti se řízení palírny ujaly jeho sestry Margaret a Flora, které se tak staly historicky prvními ženami na této pozici.

Ardbeg Lihovar
Zdroj: Ardbeg

Přestože palírna prosperovala, o více než století později přišla velká rána – v roce 1981 byla ukončena produkce. K jejímu plnému obnovení došlo až v roce 1997, kdy Ardbeg koupila The Glenmorangie Company. Jen o rok později byl Ardbeg zvolen skotskou palírnou roku. Tomu říkám návrat v plné parádě! Další úspěchy a řada medailí z mezinárodních soutěží na sebe nenechaly čekat ani v následujících letech.

Krásný, ale nudný design lahve

Ardbeg Wee Beastie Lahev

Nechme však minulost minulostí a pojďme se podívat na samotnou láhev malé bestie, jak zní překlad chytlavého názvu. Bohužel musím přiznat, že mě design lahve i etikety trochu zklamal. Název zkrátka vybízí k troše kreativity, kterou Wee Beastie zkrátka postrádá. Svým tvarem, barvou lahve ani provedením etikety nijak zvlášť nevystupuje ze zástupu dalších whisky značky Ardbeg, snad jen rudým písmem a náznakem drápanců oné malé bestie na etiketě. Výrobce se rozhodl držet tradičního designu, který je sice sázkou na jistotu, ale jednoduše příliš neupoutá. Osobně to považuji za promarněnou příležitost, ale myslím, že milovníky střídmosti a tradic provedení lahve naopak potěší.

Jak vzniká „Malá bestie“?

I samotná metoda výroby je nepřekvapivě velice tradiční a ničím se nevymyká ostatním whisky Ardbeg. K její výrobě je použita jak místní pramenitá voda, tak ječmen vysušený na kouři hořící rašeliny, který jí dodává onu typickou kouřovitost, kterou člověk od whisky z této oblasti zkrátka očekává. 

Ardbeg Wee Beastie Test

Po destilaci whisky zrála v sudech prvního a druhého plnění po bourbonu a sherry, ve kterých si poležela poměrně krátkých pět let. Ačkoliv se jedná o mladou whisky, musím ocenit, že se výrobce jejím „mládím“ nijak netají. A je to jen dobře – i mladá whisky může chuťově příjemně překvapit, což je rozhodně případ Wee Beastie. 

Další Ardbeg whisky: Ardbeg Uigeadail, Ardbeg 10y

Barva, vůně a chuť

Jak se dá vzhledem k věku čekat, nejedná se o nijak komplexní whisky, ať už vůní, tak chutí. Na druhou stranu tato mladá whisky s krásně světle jantarovou barvou rozhodně nezklame. Ve vůni nechybí výrazné nakouření (což mě vzhledem k metodě výroby nijak nepřekvapilo), ale ani zajímavé tóny vanilky, ovoce, čokolády a pepře, které jí dodává pětileté zrání v sudech po bourbonu a sherry. 

Ardbeg Wee Beastie Test2

Výrazný kouř ucítíte také okamžitě po ochutnání, brzy však ustoupí sladkosti s tóny pepře a dalšího koření, vanilky a mléčné čokolády. Vše uzavírá středně dlouhý rašelinový závěr s příjemnou dochutí. Ta však nevydrží příliš dlouho.

Ardbeg Wee Beastie, známý svou mladostí a intenzivní kouřovostí, je pětiletá Islay single malt whisky, která představuje silný a výrazný styl. Pro srovnání s Wee Beastie je vhodné zvolit jiné whisky, které také zdůrazňují silné kouřové a rašelinové charakteristiky, ale z různých perspektiv.

Lagavulin 8 Year Old je vhodným kandidátem pro srovnání. Stejně jako Wee Beastie, Lagavulin 8 je mladší whisky s výrazným rašelinovým profilem. Nicméně, i přes svou mladost, Lagavulin 8 nabízí vyvážený profil s jemnými nádechy mořské soli a sladkosti, které se mísí s jeho kouřovostí. Toto srovnání ukazuje, jak se Wee Beastie liší svou agresivnější a přímější kouřovostí a rašelinovostí, což je odrazem jeho mladšího věku a stylu zrání.

Další vhodnou whisky pro srovnání je Laphroaig Quarter Cask. Tato whisky, známá svým silným a výrazným rašelinovým profilem, je zrání ve speciálních menších sudech, což zvyšuje její intenzitu a komplexnost. Ve srovnání s Wee Beastie, Laphroaig Quarter Cask nabízí více vrstevnatost a hloubku, přestože si zachovává silnou rašelinovost. Toto srovnání odhaluje, jak Wee Beastie stojí v rámci spektra silně rašelinových Islay whiskies, nabízejíc agresivní a nekompromisní chuťový zážitek, zatímco Laphroaig Quarter Cask nabízí více komplexnosti a hloubky.

Podobné příspěvky