Domů » RECENZE: Ardbeg Uigeadail ostře pepřová whisky

[RECENZE] Ardbeg Uigeadail – jaká je ostře pepřová whisky

Ardbeg Uigeadail Recenze

Whisky Uigeadail z dílny skotské palírny Ardbeg potrápí nejen krkolomným názvem, který dokáže správně vyslovit jen málokdo (já osobně rozhodně ne), ale především skutečností, že stáří whisky bychom na obalu hledali opravdu marně. Když tato whisky v roce 2003 poprvé vyšla, jednalo se o jednu z úplně prvních single malt whisky bez uvedení věku na etiketě. Ačkoliv tak nikdy nezjistíme, jak dlouho vlastně zrála, dá se předpokládat, že bude o něco mladší než další klasika ze sudů této palírny, Ardbeg 10 let. 

Barva, vůně a chuť 

Nazlátlou barvu whisky Uigeadail doplňuje typické aroma kouře a rašeliny, které u whisky z dílny Ardberg nesmí chybět. Dále ucítíme například uzené maso, sladké bonbóny, rozmarýn a syté aroma borovice. Zemité tóny obohacuje slaná vůně mořského větru, koření, ořechů a vůní dubového dřeva, kterou whisky dodalo staření v dubových sudech.

Navzdory vysokému obsahu alkoholu není whisky příliš ostrá. Jak napovídá vůně, v chuti ucítíme především kouř a rašelinu, které však doplňuje výrazně sladká, kořeněná chuť. Závěr je poměrně dlouhý a kouřový.

Vzhledem k vysokému obsahu alkoholu nemusí být whisky Uigeadail vhodnou volbou pro úplné nováčky, zkušenější si však na této výborné rašelinové whisky skutečně pochutnají.

Podrobnosti a hodnocení whisky

Ardbeg Uigeadail
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Ardbeg
  • Kraj: Islay
  • Stáří: 3+ let
  • ABV: 54,2 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Zlatá

Moje hodnocení

89 %

A troufám si říct, že dnes se už opět jedná o poměrně úspěšnou a oblíbenou destilerii, o čemž vypovídá i fakt, že je Ardberg hned čtvrtou nejprodávanější whisky z ostrova Islay. Prvenstvím se může pochlubit například v udělení toho nejvyššího hodnocení Jima Murraye, uznávané autority v oboru whisky, který palírně udělil hodnocení celých 97,5 a označil ji za „nepochybně nejlepší palírnu na této planetě“. A to už něco znamená!

Další Ardbeg whisky: Ardbeg Wee Beastie, Ardbeg 10y

Metoda výroby

Ačkoliv dobu staření této whisky palírna neuvádí, lze poměrně snadno dohledat alespoň to, v jakých sudech vlastně zraje. Zatímco devadesát procent směsi uzraje v amerických dubových sudech po bourbonu, zbylých deset procent zraje ve španělských sudech po sherry. 

Výsledná whisky není filtrována za studena a může se pochlubit nejen tím, že do ní nejsou přidávána žádná dodatečná barviva, ale také poměrně vysokým obsahem alkoholu, a to 54,2 %. Z toho hlediska ji můžete při degustaci lehce zkusit naředit pár kapkami vody.

Balení 

Z obalu na první pohled čiší skotský původ whisky, a to nejen díky baculaté lahvi ze zelného skla, ale především typickému fontu palírny a zdobené iniciále, která je vyvedená i na papírovém obalu. Třešničkou na dortu jsou zlaté a černé detaily, díky kterým whisky vynikne na každé poličce s alkoholem, případně potěší jako dárek.

Historie palírny Ardbeg 

Destilerie Ardbeg, kterou bychom na našli na skotském ostrově Islay, byla založena před více než dvě stě lety, v roce 1815, a primárně se zaměřovala na výrobu rašelinné whisky do blendů. Bohužel dlouhá historie palírny byla v roce 1981 na celých deset let přerušena, když byla destilerie zavřena. Naplno se opět výroba Ardbeg whisky rozjela v devadesátých letech pod taktovkou palírny Glenmorangie, která Ardbeg po desetileté přestávce koupila. 

Ardbeg Uigeadail, známý svou výjimečnou kombinací intenzivní rašelinovosti a sladkých sherry tónů, představuje jedinečný profil v rámci Islay single malt whiskies. Pro srovnání s Uigeadail můžeme zvolit whisky, které také kombinují rašelinové a sherry elementy, ale z různých úhlů pohledu.

Laphroaig je jednou takovou whisky, která může poskytnout zajímavé srovnání. Lore je známá svou silnou rašelinovostí a komplexním profilem, který zahrnuje tóny mořské soli, karamelu a sherry. Ve srovnání s Ardbeg Uigeadail, Laphroaig Lore může nabídnout podobnou intenzitu rašeliny, ale s jiným přístupem k sherry elementu, poskytujíc více nádechů ovocnosti a jemnosti, což kontrastuje s bohatšími a sladšími sherry tóny Uigeadail.

Dalším vhodným srovnáním je Bowmore 12, který kombinuje Islay charakter s dozráváním v sherry sudech. Bowmore poskytuje vyváženou směs rašeliny, sherry sladkosti a ovocných tónů, což vytváří hladší a méně intenzivní chuťový profil ve srovnání s Uigeadail. Toto srovnání ukazuje, jak Uigeadail zůstává věrný své intenzivní rašelinovosti a bohatým sherry tónům, zatímco Bowmore nabízí jemnější a subtilnější přístup.

Podobné příspěvky