Recenze Glenlivet 18y [Jak chutná 89 %] Skotská whisky s dlouhou tradicí

Glenlivet 18 Recenze

Pokud je nějaká palírna synonymem pravé skotské whisky, je to rozhodně Glenlivet. Tato palírna totiž patří nejen mezi nejstarší a největší palírny skotské whisky na světě, ale jejich produkty se už celou řadu let těší opravdu velké popularitě. A jednou z dlouhodobě nejoblíbenějších whisky z jejich produkce je právě Glenlivet 18y, na kterou se podíváme v dnešní recenzi. Ta sice nepatří mezi jejich nejstarší whisky, ale jedná se o jeden z nejvíce oceňovaných produktů této palírny s dlouhou tradicí.

Barva, chuť, vůně

Hned na první pohled tato whisky zaujme krásnou zlatavě jantarovou barvou. Jak jsme již zmiňovali, díky staření v dubových sudech má whisky opravdu bohatou chuť. Aroma je skutečně jemné a zaujme příjemnými tóny rašeliny, květin a ovoce, konkrétně zralých hrušek. Chuť je spíše kulatá, s tóny karamelu, kořeněného pomeranče a s jemným podtónem dubu a vanilky. Tělo je střední, avšak jemné, sirupovité. Potěší příjemným ořechovým koncem, který je lehce suchý a hřejivý.

Podrobnosti a hodnocení whisky

  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Glenlivet
  • Kraj: Speyside
  • Stáří: 18 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Jantarová

Moje hodnocení

89 %

Glenlivet 18 může být srovnáván s dalšími whisky, jako jsou Macallan 12 a 18 a Balvenie 17 DoubleWood. Tyto whisky jsou známé pro své bohaté a komplexní chuťové profily s nádechem ovoce, dřeva a koření. Macallan nabízí více sherry tónů, zatímco Balvenie má charakteristické tóny dřeva z dvojitého zrání. Všechny tyto whisky jsou ceněné pro svou vysokou kvalitu a hloubku chuti.

Tajemství výroby tradiční skotské whisky

Jak jsme již zmiňovali, Glenlivet rozhodně není na trhu s whisky žádný nováček. Palírna byla založena Georgem Smithem už v roce 1824, a to v oblasti Speyside v severovýchodním Skotsku – tedy v tradiční oblasti výroby whisky. Vyrábí se tam třeba Glenfarclas 21, Chivas Regal 18, Glen Grant 10, Glenfiddich 18y a další.

Osmnáctiletá whisky Glenlivet, kterou máme dnes v hledáčku, byla vytvořena mistrem destilátorem Alanem Winchesterem. Jedná se o tzv. single malt whisky, tedy blend skládající se pouze z takových whisky, které byly vypáleny přímo v palírně Glenlivet z jednoho ječného sladu, a byly stařeny minimálně 18 let. Whisky si téměř dvě dekády poležela v sudech z amerického nebo evropského dubu. Zatímco dřevo z amerického dubu whisky dodává její typickou chuť tropického ovoce, evropský dub whisky obohatil o kořeněné tóny a zejména slabé kouřové aroma, které je příjemným završením celkové chuti.

Glenlivet18 Barva

Kráska v modrém

Za bohatou tradicí výroby a dlouhým stařením nepokulhává ani krásný designový obal. Na první pohled zaujme stylovou krabicí v královsky modré barvě doplněné o zlaté detaily, díky které se může jednat o opravdu luxusní dárek pro vhodné příležitosti. Uvnitř se skrývá jemně tvarovaná láhev, jejíž modré a zlaté detaily hezky kontrastují s jantarovou tekutinou uvnitř. Kolem a kolem, tato whisky se ve vaší sbírce alkoholu bude rozhodně vyjímat, protože bych se ji nebál označit za kvalitní whisky a možná jednu z nejlepších. Tedy těch tradičních singlemaltek.

Chcete zkusit jinou klasiku

Co takhle jedna z nejprodávanějších značek na světě. Ano jde o Chivas Regal 18 a v recenzi se dozvíte, jak chutná.

Při jaké příležitosti se Glenlivet 18y hodí a kdo si na ní nejvíce pochutná?

Díky středně dlouhému závěru je whisky Glenlivet s 40 procenty alkoholu vhodná zejména jako aperitiv či k večernímu posezení, kdy skvěle doplní například lehké občerstvení se sýry a ovocem. Chutná je jak samotná, tak s kostkou ledu. Pokud hledáte whisky do koktejlu, vězte, že této osmnáctileté whisky by mohlo být trochu škoda – pro plný požitek z bohatého rašelinového aroma vám ji doporučuju pít spíše samostatně. Jedná se o výbornou whisky pro každého, kdo hledá skotskou whisky s dlouhou tradicí a příjemnou chutí. Díky luxusnímu balení se navíc může jednat i o skvělý dárek, ať už k narozeninám, výročí či například obchodnímu partnerovi.

Podobné příspěvky