Domů » Glen Grant 10 Y.O. skotská single malt do 700 Kč

[Recenze] Glen Grant 10, jak chutná skotská single malt

Glen Grant 10 Recenze

Vyzkoušejte chuť sadového ovoce a sladu, s jemným mandlovým závěrem, který najdete v této whisky Bible Jima Murrayho, která byla hned pět let po sobě oceněna titulem nejlepší skotská single malt! Úžasně se hodí pro začínající milovníky whisky, protože se pyšní středně intenzivní vůní a velmi jemnou chutí.

Glen Grant je skutečně kvalitní whisky

Chcete pozvat své přátele na doušek kvalitní whisky, ale ne všichni patří mezi její příznivce? Pokud se ve vaší partě najde nějaký ten nováček, který se ve světě whisky teprve začíná orientovat, Glen Grant 10 Y.O. je tou pravou volbou pro vaší párty. Pokud tedy chcete ochutnat kvalitní whisky s nezaměnitelnou chutí!

Aby ne, že? Glen Grant 10 Y.O. je jako stvořená pro setkání s přáteli i pro speciální příležitosti. Ale je také skvělým dárkem pro vaše blízké i významného obchodního partnera! Její medově zlatá barva potěší oko každého milovníka dobrého pití.

Glen Grant 10yo

Co můžu o této whisky hned z kraje říct? Jedná se o Single Malt whisky, která se vyrábí z pouze jednoho ječného sladu. Země se zásluhami za tento nápoj je Skotsko, které je ostatně s tímto výrobkem v myslích mnohých spjato, konkrétně pochází z kraje Speyside. Aby bylo dosaženo požadovaného, vyváženého aroma, zabralo zrání whisky Glen Grant celkem 10. V jejím bohatém aroma vás okouzlí omamná a typická dřevitá vůně. Zkrátka vůně whisky. Ani na obsah alkoholu není skoupá. Ten je počítán na 40 % alkoholu. Celá láhev whisky Glen Grant má objem 0,7 l.

Podrobnosti a hodnocení whisky

Glen Grant 10 Yo
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Glen Grant
  • Kraj: Islay
  • Stáří: 10 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Medově zlatá

Moje hodnocení

82 %

Krkolomná historie palírny

Když se řekne název této palírny, musím se nad jejím příběhem pousmát a hned potom zamyslet. Její historie je tak trochu krkolomná. Ale kdo kdy měl ke své slávě cestičku pečlivě vyšlapanou? Možná je dobře, že palírna si musela pomyslně vysekat trní, aby si zasloužila svou slávu ve světě kvalitních whisky. Ale pěkně popořadě. Palírna whisky byla založena v roce 1840 bratry Johnem a Jamesem Grantovými. V roce 1872 James Grant zemřel a palírna byla předána jeho synovi, majoru Jamesi Grantovi.

Přes silnici pak postavil druhou palírnu, ke které se připojovala trubka na whisky, která přepravovala lihovinu nové značky. Glen Grant č. 2, jak byl poprvé znám, byl dokončen v roce 1897, ale jen o pět let později byl uzavřen. Nejvíce ho zasáhl zničující požár lihovaru v roce 1960. Obnovení naštěstí netrvalo dlouho. Podařilo se jim dokonce vytvořit přesné repliky původních nástrojů pro destilaci. Znovu otevřen byl v roce 1965, pod názvem Caperdonich, poté znovu uzavřen a nyní zbořen.

Zamotaný příběh. Každopádně lihovar najdete v Carbostu na skotském ostrově Skye. Již od počátku přitahoval zákazníky a získal si mnoho obdivovatelů, mezi kterými byl například spisovatel Robert Louise Stevenson. Ten jméno lihovaru zmínil v básni The Scotsman´s Return From Abroad. 

Proměňte sen ve skutečnost

Chcete se ocitnout ve svých myšlenkách daleko za hranicí všedních dní? Nalijte si sklenku této desetileté whisky, přičichněte a nechte se myšlenkami odnášet na místa, která máte nejraději. Ucítíte tu příjemnou jemnou sladovou sladkost a překvapivě velké množství starých sudů. Také se vám tam zamotají náznaky kávy espresso a dotek hořké čokolády. Je v něm příjemný medový tón, který proniká ještě více, jak dubové tóny časem zmizí.

Je čas ochutnat. Na jazyku se vám totiž rozprostře hladká a medová sladkost ječmene s lehkým až středním pocitem v ústech a nejmenší špetkou koření. Všechno je to velmi pěkně vyvážené s pár oříšky vhozenými pro dobrou míru. Závěr ucítíte jemně hřejivý na hrudi, s mírnou tříslovinovou kyselostí, která spolu se sladkostí udržuje věci zajímavé. S ohledem na jemnost whisky se závěr na chvíli drží.

A jak doporučuji pít Glen Grant 10 Y.O.?

Pokud milujete whisky studenou, můžete do sklenice dát velkou kostku ledu. Voda pro uhlazení chuťových pohárků u této značky rozhodně není třeba. O whisky Glen Grant 10 Y.O. můžu říct, že bude skvělou volbou pro ženy, nebo pro začínající znalce tohoto typu alkoholu.

Podobné příspěvky