Domů » RECENZE: Dalmore 15 y – výborná whisky, která má styl

RECENZE: Dalmore 15 y – whisky s jelenem [Jak chutná]

Damore 15 Recenze

Skotská palírna Dalmore se může pochlubit hned několika prvenstvími – je to právě jejich whisky, která se stala jednou z prvních skotských single malt whisky exportovaných do celého světa, ta taky je to whisky s jelenem. V dnešní recenzi se podíváme na zoubek jedné z nejoblíbenějších whisky této dalmorské palírny, a to Dalmore 15yo.

Barva a vůně

Krásná barva je bohužel částečně výsledkem dobarvování karamelem. Co se týká vůně, v té ucítíme především kořeněné dřevité aroma, náznak sherry, mandarinek a pomerančové kůry. Nechybí ani aroma zázvoru, mandlí a lískových ořechů

Vyvážená chuť

A na závěr se konečně dostávám k tomu nejzásadnějšímu, tedy chuti. I v té můžete očekávat poměrně silné dřevité tóny, které doprovází chuť sherry a jemné aroma ovoce, rozinek a zázvoru. Ucítit můžete také pražené mandle a hořkou čokoládu. Závěr je poměrně suchý a dlouhý s dřevitými tóny. Chuť je celkově velice vyvážená, a patnáctiletá Dalmore whisky tedy rozhodně nebude krokem vedle, zejména pokud upřednostňujete dřevité a kořeněné tóny.

Podrobnosti a hodnocení whisky

Dalmore 15y
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Dalmore
  • Kraj: Highland
  • Stáří: 15 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Jantarová

Naše hodnocení

86 %

Dalmore 15 může být srovnáván s jinými whisky, jako je Glenfiddich 18 nebo Glenmorangie 10. Tyto whisky nabízejí bohaté a komplexní chuťové profily s nádechem ovoce, koření a sherry.

Luxusní whisky s tradicí

Whisky z palírny Dalmore rozhodně nejsou na trhu s destiláty žádnými nováčky – ač se to podle stylové (troufám si říct i tak trochu hipsterské) lahve nezdá, destilerie byla založena už v roce 1839 v typicky kopcovité krajině v okolí Iverness. Koncem devatenáctného století se whisky z Dalmore vyvážely do celého světa. Po menším úpadku palírny ve dvacátém století je Dalmore zpátky v plné síle a ve světě skotské whisky se stala značkou, se kterou je třeba počítat.

Výroba Dalmore 15y

Podobně jako ostatní whisky z dílny této palírny se i patnáctileté Dalmore whisky destilují ve čtyřech párech měděných destilačních přístrojů, které jsou doplněny o speciální vodní chlazení a refluxní kouli. Reflux nejen zvyšuje čistotu alkoholu, ale také ho zjemňuje. 

Dalmore 15 Test

Následně whisky putuje do dubových sudů po Bourbonu, ve kterých si poleží přibližně dvanáct let. Zbylé tři roky stráví ve třech různých typech sudů po sherry, a to sherry typu Matusalem, Apostles a Amoroso, které destilátu dodají jeho typickou vůni i chuť. 

Po uplynutí tří let je whisky zastudena přefiltrována, lehce dobarvena karamelem a rozlita do láhví. Výsledný produkt má 40% obsah alkoholu.

Whisky ověnčená cenami

Asi nebude žádným překvapení, že patnáctiletá Dalmore whisky nasbírala poměrně hodně cen na mezinárodních soutěžích. Pochlubit se může například zlatem v SIP Awards 2016 a na Spirit Competition 2016. Přesto asi mezi nejlepší whisky nezapadne.

Nepřehlédnutelný jelen

Dalmore Logo

Myslím, že když se řekne Dalmore, většina z nás si vybaví charakteristického jelena, který zdobí její láhev. Ten odkazuje na klan Mackenziů, který v roce 1263 zachránil krále Alexandra III. před útočícím jelenem. Dvanácterák na lahvi tak není jen na ozdobu, ale především připomíná bohatou skotskou historii. Dnes je však hlavně symbolem, díky které whisky Dalmore v obchodě ani baru skutečně nepřehlédnete. V kombinaci s poměrně malou etiketou navíc dává krásně vyniknout jantarové barvě whisky ukryté v láhvi.

Podobné příspěvky