Domů » Glenmorangie 10y sladce ovocná whisky (recenze)

Glenmorangie 10y sladce ovocná whisky (recenze) – [Jak chutná 94 %]

Glenmorangie 10y recenze

Typicky medová chuť legendární deset let staré skotské, Glenmorangie 10y, očaruje i toho, kdo whisky příliš často nepije. Deset let je na této whisky skutečně znát. Ochutnejte neuvěřitelně bohatou chuť a vůni citrusů, jablíček, meruněk, hrušek karamelu a medu. To všechno je ukryté v téhle láhvi. 

🍷Chuť

Glenmorangie 10 letý, známý jako „The Original“, představuje jemnou a vyváženou chuť. Vyznačuje se svěžími citrusovými tóny, které se mísí s nádechem broskví a vanilky, doprovázené květinovými nuancemi a jemnou sladovostí. Tato kombinace vytváří hladký a příjemný chuťový profil, což z něj činí ideální whisky pro ty, kteří preferují lehké, ale zároveň bohatě nuancované chutě. Glenmorangie 10 letý je tak vhodný jak pro nováčky v světě whisky, tak pro znalce hledající kvalitní a jemné pití.

🏆Hodnocení

Glenmorangie 10
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Glenmorangie
  • Kraj: Highland
  • Stáří: 10 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Bledé zlato

Moje hodnocení

94 %

Ochutnejte a už nikdy nezapomenete

Chcete obohatit své chuťové pohárky o poznání whisky, která by ve vás evokovala zbrusu nové pocity? Pak dejte na mé doporučení a doplňte svůj bar o tuto desetiletou skotskou Glenmorangie. Ta patří mimochodem i v samotném Skotsku mezi nejlepší sladové whisky. Vyniká mnoha vrstvami chutí i vůní. Ale posuďte sami. 

Co o Glenmorangie 10y víme je to, že je vytvářena původními procesy destilace v nejvyšších destilačních kotlích široko daleko. Zajímavostí je mimo jiné také to, že pro Glenmorangie 10y palírna používá místní vodu z vlastního pramene. 

Přičtěte si k tomuto základu mnoho let zrání v sudech po bourbonu. A výsledkem bude láska na první ochutnání. Co mě na Glenmorangie 10y opravdu nadchlo, byla její plná chuť medu a karamelu. Vytříbené jazýčky mohou pocítit klasiku, jako jsou ovocné tóny mandarinek a dalších citrusů, meruněk, jablek a hrušek. Perfektní vyvážení těchto ovocných chutí podtrhuje banán. To všechno spěje k jemnému, dlouhému finiši. Kouřové tóny jsou v téhle lahůdce opravdu jen velmi něžné. To z ní dělá univerzální kousek pro ostřílené znalce a začátečníci si přijdou na své pro její jemnost. 

Mohlo by vás zajímat:

V čem je Glenmorangie 10y tak jiná?

Nemusím dlouho rozebírat její jedinečnost a kouzlo stáří. To, že se jedná o něco jedinečného také svědčí i fakt, že je vyráběna z vlastního pramene Tarlogie Springs. Po dlouhých 150 let se vyrábí stejným způsobem a jde o nejdelší destilační kolonu ve Skotsku. Pro výrobu se používají maximálně dvakrát použité sudy po bourbonu. 

Jaká je historie značky Glenmorangie

Palírna Glenmorangie produkuje ty nejlepší whisky, které se těší velké oblibě nejen ve Skotsku, nýbrž po celém světě. Palírna sídlí v oblasti skotské vysočiny a její historie se začala psát již koncem 19. století, konkrétně v roce 1843. 

V překladu název Glenmorangie znamená údolí klidu. Nejkurióznější při výrobě whisky v této palírně jsou samotné kotlíky. Ty jsou největší v palírnách vůbec. Kotlíky jsou vysoké okolo 8 metrů. Takto dlouhý krk dává whisky Glenmorangie nezaměnitelně čistý charakter. Jejich whisky jsou známe dozráváním v sudech po sladkých vínech jako Oloroso sherry, Madeira, Sauternes nebo Portské.

Komu Glenmorangie 10y doporučuji?

Whisky sama o sobě je nápoj, který nemusí vyhovovat každému. Pro milovníky jemné whisky nebo pro začátečníky bude však Glenmorangie 10y tou správnou volbou. Proč si to myslím? Pokud vám nevyhovují nakouřené whisky a rádi objevujete jedinečné chutě, tak Glenmorangie 10y je rozhodně tou nejlepší volbou. Její středně dlouhý závěr s komplexní chutí svádí k dalšímu a dalšímu napití.

Glenmorangie 10y

Jak Glenmorangie 10y pít?

Glenmorangie 10y doporučuji pro její jemnost servírovat v čisté formě, kdy si naplno vychutnáte ovocnou chuť, karamel i med. Pro ty, kteří s whisky teprve začínají, doporučím podávat s kapkou vody. 

Při pití Glenmorangie 10y se kombinuje whisky a voda tak, že začínáte vždy vodou. Jestliže dodržíte toto pořadí, můžete si být jisti, že si všechny patra whisky vychutnáte skutečně naplno. Tenhle postup pití doporučuje i sama palírna. Nalijte si whisky bez ledu a vedle ní postavte sklenici s vychlazenou vodou. Střídavé popíjení bude vám udělá dobře. 

Podobné příspěvky