Domů » Macallan 12 – Double Cask je sladká whisky s tradicí

[Recenze] Macallan 12 Double Cask – jak chutná 92 %

Macallan 12 Recenze

V dnešní recenzi se společně podíváme na whisky původem z malé skotské palírny ležící v malebném kraji Speyside. Macallan Double Cask patří stejně jako ostatní destiláty produkované touto palírnou mezi opravdu znamenité whisky, které mohou kromě bohaté historie nabídnout také charakteristickou chuť evropského dubu, kterou jim dodávají sudy po sherry.

Malá palírna s dlouhou historií

Přestože skotská palírna Macallan nepatří mezi největší producenty whisky ve Skotsku, troufám si říct, že právě určitá komornost je součástí jejího šarmu. Vznikla už v roce 1824, kdy malou destilerii založil místní farmář a učitel Alexander Reid, a dlouhá historie i láska k tradicím se odráží ve vysoké kvalitě jejích produktů.

🥃Barva, vůně a chuť

Teď už se však přesunu k nejdůležitější části dnešního hodnocení, a o to samotné whisky. Hned po otevření lahve vás přivítá typická vůně karamelu, jablek, pomeranče a samozřejmě dubového dřeva. Určitou dřevitost a karamel ucítíme po ochutnání i na patře, kde ji doplní zajímavé tóny citrusů, medu a rozinek. A charakteristická dřevitost s námi zůstane i u poměrně dlouhého, sladce hřejivého závěru.

Svérázný postup výroby

Tradice jsou také důvod, proč si Macallan stále zachovává svou typickou chuť. Vzniká totiž výhradně v malých měděných kotlích, které jí dodávají její charakteristické aroma. Kromě toho je palírna Macallan známá tím, že si nechává na míru vyrábět sudy z kvalitního dubového dřeva, ve kterých si whisky Macallan Double Cask poleží celých dvanáct let. Kvalita dřeva totiž neovlivňuje pouze vůni a chuť, ale také typickou barvu této whisky.

Macallan 12 Whisky

Podrobnosti a hodnocení whisky

Macallan 12
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Macallan
  • Kraj: Islay
  • Stáří: 12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Single malt
  • Barva: Měděná

Moje hodnocení

92 %

Tradice nejen uvnitř lahve

Tradiční postupy výroby se však neodráží jen v obsahu láhve, ale i na jejím obalu. Právě kombinace jednoduchého designu a tradičních skotských barev je důvod, proč tato láhev zabírá na mé poličce a alkoholem přední místo – je na ni jednoduše radost pohledět. Zároveň si myslím, že právě díky příjemnému a zároveň střídmému obalu se může jednat i o pěkný dárek, který ocení i osoby, které běžně ke skotské whisky nijak zvlášť netíhnou.

Porovnal bych ji klidně s Glenlivet 18, Glenfarclas 21, Chivas Regal 18, Glen Grant 10, Glenfiddich 18y a další.

Komu udělá Macallan Double Cask největší radost?

Myslím, že na této whisky s 40% obsahem alkoholu si pochutná nejen milovník tohoto skotského destilátu, ale i člověk, který s whisky teprve začíná. Dvanáctiletá Double Cask je oproti jiným whisky z destilerie Macallan umírněnější a zachutná především všem, kteří mají raději spíše whisky nasládlejší chuti vhodné na pohodové popíjení. Co se týče ceny, Macallan Double Cask 0,7 l se pohybuje spíše ve vyšší cenové kategorii, a to kolem 3 000 Kč. 

Podobné příspěvky