RECENZE: Glenfarclas 21 – [špičková] skotská whisky s dlouhou historií
Přestože je whisky tradičním skotským destilátem, nezávislých rodinných destilerií ve Skotsku stále rychleji ubývá. Jednou z těch, které nadále pokračují v dlouhé tradici, je i palírna Glenfarclas, v jejíž nabídce najdeme i opravdu staré whisky. V dnešní recenzi se proto podívám na whisky, která v jejich repertoáru patří kupodivu spíš k těm mladším, a to Glenfarclas 21y.
Barva a vůně
Jak již bylo řečeno, jednadvacetiletá whisky Glenfarclas se může pochlubit krásnou jantarovou barvou, kterou doprovází příjemné kořeněné aroma. Poměrně výrazná je také vůně rozinek, sherry či másla. Vzhledem k dlouhému zrání v dubových sudech asi nikoho nepřekvapí také kouřový nádech dubového dřeva.
A na závěr to nejdůležitější – samotná chuť whisky. I ta je v souladu s vůní poměrně kořeněná a dřevitá. Na jazyku ucítíte jemné tóny sušeného ovoce, a to především rozinek. Velice nápadná je také chuť zázvoru či pepře. Závěr je překvapivě dlouhý, poměrně sladký a aromatický s výraznou chutí sherry, kouře a dubového dřeva. Nezbývá tedy než konstatovat, že rozhodně stojí za ochutnání.
Podrobnosti a hodnocení whisky
Moje hodnocení
89 %
Roky ověřený postup výroby
Úcta k tradicím se odráží také ve způsobu výroby, který se za posledních sto padesát let téměř nezměnil. Whisky si díky tomu zachovává vysokou úroveň kvality, kterou podle mě bohužel některé novější destilerie postrádají. Při výrobě všech whisky z palírny Glenfarclas je použitý ječmen rostoucí na rašelině a také místní křišťálově čistá voda pramenící v kopcích obklopujících palírnu. Whisky je následně dvakrát destilovaná v tradičních měděných kádích a uložena do dubových sudech po sherry oloroso, které jí dodává typickou chuť.
Ve výsledném destilátu najdeme 43 % alkoholu (tedy o něco méně než v patnáctileté verzi, která se může pochlubit 46 % alkoholu) a především žádný dodatečný cukr, karamel ani jiná umělá barviva. Whisky rovněž není za studena filtrovaná. Sudy s whisky jsou nakonec uloženy na celých jednadvacet let do tradičních skladů, tzv. dunnage warehouses.
Whisky s cenami
Asi není divu, že si tato whisky může na svůj účet přičíst hned několik mezinárodních cen. Mezi ty nejvýznamnější patří například umístění na mezinárodních festivalech v Oslu nebo v Číně.
Stylový obal
Ani u hodnocení balení se nevyhnu zmínce o tradicích. Tradičně tvarovaná láhev ani jednoduchý obal Glenfarclas whisky si totiž nehrají na nic, čím nejsou. Poměrně minimalistická etiketa, ze které vystupuje červeně vyvedený název, sdělí vše potřebné bez zbytečných příkras. Jemný náčrtek skotské krajiny vás naladí do té správné atmosféry a nechá vyniknout krásné jantarové barvě nápoje uvnitř. Bonusem je pěkný dárkový obal v černé barvě, díky kterému se z whisky může stát stylový dárek.
Palírna s dlouhou tradicí
Národní hrdost a tradice čiší z whisky Glenfarclas na první pohled. Palírna, která se nachází na farmě Recherlich v Ballindallochu v samém srdci kraje Speyside, byla založena už v roce 1836, tedy před dlouhými 186 lety. O necelých třicet let později přešla do rukou Johna Granta, jehož rodina palírnu vlastní dodnes, kdy v jejím čele stojí již šestá generace jeho potomků. To je mimo jiné také důvodem, proč v jejich nabídce najdeme whisky staré až čtyřicet let.