RECENZE: Kilchoman SANAIG [jak chutná] svěží a kouřová
Když se řekne skotská whisky z ostrova Islay, Kilchoman pravděpodobně nebude první značkou, která vám přijde na mysl. Vzhledem k tomu, že až donedávna se jednalo o nejmladší palírnu v této oblasti, ani není divu. Navzdory poměrně krátké minulosti se však Kilchoman nemá za co stydět – důkazem budiž moje dnešní recenze poměrně mladé whisky Kilchoman Sanaig.
Jak chutná whisky Kilchoman SANAIG
Whisky se může pochlubit opravdu krásně sytou jantarovou barvou, která je pravděpodobně důsledkem zrání v sudech po sherry. Vůni dominuje zajímavá kombinace kouře a rašeliny, pod kterou se ukrývá vůně ovoce, zejména citrusů. Vše příjemně doplňují sladké tóny rozinek.
Rašelina a kouř nechybí ani v chuti. Opět se můžete těšit na ovocné tóny (opět převládají citrusy), tentokrát v doprovodu karamelu, dubového dřeva a tmavé čokolády. Nečekaně dlouhý závěr doprovází opět tóny kouře a rašeliny spolu s náznakem karamelu, hřebíčku a skořice.
Moje hodnocení
Pokud máte rádi pěkně nakouřené whisky z oblasti Islay, ale zároveň chcete zkusit něco jiného než tradiční Ardbeg10, Laphroaig10 a tak podobně, tenhle kousek rozhodně nebude špatnou volbou. Přestože se bezpochyby nejedná o nijak zvlášť stařenou whisky, dokáže překvapit nečekanou komplexností a vyváženou chutí. A v neposlední řadě neurazí ani cenovkou, která se pohybuje kolem 1 500 Kč.
Podrobnosti a hodnocení whisky
Naše hodnocení
81 %
O palírně Kilchoman
Jak bylo řečeno v úvodu, destilerie Kilchoman se opravdu nemůže pochlubit dlouhou historií a tradicí, tak jako některé z mnohem starších palíren na ostrově Islay. Co však palírně schází na minulosti, to dohání poctivou výrobou. A bere to opravdu od píky – pro výrobu whisky využívá ječmen pouze z blízkého okolí palírny. To značce mimo jiné umožňuje testovat různé druhy ječmene a jejich vliv na výslednou chuť destilátu.
Ačkoliv se v době jejího založení v roce 2005 jednalo o prakticky nejmenší destilerii whisky na ostrově Islay, během posledních patnácti let se palírna značně rozrostla – nejen, že zdvojnásobila produkci, ale navíc se může pochlubit hned čtyřmi destilačními kotli a novou automatickou lahvovací linkou.
Kilchoman SANAIG – kráska v modrém
Mezi vlajkové lodě palírny Kilchoman patří jak whisky Machir Bay, tak Sanaig, které se budu věnovat v dnešní recenzi. Za zmínku stojí nejen fakt, že ani u jedné z nich není označen věk (což opět není vzhledem ke krátké minulosti palírny žádným překvapením), ale především krásné designové obaly. Osobně zkrátka nedám na pěknou láhev dopustit a Kilchoman se rozhodně nemá za co stydět.
Ačkoliv si jsou obě whisky designově velice podobné, a to jak zlato-modrou barevnou kombinací, tak tvarem lahve, rozhodně si je nespletete. Osobně musím pochválit palírnu za to, jak pěkně dokázali sladit odstín etikety s barvou whisky uvnitř. Zkrátka a dobře je vidět, že patřičný čas a péče byly věnovány i samotným obalům.
Jak se vyrábí whisky Kilchoman SANAIG
Ač mě to samozřejmě svádí k porovnávání obou NAS whisky této značky, nechejme Machir Bay na jindy a pojďme se podívat na metodu, jakou se vyrábí Sanaig. Tato whisky, která je mimochodem pojmenovaná po jedné ze zátok ostrova Islay, zraje v dubových sudech po sherry a po bourbonu. Právě Oloroso sherry, které má při staření převahu, se významně podílí na výsledné chuti.
Whisky je ředěna na 46% obsah alkoholu a při výrobě není používáno umělé dobarvování karamelem. Jak již bylo řečeno, délka zrání není uváděna, ale dá se předpokládat, že byla whisky stařena kolem čtyř až pěti let.
Vítězství na mezinárodních soutěžích
Než se přesunu k samotnému ochutnávání whisky, za zmínku stojí také poměrně velké úspěchy na soutěžích. Kilchoman Sanaig získala například ocenění Best Islay Single Malt na soutěži The Scotch Masters 2022 a zlatou medaili na International Spirits Challenge 2022. Kdoví, jaké další úspěchy přinesou následující roky!
Kilchoman Sanaig vs Machir bay
Kilchoman Sanaig a Machir Bay jsou obě vynikající Islay single malt whisky, ale mají odlišné chuťové profily. Sanaig je známý svým vyšším podílem zrání v sudech po sherry, což mu dodává bohatší a sladší tóny s nádechem ovoce a koření. Na druhé straně, Machir Bay je více zaměřený na rašelinovost a má robustnější profil s nádechem mořských tónů. Vaše volba by měla záviset na tom, zda preferujete sladší a ovocnější whisky, nebo whisky s výraznější rašelinovostí a mořskými nuancemi.