Domů » RECENZE: Talisker Skye whisky ošlehaná mořem

RECENZE: Talisker Skye whisky ošlehaná mořem

Talisker Skye Recenze

Když se řekne skotská whisky, nejspíš si stejně jako já vybavíte chutnou skleničku desetileté whisky Talisker, která je takovou klasikou ostrova Skye. Byla by však škoda opomenout i další zajímavé kousky, které může tato nejstarší lokální destilerie nabídnout. V dnešní recenzi se proto zaměřím na whisky, která vzdává hold samotnému ostrovu Skye –jednosladovou whisky Talisker Skye. 

Talisker aneb skotská whisky s tradicí

Jak bylo naznačeno v úvodu (a jak nejspíš každý milovník dobré skotské whisky moc dobře ví), palírna Talisker se může pyšnit titulem nejstarší stále fungující palírny (a po dlouhou dobu také jediné) na skotském ostrově Skye. Palírna byla založena už v roce 1830, tedy téměř před 200 lety

Talisker Skye Lahev

Její půvab však spočívá nejen v dlouhé tradici, ale také v místě, na kterém se nachází – budovy palírny jsou usazené na pomezí moře a břehů Loch Carport s dechberoucím výhledem na ostré vrcholky Cuillin Hills. Celou scenérii můžete mimochodem spatřil i na vlastní oči; stačí vyrazit na prohlídku destilerie, kterou Talisker nabízí na svém webu. 

Přestože po dobu dlouhých dvě stě let se o destilerii pokoušela nepřízeň počasí, požár či změny majitelů, Talisker přetrvala až do dnešních dní v téměř nezměněné podobě. Není tak divu, že se jedná i jednu z nejprodávanějších značek skotských whisky vůbec. Od Taliskerů nejspíš znáte Talisker 10 a starší Talisker 18. Alespoň z doslechu, ne?

Podrobnosti a hodnocení whisky

Talisker Skye
  • Země: Skotská whisky
  • Palírna: Talisker
  • Stáří: 6 let +
  • ABV: 45,8 %
  • Typ: Single Malt
  • Barva: Zlatá

Moje hodnocení

81 %

Talisker Skye vs Talisker 10

Talisker Skye a Talisker 10 jsou obě vynikající skotské whisky z ostrova Skye, ale každá nabízí trochu jiný chuťový profil. Talisker Skye je mírnější s jemnější rašelinovou chutí a ovocnými tóny, což ji činí dobrou volbou pro ty, kteří hledají méně intenzivní whisky. Naopak Talisker 10 letý je známý svým silnějším rašelinovým charakterem a mořskými tóny, což poskytuje bohatší a intenzivnější chuť. Vaše volba by měla záviset na tom, zda preferujete jemnější nebo výraznější chuťový profil.

Výběr mezi Talisker Skye a Talisker 10 letým závisí na vaší preferenci intenzity a chuti. Pokud preferujete jemnější a méně rašelinovou whisky s ovocnými nuancemi, zvolte Talisker Skye. Pokud naopak hledáte intenzivnější chuť s výraznou rašelinovostí a mořskými tóny, pak je Talisker 10 letý pravděpodobně lepší volbou. Obě mají svůj jedinečný charakter a kvalitu, takže záleží na tom, který chuťový profil vám více vyhovuje.

Hrdý representant ostrova Skye

Vzhledem k dlouhé tradici i krásám ostrova Skye, které palírnu obklopují, není žádným překvapením, že se v Talisker rozhodli vytvořit whisky, která bude všechny tyto hodnoty hrdě reprezentovat. Whisky Talisker Skye spatřila světlo světa v roce 2015 a okamžitě si získala mnoho příznivců pro svou typickou slanou chuť a vůni, která byla vytvořena s myšlenkou zachytit rozmanitost místní přírody. Zatímco zakulacené tóny whisky mají reprezentovat klidné pobřeží, ostřejší chuť pepře zachycuje ostré vrcholky pohoří Cuillin. Skotskou považuji za nejlepší whisky na světě.

Talisker Skye Detail Whisky

Ať už vám tak Talisker Skye zachutná či nikoliv, jedno jí musím nechat – samotný způsob, jakým ji destilerie prezentuje, vzbuzuje v člověku touhu sednou do letadla a vydat se rodiště této skotské whisky prozkoumat na vlastní pěst, což byl možná i účel jejího stvoření. 

Jak se whisky Talisker Skye vyrábí?

Ačkoliv se whisky Talisker pyšní mottem „Made by the Sea“, tedy „Stvořena mořem“, moře samozřejmě nijak velkou roli ve výrobě nehraje. Jedná se o jednosladovou whisky, která zraje v znovu použitých a vypálených dubových sudech po bourbonu (s lehce vyšším podílem vypálených sudů), které přispívají k její typické chuti. 

Moře, kam se podíváš 

Vzhledem k mottu destilerie asi nebude žádným překvapením, že moře hraje prim i na kartonovém dárkovém obalu, který zdobí netradiční letecká fotografie rozeklaného pobřeží ostrova Skye. Zelené a zlaté tóny na krabici doplňuje podobně laděná etiketa, na které rovněž spatříme pobřeží ostrova Skye, tentokrát však v podobě starodávné mapy. 

Ostrov Skye

Třešničkou na dortu je tradiční font, který odkazuje na dlouhou minulost destilerie. Pokud tedy stejně jaká já oceníte design lahve, který umí zkombinovat moderní vzhled s tradičními prvky, tento kousek nesmí na vaší poličce s alkoholem rozhodně chybět.

Barva, vůně a chuť

Talisker Skye Barva

Za stylovým designem lahve nezaostává ani její obsah – zelené tóny etikety naopak krásně zdůrazňují zlatavé tóny whisky uvnitř. Po otevření lahve vás přivítá příjemně sladká vůně karamelu, medu, vanilkové zmrzliny a jemné tóny kouře. Ve vůni však můžete ucítit také tóny slaného mořského vzduchu a vyplaveného dřeva, které krásně doplňují celkový charakter této whisky. Chuť je zprvu poměrně jemná a nasládla, brzy však lehce kouřovou chuť přehluší výrazné tóny koření. Samotný středně dlouhý závěr je suchý a zaujal mě slabými tóny rašeliny a dubu. Obecně je chuť spíše jemná.

Kdo si na Talisker Skye pochutná?

Na závěr nezbývá než dodat, že Talisker Skye rozhodně není whisky pro každého. Pokud dáváte přednost komplexní, hladké chuti, doporučuji sáhnout spíše po desetileté Talisker whisky. Na druhou stranu se jedná o chutnou whisky, která má bez sebemenších pochyb nezaměnitelnou osobitost. Pokud tak chcete ochutnat typické chutě ostrova Skye, tento kousek se 45,8% obsahem alkoholu rozhodně nemiňte. 

Podobné příspěvky