[Jak se pije] Stará Myslivecká whisky recenze: Selection a Reserve

stará myslivecká žirná a reserve

Stará Myslivecká zažívá v posledních letech nečekaný boom, ale přitom jde o pití, které znal už váš děda a možná i jeho prapředci. Myslivec je jedním z nejznámějších destilátů u nás. Pojďte si přečíst tuto recenzi Staré Žitné Myslivecké, kde se dozvíte více o Žitné, Original, Reserve, Selection nebo o Single Barrel, která vznikla k 500 výročí založení nejstarší evropské palírny.

Stará žitná Myslivecká není whisky.

Jak se pije?

Stará Žitná Myslivecká je tradiční česká likérová specialita s jemnou a vyváženou chutí. Obvykle se pije čistá, vychlazená na teplotu mezi 10 až 18 stupni Celsia. Je to ideální teplota pro rozvinutí plné chuti a aroma. Někdy se také podává s ledem nebo jako součást koktejlů. Pro maximální požitek z pití je doporučeno pít tento likér z malých likérových skleniček.

Dávnější doby nepamatuji, ale tchán mi vyprávěl, že Myslivec nepatřil mezi nejoblíbenější pití na čepu. Na druhou stranu, pokud koukáte na nějaký socialistický film, tak se tam Myslivec pije často. A to nejen na mysliveckých bálech.

Starou Mysliveckou vyrábí nebo spíš pálí Palírna U zeleného stromu a.s. v Prostějově, kam se přestěhovala někdy v roce 2011. Historie pálení v České republice sahá až do roku 1518, což je zhruba před 500 lety. Tradice pálení lihovin je u nás tedy docela dlouhá.

Stará Myslivecká akce: porovnání cen

Druhy Staré Myslivecké

Ačkoliv se snaží Stará Myslivecká marketingově posouvsat kvalitu svých destilátů na vyšší příčky, tak ani náhodou nemohu říct, že by šlo o TOP pití, které jsem mohl kdy ochutnat. Tím ale nechci Starou Mysliveckou srážet k zemi. To ani náhodou. Je to pitelná lihovina a po výrobní stránce nejspíš i kvalitní.

Stará Myslivecká se pasovala do role česká whisky, ale pravdou je, že Starou žitnou mysliveckou, která se označuje jako Original, pasovali do role whisky zejména neznalí zákazníci. Stejně jako vyzrálejší sestru označovanou jako Reserve, která už má výrazný whiskový charakter. Pokud hledáte opravdovou českou whisky, tak přejděte na článek Trebitsch Whisky.

Stará Myslivecká Reserve

Reserve je 4letý nápoj v jasným charakterem whisky. Jestli jde o whisky nebo ne, to raději nebudu soudit, polemizovat nad tím nebo věštit. Na první ochutnání je Reserve na rozdíl od 1leté Original jemná a výrazným vanilkovým aromatem. V chuti jsem pak ale rozpoznával i ovoce, takže mi to při hodně vychlatené lahvi přišlo, jako bych pil pálenku s vanilkovým aromatem.

V každém případě jde (za tu cenu) o slušné pití na pařbu s přáteli nebo jako přídavek do míchaného nápoje. Rozhodně bych se ji nebál smíchat s colou a vlastně bych toho nelitoval. Na pochutnávání u doutníčku s knihou při svíčce a trapné fylozofické úvahy to není, ale na pití a zábavu je to bezvadný pití, který vám neprotrhne kapsu.

Stará Žitná Myslivecká Selection

Tady už mluvíme o žitné whisky. Ta zrála 7 let. Přičemž za první 4 roky se z ní stane Reserve a další 3 roky zrání v dubových sudech z ní udělá 7letou whisky, která chutná po sušeném ovoci, vanilce, dřevě a samozřejmě po žitě.

Stará Myslivecká Selection není prémiovým pitím, ale dobře pitelnou nenáročnou whisky, ze které není cítit chlastovitost. V chutích můžete také hledat karamel, lískové oříšky, ale všemu vládne žitná dochuť. Jako docela to ujde, ale marketingový humbuk byl zárukou toho, že to zas tak extra třída nebude. A to ani, když je v reklamě Bartoška.

Závěr recenze

Každý máme jiné chutě, ale Stará Myslivecká je podle mě dobré pití, které se hodí na každou oslavu, kde nejsou přítomní whisky filozofové. Protože jde o poměrně levné pití, které se dá v akci sehnat za ještě přijatelnější cenu, tak si myslím, že má Myslivec místo v každém baru, protože nikdy nevíte, kdy budete co zapíjet. Ale pijte s rozumem.

4.1/5 - (332 hlasů)

Podobné příspěvky