Domů » [Recenze] Rum Rammstein – 12letý oplzlý drsňák

[Recenze] Rum Rammstein – 12letý oplzlý drsňák

Rum Rammstein Recenze

Při přečtení názvu dnešní recenze asi zbystří nejeden zarytý fanoušek této německé industrial metalové kapely. Pokud patříte mezi opravdu věrné fanoušky, možná jste si merche v podobě alkoholu na webových stránkách kapely už všimli, pokud německé Rammstein znáte spíše jen z doslechu, jejich vlastní rum (a několik dalších alkoholických drinků) vám pravděpodobně unikl. Jak vás však snad přesvědčím v dnešní recenzi, dvanáctiletý rum Rammstein rozhodně není jen pitím pro věrné fanoušky.

Kdo stojí za rumem Rammstein?

Rum Rammstein má na svědomí dánská skupina 1423 World Class Spirit, která do Evropy dováží celou řadu originálních karibských rumů. Kromě rumu vznikl ve spolupráci s Rammstein také gin, vodka, whiskey či tequila, která má pro kapelu symbolický význam. Pokud však v „rumy celebrit“ příliš velkou důvěru nemáte, spojení se skupinou 1423 World Class Spirit vám možná dodá odvahu tento rum přece jen ochutnat.  Nápovědou může být i fakt, že 1423 World Class Spirit stojí například za vznikem populárního rumového kalendáře

Já osobně si troufám říct, že pokud nepatříte mezi milovníky vyloženě velmi sladkých rumů, zklamání se konat rozhodně nebude; právě naopak, čeká vás příjemné překvapení. Nebudu však předbíhat – ještě než se podíváme na samotnou chuť, zastavme se u metody, jakou vlastně rum Rammstein vzniká.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Rum Rammstein 12
  • Země: Dánsko
  • Výrobce: 1423 – World Class Spirit
  • Stáří: 12 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Melasa, Anglický
  • Barva: Tmavě zlatá

Naše hodnocení

83 %

Metoda výroby a doba staření

Jak uvádí výrobce, dvanáctiletý rum Rummstein je blendem rumů z Jamajky, Guyany a Trinidadu. Nebude proto asi žádným překvapením, že je vyroben kombinací klasické pot-still metody a destilací destilační kolonou – každý rum v blednu tak rumu dodává svou typickou chuť. Následně blend zraje v dubových sudech po bourbonu.

Co se týká doby zrání, uváděno je číslo dvanáct let. Je však na místě uvést, že není tak úplně zřejmé, zda se v případě rumů obsažených v blendu jedná o minimální, či naopak maximální hranici. Číslo, u kterého naopak není důvod k pochybám, je obsah alkoholu, kterého rum obsahuje tradičních 40 %. 

Design lahví rumu Rammstein

Ačkoliv v oblasti designu etikety a lahve nenabídne rum Rammstein nic převratného, musím říct, že má své kouzlo. Kombinace černé a zlaté barvy spolu s minimalistickými liniemi hezky doplňuje industriální image celé kapely, aniž by odkaz na Rammsteiny zbytečně bil do očí. Díky tomu se bude vyjímat na poličce s alkoholem, ať už patříte mezi věrné fanoušky, nebo jen příležitostné posluchače. Lahev navíc doplňuje ladící kartonová tuba, díky které se z rumu Rammstein může stát opravdu luxusní dárek. 

Rum Rammstein Bott

Jediným slabším místem celého balení je řešení špuntu – kolek je nalepený až přes plastový obal, kvůli čemuž se při rozbalování lahve nevyhnete jeho poškození, což může být zejména pro fanoušky, kteří si chtějí lahev nechat i po vypití nechat, trochu škoda. V tomto případě se vyplatí sáhnout spíše po limitce, na které už je kolek klasicky pod plastovým obalem.

Barva a vůně rumu Rammstein

V lahvi na nás čeká rum opravdu krásné, temně zlaté barvy. Rozhodně nečekejte nějaký hustý sirup, rum naopak pěkně stéká po skle. Aroma je kouřové, a jak napovídá dlouhé staření v dubových sudech, také poměrně dřevité. Nechybí však ani ovocné tóny, a to zejména citrusového ovoce.

Chuť rumu Rammstein

Po ochutnání vás může zaskočit poměrně suchý začátek, který však brzy přechází ve sladší, ovocný střed. Jak napovídá vůně, nejvýrazněji v chuti ucítíte především dřevo a kouř, které doplňují tóny citrusového ovoce. Poměrně suchý je i samotný závěr.  Jak již bylo řečeno, rozhodně se nejedná o sladký rum, který by byl pro každého. Ocení ho spíše zkušenější rumaři, kteří už pár rumů ochutnali a dokáží si pochutnat na složitější chuti.

Podobné příspěvky