[RECENZE] Appleton Estate 12y – jak chutná výborný rum s tradicí

Appleton Estate 12 Recenze

Rum má na Jamajce bezpochyby skutečně dlouhou historii, a není tak divu, že na svou bohatou minulost odkazuje celá řada místních značek a palíren. Dnes se však podíváme na kousek z destilerie, která si mezi nemalou konkurencí vybojovala jedno důležité prvenství. O jaké se jedná, to vám prozradím v dnešní recenzi na dvanáctiletý rum Rare Casks, který má na svědomí palírna Appleton Estate. 

🥃Barva a vůně

Appleton Estate 12 Barva

Po nalití do skleničky má rum krásně zářivou bronzovou až zlatavou barvu (je však na místě dodat, že je dobarvován karamelem) a zaujme opravdu komplexní vůní, ve které ucítíte především tóny dřeva, pomerančové kůr a vanilky. Ucítit však můžete také aroma muškátového oříšku a vlašských ořechů

😋Jak rum Appleton Estate Rate Blend chutná?

Podobné tóny můžete zachytit i v chuti, primárně však převládá chuť karamelu a tmavého cukru. Těšit se můžete na poměrně pomalý závěr, který přímo vybízí k pomalému, ničím nerušenému popíjení. Na druhou stranu se tohoto rumu nemusíte bát ani v případě, že svět jamajských rumů teprve začínáte objevovat. Tak na zdraví!

🏆Hodnocení rumu

Appleton Estate 12
  • Země: Jamajka
  • Palírna: Appleton Estate
  • Stáří: 12 let
  • ABV: 43 %
  • Typ: Blended
  • Bronzová

Moje hodnocení

83 %

Nejstarší jamajská plantáž

Nebudu vás dlouho napínat, zmiňované prvenství spočívá právě v délce tradice, respektive doby fungování třtinové plantáže a palírny Appleton Estate. Ty se totiž mohou pochlubit historií, která sahá více než dvě stě padesát let do minulosti. Oficiálně byla založena už v roce 1759, nicméně zdroje odkazují na rok 1655, kdy Jamajku od Španělů získali Britové. Během dlouhých let svého nepřetržitého fungování palírna několikrát změnila majitele, díky čemuž nakonec zůstala v provozu až do dnešních dní. V současné době patří Appleton Estate rodině Wrayů, která ji má vlastnictví už od roku 1907.

Appleton Estate 12 Stara Lahev
Tohle je ještě starý design lahví. Teď se dělají nové.

Kromě nepřetržité tradice hraje úspěchu palírny do karet také její lokace. Celé panství, které kromě palírny zahrnuje také třtinovou plantáž, se totiž nachází v údolí Nassau. To je součástí tzv. Cockpit County, oblasti známé pro kuželovité formace z vápence. Samotné údolí je zásadní z hlediska výborného mikroklimatu a úrodné půdě, tedy kombinaci, která je jako stvořená pro pěstování kvalitní cukrové třtiny.

První master blenderka

Je na místě přiznat mírnou mystifikaci v úvodu. Dlouhá historie totiž není tím jediným prvenstvím, kterým se Appleton Estate může pochlubit. Za zmínku totiž stojí také fakt, že rumy této palírny míchá žena, která se zapsala do historie skutečností, že se v roce 1997 jako první žena na světě stala master blenderkou. Více než sedmdesátiletá Jamajčanka Joy Spence pracuje na této pozici dodnes.

Malosériová výroba

Samotná výroba rumu probíhá v souladu s dlouhou tradicí v malých sériích. Rumy jsou destilovny v měděných destilačních kotlích a následně uloženy ke zrání v sudech z bílého amerického dubu po bourbonu. Rum Appleton Estate Rare Casks je směsí rumů, z nichž každý zrál minimálně dvanáct let, což znamená, že některé z nich mohou být i starší. Více podrobností bohužel destilerie neuvádí. Výsledný rum má 43% obsah alkoholu.

Oceňovaný rum

Appleton Estate 12 Test 1

Asi nebude žádným překvapení, že má destilerie Appleton Estate na svém kontě celou řadu ocenění na mezinárodních rumových soutěžích. Konkrétně tento dvanáctiletý rum Rare Casks si v roce 2008 odnesl zlatou medaili ze soutěže International Spirits Challenge (tehdy ještě pod názvem Rare Blend, ačkoliv samotný blend je prakticky identický), dvojitou zlatou medaili na soutěži NY International Spirits Competitin 2020 a probojoval se do finále soutěže Ultimate Spirits Challenge 2019, kde získal 94 bodů a vysoké doporučení. 

Design s tradicí

Appleton Estate 12 Nova Lahev

Pozadu nezůstává ani design. Krásná lahev s ladnými, baculatými tvary je doplněna černozlatým designem etikety, která vytváří oku lahodící kontrast se zlatavým rumem uvnitř. Pomyslnou třešničkou na dortu je jak reliéf roku založení ve skle, tak milý detail v podobě zlatého podpisu master blenderky Joy Spence. Pochválit musím také korkovou zátku, která bohužel u předchozí varianty (Rare Blend 12y) chyběla, a museli jsme si tak vystačit se šroubovacím uzávěrem, což bohužel dojem z dobrého kvalitního rumu docela kazí. Pro případy, že chcete tento rum zakoupit jako dárek, také dodávám, že obvykle není k dostání v dárkové tubě. 

Podobné příspěvky