Domů » Kraken rum: Black Spiced (recenze) – sladký rum v pirátském kabátě

[Recenze] Kraken rum – jak chutná? Na 83 %

kraken rum recenze

Když se řekne Karibik, většina z nás si kromě rumu vybaví zřejmě nejslavnější filmový počin Johnnyho Deppa, Piráty z Karibiku, a jeho nezapomenutelného kapitána Jacka Sparowa, kterého tu a tam na moři překvapí hrůzostrašný Kraken.

V destilerii Proximo Spirits se rozhodli tyto dvě karibské asociace spojit dohromady a výsledkem je Kraken Black Spiced Rum, rum černý jako temné mořské hlubiny, které legendární monstrum Kraken obývá. Pojďme se tedy společně podívat na tento unikátní kořeněný rum v nezpochybnitelně stylové lahvi.

Hele tenhle rum je za tak málo peněz fakt zajímavý a dobrý pití.

Hodnocení rumu

kraken black spiced lahev
  • Země: USA
  • Palírna: Kraken Rum
  • Stáří: 2 roky
  • ABV: 40 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Černá

Moje hodnocení

83 %

Barva, vůně a chuť

Jak již bylo řečeno, pro Kraken Black Spiced Rum je typická především jeho sytě černá barva. Nutno však říci, že ve sklence již tak temně nevypadá, má spíše lehce načervenalý odstín. Obecně se však dá říct, že je o poznání tmavší než ostatní rumy v kategorii spiced, za což může především dobarvování karamelem. Rumoví puristé se možná budou zlobit, ale za sebe musím konstatovat, že navzdory dobarvování karamelem má černý obsah lahve své kouzlo.

Rum Kraken

Teď už však k samotnému obsahu lahve – když ji otevřeme, jako první nás přivítá známá kořeněná vůni typická pro spiced rumy, možná trochu přebitá vysokým obsahem alkoholu. Vzápětí však ucítíme výrazné tóny vanilky doplněné o vůni karamelové melasy, hřebíček a nové koření.

Co se týče chuti, je při prvním doušku opět výrazněji cítit alkohol, vzápětí však následuje příjemná chuť vanilky s odstíny tmavého ovoce. Na patře je trochu sušší, ucítíte zejména chuť tmavé čokolády, karamelu a skořice následovanou tóny pepře a hnědého cukru. Závěr v sobě nese jemné dřevité tóny. Celkově se však dá říct, že nejvýraznější je chuť vanilky, hřebíčku a pepře, jak to má u spiced rumu být.

Jak se zrodil rum Kraken?

Jak již bylo řečeno, výrobcem tohoto rumu je společnost Proximo Spirits, konkrétně se Kraken Black Spiced Rum vyrábí v karibském Trinidadu a Tobagu. Jedná se o relativně nový rum, na trh byl uveden v letech 2009/2010. Vzniká blendováním několika druhů rumů destilovaných kotlíkovou metodou z přirozeně sladké melasy (tzv. pot-still). Do výsledného blendu je přidáno třináct přísně tajných druhů koření, které rumu dodávají jeho specifickou kořeněnou chuť, a na závěr je na jeden až dva roky uložen do sudů z amerického dubu. Výsledný rum má obsah alkoholu 40 % – to je u tohoto druhu rumů lehce nad průměrem, což se projevuje na výsledné chuti.

Temně černý, sladký, kořeněný rum Kraken.

Stylový pirátský kabátek odlišuje Kraken od ostatních

Kraken na první pohled zaujme zejména svým mistrně zpracovaným obalem. Láhev ve tvaru typického viktoriánského džberu na rum je vskutku potěšením pro oko, navíc se s lahví díky dvěma praktickým ouškům skvěle manipuluje. Třešničkou na dortu je Krakenova opravdu sytě černá barva, která symbolizuje temné hlubiny moře, kde tato monstrózní krakatice číhá na nic netušící námořníky. Na polici s jinými likéry rozhodně nezapadne ani díky nepřehlédnutelné černobílé etiketě s detailní perokresbou bájné mořské nestvůry demolující elegantní viktoriánskou loď. Zajímavým detailem je zvolené písmo, které vkusně doplňuje celý design. V každém případě si myslím, že láhev Krakena bude ozdobou každého domácího baru. Stejně jako Don Papa s jeho originální etiketou nebo Bumbu Rum se svojí specifickou lahví.

Kdo si na Krakenu pochutná nejvíc?

Kraken je skvělou volbou pro každého, kdo ocení kořeněný rum ve stylovém obalu. Výborný je zejména s kolou, s jejíž sladkou chutí se skvěle doplňuje, ale i samotný či na kostce ledu. Za své mluví také skutečnost, že se jedná o jeden z neprodávanějších rumů ve své kategorii. Pokud tedy nejste rumoví puristé, kteří příliš neholdují dobarvování rumu karamelem, bez obav po Krakenovi sáhněte. Cena za 0,7 L se pohybuje okolo 500 až 600 Kč. To je poměrně dobrá cena za poměrně dobrý rum. Za tuto cenu můžete třeba koupit Pampero. To je rum, který je také dost dobrý v poměru cena/výkon.

Podobné příspěvky