Recenze: Pampero Especial – rum, který nepřekvapí, ale rozhodně nezklame
Přestože na vás může tento rum značky rum Pampero na první pohled působit poněkud nenápadně, vězte, že se rozhodně nejedná o žádného nováčka na trhu. Venezuelská destilerie Industrias Pampero, která ho produkuje, má za sebou totiž poměrně dlouhou tradici – založena byla už roku 1938 – a dokonce se traduje, že byla jedním z prvních výrobců tzv. „avejo“ (tedy stařených) rumů ve Venezuele.
Podrobnosti a hodnocení rumu
Co vás asi nepřekvapí
Proto vás nejspíš stejně jako mě tedy vlastně ani tolik nepřekvapí, že na Venezuele je Pampero Especial jedním z nejoblíbenějších a nejprodávanějších a nejlepších rumů ve své kategorii jako třeba Don Papa nebo Diplomatico Reserva a třeba Plantation XO. Pojďme se tedy společně detailněji podívat, co za jeho popularitou mezi rodilými Venezuelci stojí.
Tajemství výroby rumu Pampero
Jelikož se jedná o karibský rum, jeho základem je samozřejmě melasa z cukrové třtiny. Ta je následně třikrát destilovaná hned dvěma metodami, a to kontinuální destilací v kolonovém destilačním přístroji (někdy podle svého tvůrce nazývaném Coffeyho destilační přístroj) a následně metodou dvojí destilace v takzvaném periodickém destilačním kotli, který možná znáte pod jeho anglickým názvem pot still. Následně je rum na pět až šest let uložen k odpočinku do dubových sudů po bourbonu.
Dřevo z amerického dubu přirozeně obsahuje cukr a vanilín, které jsou aktivovány během vypalování, a rum tak během několikaletého staření v nich získává svou typickou, sladce dřevitou vůni. Výsledkem celého procesu je 40 % destilát zlatavé, téměř jantarové barvy. Zajímavostí je skutečnost, že lahve nejsou kupodivu plněny přímo ve venezuelské destilerii, ale v Itálii.
Nejen zlatá etiketa vyzdvihuje Pampero
Myslím, že většinu z nás na první pohled zaujal jednotný zlatý design skvěle ladící s nazlátlým obsahem lahve, jehož monochromatičnost narušuje jen jasně červené logo s bílým obrázkem vzpouzejícího se koně. Možná ve vás probouzí spíše asociaci s jistou automobilkou, ale vězte, že logo koně je pro tuto značku natolik typické, že rodilí obyvatelé Venezuely nazývají tento rum familiární přezdívkou „Caballito Freano“, což v překladu doslova znamená spoutaný kůň. Sympatická je také skutečnost, že etiketa lahve je navzdory celosvětovému prodeji tohoto destilátu popsána pouze ve španělštině, čímž si zachovává svým způsobem sympatickou autentičnost. Co se týče uzávěru, není sice korkový, ale i šroubovací uzávěr působí kvalitním, odolným dojmem.
Barva, vůně a chuť
Jak již bylo řečeno, rum Pampero Especial se vyznačuje především svou krásnou zlatou barvou, typickou pro melasové rumy. Co se týče jeho vůně, po otevření lahve vás přivítá obzvláště výrazné aroma vanilky, hřebíčku, kůže a tabáku. Po ochutnání na patře ucítíte příjemnou chuť skořice, hřebíčku a perníku. Mohu konstatovat, že chuť je opravdu krémová a díky sudům po bourbonu, ve kterých rum po dobu šesti let odpočíval, v ní naleznete také jemné tóny právě tohoto destilátu. Jedná se o spíše sušší rum, jehož závěr je dlouhý, lehce kouřový s tóny hřebíčku, zázvoru a karamelu.
A pro koho bude „spoutaný kůň“ tou správnou volbou?
Myslím, že na tomto zlatavém melasovém rumu si pochutná každý, kdo má rád tak akorát sladký rum s příjemnou, avšak ne nijak přehnaně vtíravou chutí a vůní. Přestože je poměrně chutný i samotný, naprosto skvěle se hodí zejména do míchaných rumových nápojů. Osvědčí se vám například v kombinaci s kolou, ledem a citrónem v klasickém rumovém drinku Kuba Libre. Jistě vás potěší i jeho příznivá cena – k dostání je v cenovém rozpětí 400 až 600 Kč. To je cena o polovinu nižší než má třeba Bumbu Rum, ale o půlku vyšší cena, než stojí Heffron. Ten se ale s rumem Pampero nedá srovnávat, protože pampero je oproti němu daleko lepší.