Domů » 5 nejlepších rumů od Don Papa

5 nejlepších rumů od Don Papa

Don Papa Rum

Přestože kvalitní rum si nejspíš spojujete s Karibikem, posledních pár let má karibský rum vážnou konkurenci – filipínského pantátu. Mně osobně si Don Papa získal už po prvním ochutnání, a není tak divu, že nezůstalo pouze u jediného kousku. V dnešní recenzi pro vás proto mám srovnání pěti nejlepších rumů z dílny Don Papa.

A na rovinu můžu říct, že to bylo opravdu těžké vybírání. V nabídce má totiž Don Papa hned devět rumů, které se navzájem předhánějí jak ve výborné chuti, tak nádherně zpracovanými lahvemi. Které z nich se tak dostaly na můj žebříček?

1. Don Papa Masskara 5y

První místo ukořistil pětiletý rum Don Papa Masskara. Přestože se jedná o limitovanou edici, která byla původně určena pouze pro francouzský trh, nakonec se dostala i k nám. Edice byla inspirována filipínským festivalem MassKara, který se každoročně koná na ostrově Negros, kde rumy Don Papa vznikají. Na pestrobarevný festival odkazuje už samotná láhev vyvedená v sytě zelených barvách a zdobená motivy masek a tradičních maškarních kostýmů.

A co se skrývá uvnitř lahve? Jedná se o směs tříletých pot-still rumů v kombinaci se šťávou z lokálních citrusů kalamondin, chilli a medu. Použité rumy byly stařeny v sudech z amerického dubu a výsledný destilát má 40% obsah alkoholu.

Don Papa Masskara

Barva, chuť a vůně

Jak je u rumů Don Papa zvykem, láhev z čirého skla nabízí pohled na rum uvnitř. Masskara má krásně tmavou jantarovou barvu, kterou doplňuje výrazné aroma citrusů a medu. Med dodává rumu poměrně citelnou sladkost, kterou se blíží k rumovým elixírům. Tóny medu a citrusů ucítíte i v chuti, těšit se však můžete i na náznak kandovaného ovoce. Obsažená pálivá paprička Siling Labuyo se projeví především v dlouhém závěru. 

2. Don Papa Baroko

V mém žebříčku samozřejmě nesmí chybět ani Don Papa Baroko, který je podobně jako MassKara limitovanou edicí původně určenou pro francouzský trh. Přestože design lahve je o poznání střídmější, pořád se můžete těšit na typické ilustrace s tváří pantáty a čirou lahev, která nabízí pohled na rum uvnitř. 

Jedná se o tmavý rum, který byl stařen v sudech z amerického dubu. Výrobce bohužel neuvádí, jak dlouho zrání probíhalo. Výsledný rum obsahuje tradičních 40% alkoholu.

Don Papa Baroko

Barva, chuť a vůně

Jak již bylo řečeno, jedná se o tmavě jantarový rum. I tentokrát potěším všechny milovníky citrusů – Don Papa podobně jako MassKara nabídne osvěžující citrusové tóny, tentokrát však v kombinaci se zjemňující vanilkou a kouřovostí dubového dřeva. Podobné tóny na vás čekají i v chuti, opět doplněné nasládlostí kandovaného ovoce. Závěr je středně dlouhý, tentokrát bez štípnutí chilli. I v tomto případě se jedná o poměrně sladký rum, ale nijak přehnaně. 

3. Don Papa Port Cask 7y

Pokud stejně jako obdivujete propracované lahve Don Papa, pak si vás rozhodně získá limitovaná edice Don Papa Port Cask. Sedmiletý rum je k dostání v lahvích s červeným designem, který zobrazuje strasti a nástrahy mořeplavby. Motiv není náhodný – jedná se o limitovanou edici vydanou k pětistému výročí první plavby kolem světa. Jedno se tak musí značce Don Papa nechat; dokáží z každé limitky vytěžit naprosté maximum. Určitě mi dáte za pravdu, že málokterý výrobce rumu věnuje tolik pozornosti celkovému zpracování lahve.

Teď však k již k jejímu obsahu. Don Papa Port Cask je sedmiletý rum, který si dva roky poležel v sudech po americkém bourbonu a následně pět let v sudech po portském, které mu dodaly jeho tmavou barvu.

Don Papa Port Cask

Barva, chuť a vůně

Načervenalá barva rumu nejen skvěle ladí s etiketou, ale také s vůní. Po přivonění ucítíte jak červený pomeranč, tak tmavou čokoládu, lékořici, vanilku a samozřejmě cukrovou třtinu. Podobné podmanivé tóny následují i v chuti, doplněné skořicí, kávou a karamelem. Navzdory karamelovým tónů však není rum karamelem dochucován ani dobarvován. Pokud jste už s rumy Don Papa měli tu čest, možná vás překvapí minimální sladkost rumu, což je pro tuto značku velice netypické. 

4. Don Papa Sherry Casks

U červené ještě chvíli zůstaneme – v temných fialovo-červených odstínech je totiž vyvedený také rum Don Papa Sherry Casks. Své jméno získal podle sudů po sherry, ve kterých si poležel. Ale hezky popořadě – po destilaci je rum nejprve uložen na čtyři roky zrání do sudů po bourbonu. Teprve pak přichází čas na zrání v sudech po sherry, konkrétně po Finu (suché), Pedro Ximénez (sladké), Cream sherry (sladké) a nakonec po Palo Cortado sherry. Celkově tak rum zraje pět a půl roku. 

Zároveň je třeba dodat, že podobně jako některé výše zmiňované rumy je i Don Papa Sherry Casks limitovanou edicí, která byla vydána v počtu pouze 4 000 kusů. Tomu samozřejmě odpovídá i cena, která se šplhá do závratných částek. Není tak divu, že primárně jde o investiční či sběratelský kousek. 

Don Papa sherry Cask

Barva, chuť a vůně

Rudý design se odráží i v samotném rumu, který má lehce načervenalé tóny. Těšit se můžete na ovocnou vůni, ve které převládají především fíky, švestky a rozinky, v doprovodu tmavé čokolády. Ovoce a čokoláda jsou výrazné také v samotné chuti, která končí dlouhým, příjemným závěrem.

5. Don Papa 10y

Na závěr přichází desetiletý rum Don Papa, který je další tři roky stařenou verzí sedmileté vlajkové lodi, Don Papa 7y. Tentokrát se výrobce nezalekl tmavě laděné etikety, která skvěle ladí s tmavým rumem uvnitř. Rum má lehce vyšší obsah alkoholu, tedy 43 %. 

Don Papa 10

Barva, chuť a vůně

Jak již bylo řečeno, desetiletý Don Papa vyniká tmavší barvou, kterou má na svědomí dodatečným zráním v sudech po bourbonu. Vůně je poměrně lehká a ovocná, s tóny vanilky a medu. Podobné tóny převládají i v samotné chuti, doplněné o sladkost kandovaného ovoce. Těšit se můžete na dlouhý, komplexní závěr. 

O značce Don Papa

Don Papa je u nás poměrně oblíbená značka, která si získala řadu příznivců nejen výbornou chutí rumů, ale také bezkonkurenčním designem, kterým zaujme na první pohled. Samotný název značky odkazuje na filipínského revolucionáře, který bojoval za nezávislost Filipín na Španělsku. 

Vysokou kvalitu rumu zajišťuje především použitá cukrová třtina, která je pěstována na úpatí sopky na ostrově Negros. Přestože byla značka založena teprve v roce 2011, a nemůže se tak pochlubit kdovíjak dlouhou historií, v její nabídce najdeme celou řadu výborných rumů a limitovaných edicí, které jednoznačně stojí za ochutnání. 

Další skvělé rumy a limitované edice od Don Papa

Nejlepší rum vůbec najdete v mém srovnání.

Podobné příspěvky