Domů » RECENZE: SAMAI Gold Rum aneb medová exotika

RECENZE: SAMAI Gold Rum aneb medová exotika

Samai Gold Rum Recenze

Když se řekne domov prémiového rumu, většinou si představíme bílé pláže a azurové moře Karibiku. Pro mnohé tak možná bude překvapením, že do pomyslné síně slávy oceňovaných rumů, které pravidelně slaví úspěch na mezinárodních soutěží, se dostal i SAMAI Gold Rum. Pochází totiž ze země, kterou si spíše než s rumem spojujeme s pradávnými chrámy, případně jejím slavnějším sousedem Thajskem – z Kambodži. Jak však napovídá pěkná řádka medailí, které má rum SAMAI na účtu, rozhodně se nebude jednat o zklamání. Tak pojďme na to!

Prémiový rum z… Kambodži?

O tom, že rum nemá v oblasti Kambodže příliš dlouhou tradici, napovídá už samotný název značky – Samai v překladu znamená „moderní“, a je tedy zřejmé, že zakladatelé jsou si netradičního spojení dobře vědomi. Na druhou stranu je třeba dodat, že se nejedná o čistě kambodžský rum. Značku totiž založili v roce 2014 Daniel Pacheco and Antonio Lopez De Haro původem z Venezuely, kde už je rum o něco tradičnějším destilátem. 

A ačkoliv na osobní návštěvu Kambodži si pravděpodobně ještě počkám, troufám si říct, že tato jihoasijská země nebyla nakonec pro výrobu rumu vůbec špatnou volbou. Celoročně příznivé klima je totiž pro pěstování základní suroviny pro výrobu rumu, cukrové třtiny, naprosto ideální.

Metoda výroby

Jak již bylo řečeno, Samai gold rum je destilován z melasy vyráběné z místní cukrové třtiny z provincie Koh Kong. Destilace probíhá kotlíkovou (pot still) metodou a výsledkem je rum s poměrně vysokým obsahem alkoholu – 41 %. Rum je následně smíchán s kapkou medu z provincie Keah Viehar a uložen k dvouletému staření do speciálních sudů z amerického a francouzského dubu, sudů po bourbonu a také sudů po sherry. V Kambodži je rum následně i lahvován. 

Podrobnosti a hodnocení rumu

Samai Gold Rum
  • Země: Kambodža
  • Palírna: Samai
  • Stáří: 2 roky +
  • ABV: 41 %
  • Barva: Zlatá

Naše hodnocení

83 %

Hodnocení čtenářů

4.3/5 - (13 hlasů)

Rum ověnčený cenami

Než se začnu nadšeně rozplývat nad opravdu stylovou lahví, pojďme si alespoň krátce připomenout, že na poli mezinárodních rumových soutěží se rozhodně nejedná o žádného nováčka. Za zmínku stojí například zlatá medaile z prestižní mezinárodní soutěže International Sugarcane Spirits Awards.

Balení a design

Samai Gold Rum 2

Teď však již k etiketě, která mě zaujala opravdu na první pohled. Sympatická mi je především mnoha odkazy na kambodžskou kulturu a historii – jednoduše se nehraje na nic, čím není. Stylový zlatý design navíc opravdu krásně doplňuje zlatavý rum uvnitř lahve. Pokud tak máte doma či ve svém okolí milovníka nejen rumu, ale také tradičních jihoasijských kultur, z rumu Samai se bezpochyby stane skvělý dárek, který obdarovaný rozhodně ocení. 

Barva, vůně a chuť

Samai Gold Rum Barva

Jak slibuje název, rum Samai Gold má krásnou zlatavou barvu. Po otevření lahve ucítíme vzhledem ke zrání v dubových sudech právě dřevité aroma dubu, které doplňují příjemné tóny sladké vanilky. Na určitou sladkost se připravte i při ochutnání. Jakožto rum lehce doslazovaný medem Samai Gold rozhodně nepřekvapí chutí medu, který opět doplňují dřevité tóny dubu. Ucítit však můžeme také karamel či tmavou čokoládu. Závěr je poměrně suchý, dlouhý a rovněž s výrazným aromatem kambodžského medu. A jelikož se jedná o rum s 41% obsahem alkoholu, je třeba počítat také s tím, že je lehce ostrý a štiplavý. Mimochodem lehké tóny medu ucítíte také například v rumovém elixíru Capitan Bucanero.

Kdo si na rumu Samai Gold pochutná nejvíc?

Přestože se rozhodně nejedná o nejlepší rum, na který narazíte, má něco do sebe. Zaujme především zastánce sladších rumů s nezvyklým aromatem medu, či jednoduše ty, kteří rádi zkoušejí méně tradiční rumy ze všech koutů světa. Na závěr nezbývá než říct, že Kambodža se za svůj první rum rozhodně nemusí stydět.

Podobné příspěvky