Capitan Bucanero rum Elixir Dominicano [RECENZE 83%]

Capitan Bucanero Elixir Dominicano Recenze

Rum patří v našich končinách k bezpochyby populárním destilátům. V první desítce nejprodávanějších rumů bychom našli i sedmiletý rum Capitan Bucanero Elixir Dominicano, kterému se budu věnovat v dnešní recenzi. Zatímco méně zkušení „rumaři“ si pochvalují jeho sladkou chuť, u zkušenějších už není názor na tento rum tak jednoznačný. Pojďme se proto podívat nejen na kontroverzi obklopující jeho status rumu, ale také na zajímavosti o jeho původu a výrobě, a především na to, co se uvnitř pirátské láhve vlastně skrývá za dobrotu.

Barva a vůně rumu

Jelikož je rum v lahvi z tmavého skla, barvu můžeme posoudit až po nalití do skleničky. Nutno říct, že i po nalití je opravdu hodně tmavá, což je následek dobarvování karamelem. Vůně je navzdory obsahu cukru méně sladká, než by se dalo očekávat, a ucítíme v ní zejména koření a ovoce. Vzhledem k obsaženým rozinkám a švestkám asi nebude s podivem, že ucítíme aroma primárně tohoto ovoce. Příjemně je doplňuje téměř vánoční vůně hřebíčku a skořice. Méně nápadné jsou tóny medu a karamelu.

Chuť rumu

Je asi jasné, že se jedná o poměrně sladký rum. Na jazyku ucítíme primárně rozinky a švestky, které opět doplňuje hřebíček a skořice. Navzdory nižšímu obsahu alkoholu se chuťově jedná o docela silný rum s dlouhým závěrem. Pokud patříte mezi příznivce sladších rumů či s rumy teprve začínáte, na tomhle kapitánovi si rozhodně pochutnáte.

Jedná se o rum?

Přestože označení kontroverze bylo samozřejmě myšleno v nadsázce, určité neshody tento rum přeci jen obklopují. Ačkoliv ho v obchodech běžně najdeme zařazený mezi rumy, je třeba dodat, že se nejedná o rum v pravém slova smyslu. Je to spíš rumový elixír. Důvodem je především nízký obsah alkoholu – aby mohl být alkoholický nápoj v Evropské unii nést označení rum, musí obsahovat minimálně 37,5 % alkoholu (ve Venezuele dokonce 40 % a v Kolumbii neuvěřitelných 50 %). Capitan Bucanero Elixir má bohužel jen 34 % alkoholu, a tuto podmínku tak nesplňuje. Jedná se tak spíše o rumový likér. 

Podrobnosti a hodnocení elixíru

Capitan Bucanero Elixir Thumb
  • Země: Dominikánská republika
  • Palírna: Bucanero
  • Stáří: 7 let
  • ABV: 34 %
  • Typ: Španělský, Melasa
  • Barva: Tmavé zlato

Naše hodnocení

83 %

Jak se pije Capitan Bucanero Elixir

Capitan Bucanero Elixir je sladší rum s bohatou chutí, ideální pro pití samotný nebo v míchaných nápojích. Díky jeho sladkému profilu a výrazným tónům karamele a vanilky se nejlépe pije čistý nebo na ledu, což umožní plně vychutnat jeho jedinečnou chuť. Může být také použit jako základ pro různé koktejly, kde jeho sladkost může být krásně vyvážena citronovou nebo limetkovou šťávou a dalšími ingrediencemi.

Ochutnejte dominikánskou exotiku

Pokud vás neodradil fakt, že se nejedná tak docela o rum, možná vás naopak potěší skutečnost, že Bucanero pochází z typicky rumové destinace, a to Dominikánské republiky v Karibiku. Rumy se zde vyrábí už od osmnáctého století, na což odkazuje i samotný Capitan Bunacero Elixir svým pirátským kabátkem a názvem. Přestože si troufám říct, že na dobového piráta by byl Bucanero pravděpodobně poněkud slabý a sladký, skleničkou tohoto rumu se rázem přenesete do karibské exotiky.

Mohlo by vám chutnat:

Nejen kvalitní cukrová třtina a pořádná dávka cukru

Základem každého rumu je kvalitní cukrová třtina, a jinak tomu není ani v případě tohoto rumu. Vzhledem k tomu, že Dominikánská republika patří k předním producentům, se o kvalitu třtiny rozhodně bát nemusíme. Od ostatních nápojů destilovaných z karibské třtiny se však Capitan Buncanero Elixir neliší jen nižším obsahem alkoholu, ale také dalšími ingrediencemi. Nejen, že obsahuje poměrně velké množství cukru (přes 20 gramů na litr), ale také bychom ve složení našli rozinky sultánky a výběrové švestky z Kalifornie. Vzhledem k vyšší sladkosti a ovocnému charakteru se tak spíše jedná rumový likér.

Metoda výroby

Jelikož je Dominikánská republika bývalou španělskou kolonií, asi nebude žádným překvapením, že je rum destilován v tzv. destilačních sloupcích – tato metoda je pro tyto oblasti typická.

Zrání v sudech

Asi se shodneme, že jednou z nejdůležitějších částí celé výroby rumu je jeho staření v sudu, během kterého se rozvinou všechny chutě i vůně. V tomto procesu hraje důležitou roli také typ sudu, ve kterém je rum uložen. Konkrétně Capitan Bucanero si poležel v sudech z amerického dubu.

Přestože je rum označen jako sedmiletý, musím dodat, že se jedná o směs různě starých rumů. Jelikož však výrobce neuvádí, kolik procent sedmiletého rumu směs obsahuje, je vzhledem k poměrně nízké ceně potřeba počítat spíše s nižším množstvím. 

Když rum, tak stylově

Než přejdu k obsahu lahve, aspoň krátce se musím zastavit u samotného obalu. Ten je skrz na skrz pirátský. Na první pohled upoutá charakteristickou černou sítí, kterou doplňuje reliéf piráta, pirátská lebka a plachetnice. Je tedy na první pohled jasné, že se výrobce rozhodl vsadit na opravdu intenzivní pirátskou image, nejspíš aby vyvážil typickou sladkost a nižší obsah alkoholu.

Podobné příspěvky