Domů » RECENZE: Barbadoský rum Doorly’s White

RECENZE: Doorly’s rum White – rum s papouškem

Doorlys White Recenze

Pokud občas zavítáte do obchodu (nebo na e-shop) s alkoholem, nejspíš pro vás lahve rumu značky Doorly’s s papouškem nebudou žádnou novinkou. Jsou prakticky nepřehlédnutelné díky svým charakteristickým etiketám s obrázkem papouška Ara, jehož druh se liší na základě ročníku obsaženého rumu. Důmyslný marketing však není tím jediným, čím může rum Doorly’s zaujmout, jak vám prozradím v dnešní recenzi tříletého bílého rumu z jejich sortimentu. 

🦜Odkud rum pochází?

Nikoho nejspíše nepřekvapí, že tento populární bílý rum pochází z karibského Barbadosu. Palírny rumu najdeme na tomto ostrově hned čtyři, konkrétně se však jedná destilerii Foursquare, která se řadí mezi nejmodernější palírny na světě, a byla mimo jiné postavena na pozemku bývalého cukrovaru z roku 1636. 

Doorlys White Lahev

Samotná značka je pojmenována po svém zakladateli, Martinovi Doorly, který započal výrobu rumu ve dvacátých letech minulého století, tedy před více než sto lety. Není tak divu, že se jedná o jednu z nejstarších rumových značek na Barbadosu

Hledali jste jiný rum s papouškem? Pak je tady Kakadu rum.

Barva, chuť a vůně

Přestože se jedná o bílý rum, vzhledem k době strávené stařením v dubových sudech po bourbonu nemůžeme navzdory filtraci čekat opravdu čirou barvu – rum má mírně nažloutlý odstín. Filtrace však neznamená, že by byl rum nějak ochuzen v oblasti své vůně a chuti. Ve vůni je opravdu výrazně cítit zejména vanilka, kterou doprovází svěží tóny banánů, hroznového vína a kokosu. Přestože se nejedná o nijak komplexní vůni s výraznou vyzrálostí (což je vzhledem ke krátkému zrání pochopitelné), musím říct, že je vůně opravdu příjemně vyvážená.

Doorlys White Cira Barva

Podobně sladký je rum i po ochutnání. Přestože můžeme stále ucítit tóny vanilky a kokosu, lehce ustupují chuti alkoholu a překvapivě také dřevitým tónům. Závěr je poměrně krátký a jemný.

Podrobnosti a hodnocení rumu

Doorlys White
  • Země: Barbados
  • Palírna: Foursquare, Doorly´s
  • Stáří: 3 roky +
  • ABV: 40 %
  • Typ: Melasa
  • Barva: Čirá

Naše hodnocení

79 %

První vývozce rumu v lahvích

O úspěchu jeho podnikání značí nejen poměrně dlouhá tradice, ale také fakt, že se Doorly‘s stal tím úplně prvním rumem, který byl z Barbadosu do celého světa exportován v lahvích, tedy ne v sudech, jak bylo do té doby zvykem. 

Pokroková snaha být o krok napřed před konkurencí však přetrvává. Důkazem je zejména již zmiňovaná destilerie, kde je Doorly‘s rum vyráběn, Foursquare. Ta byla navržena s ohledem na životní prostředí, které zatěžuje naprosto minimálně. 

Za zmínku stojí také vztah zakladatele značky Martina Doorlyho a Foursquare palírny – přestože nebyl jejím majitelem, ale pouze společníkem jejího zakladatele Richarda Seala, založil pro palírnu lahvovací linku. Když tak v roce 1993 další generace Sealů začala ve starém cukrovaru budovat novou, moderní palírnu, nezapomněli ani na rum Doorly’s, který se stal nedílnou součástí jejich produkce.

Jak se rum vyrábí?

Samotný tříletý bílý rum Doorly’s je směsí rumů destilovaných v sloupcových (column still) i kotlíkových (pot still) destilačních přístrojích. Veškerý obsažený rum zraje v malých dubových sudech po bourbonu, a to minimálně tři roky. Pro dosažení čiré barvy je rum filtrován přes živočišné uhlí. Výsledkem je rum s 40% obsahem alkoholu s vysokou čirostí a charakteristickou chutí, který navíc neobsahuje žádná uměla aditiva.

Papoušek, kam se podíváš

Přestože typická etiketa s obrázkem papouška už byla zmíněna v úvodu, musím se u ní ještě na chvíli zastavit. Je to totiž právě tříletý bílý rum, který si vysloužil aru škraboškovitého, kterého díky modro-žlutému zbarvení každý moc dobře zná z filmu Piráti z Karibiku. Ačkoliv je tento papoušek ve volné přírodě vyhynulý, bezpochyby se stal symbolem pirátů, a díky Doorly’s i barbadoského rumu. 

Samotná lahev je vyvedená v čirém skle a bílých barvách, což je podle mě u bílého rumu ideální volba. Musím přiznat, že právě dokonale zpracované lahve rumů Doorly’s jsou skvělou záminkou, proč si od každého ročníku pořídit aspoň jeden kousek. Slovy klasika, „posbírej je všechny!“

Závěrem

Pokud vás užije na bílé rumy, na tomto kousku si rozhodně pochutnáte. Za zkoušku stojí jak samotný, tak v nějakém dobrém letním míchaném drinku, ať už zvolíte klasiku v podobě Cuba Libre, či raději nějaký typický barbadoský drink. Bonusem je celkem příjemná cena, díky které se z bílého rumu Doorly’s může stát skvělá pozornost na party u bazénu, která rozhodně neurazí. 

Podobné příspěvky