Recenze: Cihuatán Xaman XO – 16letý rum s výtečnou chutí želé

Cihuatan Xaman Xo Recenze Cover

Cihuatán Xaman XO je dobrý a poměrně drahý rum. Asi možná proto budete s jeho koupí váhat. No takhle na úvod vám prozradím, že jde o rum s překvapivým aroma a chutí, která mi připomněla želé, jaké jsem jedl jako malý kluk. Upřímně, je to dobrý rum. Stojí za ty peníze? To se dozvíte v recenzi.

Cihuatan Xaman Xo Vzorek Rumu
Tohle je vzorek Xamana

Rum Cihuatan Xaman XO zraje 15 let v sudech po bourbonu z amerického dubu a poté je rok zušlechťován v sudu ze dřeva Ceiba Maya – vzácné odrůdě sýrového stromu pocházejícího z tohoto regionu.

Hodnocení Cihuatán Xaman XO

Cihuatan Xaman
  • Země: El Salvador
  • Palírna: Cihuatán
  • Stáří: 16 let
  • ABV: 40 %
  • Barva: Jantarová

Moje hodnocení

90 %

Jardův souhrn recenze

Nebudu tvrdit, že je tohle 16leté XO špička, ale dobrý a jemný rum to je. Se špetkou zajímavého aroma.

Vůně rumu je hodně specifická. Nejvice je v ní cítit dřevo a ovocné želé. Tohle želé jsem měl naposledy jako malý kluk. Jeho vůni si ale dodnes pamatuji, protože jsem ho měl moc rád. Možná bych to přirovnal třešňovému dřevu. Vůně Cihuatán Xaman XO je jemná, nakyslá a zajímavě svěží.

Chuť Xamana XO je mírně nakouřená. V chuť je dřevitá a pikantní se stopami ovocného želé a kokosu. Jde o sladký a jemný rum. Je hodně olejnatý a hutný. Upřímně jde spíše o takové ty zimní chutě. V létě bych si na něm nepochutnal. Každopádně všechny ty tóny chuti, které se s každým dalším kouskem objevují, jsou neskutečně zajímavé.

Dozvuk připomíná višně v hořké čokoládě, ale nepleťte si to s griotkou. Představte si sladké šťavnaté višně a kvalitní hořkou čokoládu. Je to jemná lahoda. Myslím, že to musí chutnat každému.

Srovnání cen

Zajímavost o Cihuatán aman XO

Cihuatan Xaman XO je prvním rumem XO vyváženým ze Salvadoru a byl vytvořen masterblender(kou) Gabrielou Ayalou. Elegantního chuťového profilu rumu bylo dosaženo použitím extra starých salvadorských rumů, které zrály 15 let v sudech z amerického dubu, dříve používaných pro bourbon. Rumy poté prošly roční úpravou v sudech vyrobených z mayského dřeva Ceiba, stromu posvátného pro mayskou civilizaci.

Cihuatan Xaman Xo Barva

Dřevo tohoto stromu se používalo k výrobě ochranných předmětů v boji, ale také ke kouzlům přinášejícím prosperitu a k uskutečňování cest. Kůra tohoto stromu byla také ceněna pro své léčivé účinky.

O rumu Cihuatán Xaman XO

Cihuatan Xaman XO je rum vyrobený z melasy. Pochází ze Salvadoru. Lihovar je pojmenován podle údolí Cihuatan, které se v regionu nachází. V mayském jazyce znamená Cihuatan „země vedle spící ženy“. Tento název je odvozen od nedaleké hory, která má tvar ležící ženy hledící na oblohu. Jméno boha Xamana, který je ochráncem údolí a severní hvězdy, se objevuje také na etiketě rumu. V mayské mytologii je Xaman uctíván jako ochránce údolí a Severní hvězdy.

Cuhuatan Xaman Xo Pri Testu

Říká se, že když spící žena leží, dívá se na Xamana, kterého představuje Severní hvězda. Rum Cihuatan Xaman XO vzdává hold této legendě mayské kultury a bohaté historii regionu.

Podobné příspěvky