[Recenze] Deadhead Rum – Mexický rum z džungle
Když se řekne Mexiko, většina z nás si pravděpodobně vybaví tequilu, mexický národní nápoj vyráběný z pouštního sukulentu agáve. V dnešní recenzi se však nepodíváme na tento tradiční alkohol, ale na rum z dílny destilerie Deadhead. Jak napovídá název, rozhodně se nejedná o rum, který byste si snadno spletli. Stojí však tato výstřední „mrtvá hlava“ za to? O to se s vámi podělím v následující recenzi.
Deadhead – destilerie uprostřed pralesa
Než se však přesunu k hodnocení samotného rumu, musím se alespoň krátce zastavit u místa jeho původu. Jak již bylo řečeno, Deadhead pochází z Mexika, konkrétně z nejjižnějšího a také nejchudšího mexického státu mexické federace. Navzdory ekonomické situaci má tato oblast hodně co nabídnout, a to nejen divokou džungli, ale především bohatou historii a kulturu, která čiší z rumu Deadhead na první pohled.
Podrobnosti a hodnocení rumu
Naše hodnocení
78 %
Blízkost rovníku, a především výborné klimatické podmínky, které v této oblasti panují, dávají vzniknout kvalitní cukrové třtině, která je neodmyslitelnou součástí každého kvalitního rumu. Tím rumy z této destilerie bezpochyby jsou – přinejmenším to dokazuje celá řada ocenění, kterými se tato rodinná palírna založená v roce 1945 pyšní. Prý se dokonce jedná o nejoceňovanější mexický rum, a to už je co říct.
Jak se rum Deadhead vyrábí?
K výrobě rumu Deadhead je podle tradičních postupů používána šťáva z té nejkvalitnější cukrové třtiny a směs melasy. Rum je po dvou kolech Pot-still destilace přefiltrován přes dřevěné uhlí a následně si celých šest let odpočine v dubových sudech po sherry, a to procesem solera, který zajišťuje harmonii chutí a přirozenou sladkost výsledného rumu. Tato metoda je nedílnou součástí celého procesu, jelikož právě sudy po sherry rumu dodávají jeho typickou dřevitou chuť.
Mrtvá hlava… doslova
Bez mučení přiznám, že je to právě extravagantní obal, který mě na rumu Deadhead zaujal na první pohled. Jak napovídá název, který v překladu znamená Mrtvá hlava, stylová láhev vyobrazuje scvrklou hlavu (tsantsas). Mexičtí domorodci Chívarové je sušili a následně shromažďovali v domnění, že vězní duše jejich nepřátel. A jelikož jsou scvrklé hlavy nejen historickou kuriozitou, ale také velice populárním motivem v popkultuře, tuhle láhev ocení například i fanoušci Pirátů z Karibiku, Harryho Pottera nebo třeba filmu Mumie se vrací.
Díky tvaru lahve však nemusíte rum jen vystavovat na poličce, ale můžete ho vzít na výlet s přáteli, kdy oceníte plastové víčko, které lze použít místo skleničky. Jen si při cestě vlakem dejte pozor, ať „mrtvou hlavou“ nevylekáte náhodné spolucestující!
Chuť, vůně a barva
Uvnitř děsivé láhve se naštěstí neskrývá duše vašeho největšího nepřítele, ale čtyřicetiprocentní rum krásné jantarové barvy, kterou vzhledem k neprůhlednému obalu uvidíte až po nalití. Po otevření mrtvé hlavy vás přivítá aromatická vůně kávy, skořice, kakaa, ale také třeba muškátového oříšku. Citlivý nos ucítí také jemný náznak pomeranče.
Co se týká chuti, připravit se můžete na příjemnou směs anýzu, čokolády a karamelu. V souladu s vůní ucítíte také náznak čokolády, kávy a muškátového oříšku. Ve středně dlouhém závěru je nápadně cítit hřebíček.
Pro koho je Deadhead rum vhodný?
Deadhead Rum je známý pro své unikátní balení v podobě šamanské hlavy, které odráží jeho kulturní inspiraci. Tento rum pochází z Mexika a je známý svou komplexní chutí a bohatým profilem. Zrají ho v sudech z amerického dubu, což mu dodává výrazné tóny vanilky, karamelu a koření. Deadhead Rum se často používá v prémiových koktejlech a je oblíbený pro svou všestrannost a charakteristickou chuť. Jeho jedinečný design láhve a kvalita rumu dělají z Deadhead Rumu výjimečný nápoj.
Vzhledem k netypickému obalu se může jednat o vtipný dárek, obsah však rovněž nezklame. Na rumu si tak pochutnají všichni milovníci sušších rumů s dřevitými náznaky. Ostudu si však neudělá ani v míchaném koktejlu.