Domů » Plantation XO rum – 20th Anniversary (Recenze)

Plantation XO rum – 20th Anniversary (Recenze)

plantation xo recenze

Tentokrát se v recenzi rumů podíváme do Karibiku. A kam jinam, než na světoznámý a rumem uznávaný ostrov Barbados! Za naprostou jedničku si dovoluji určit tento věhlasný rum Plantation XO, mísící se z nejkvalitnějších místních rumů. Na co se v této lahvi můžete těšit a budete si chtít tento rum koupit?

Král mezi místními rumy. Takový je Plantation XO

Nejvyhledávanějším rumem na mezinárodní scéně je jednoznačně Plantation 20th Anniversary XO. S ním je spojena dlouhá historie. A protože je značka považována za jednu z nejuznávanějších destilérek tohoto ostrova, na rumu Plantation 20th si dali opravdu záležet.

Je až k nevíře, že rum Plantation 20th Anniversary XO se skládá z dvaceti až třicetiletých barbadoských rumů, které, jak jinak, dozrávaly v sudech po oblíbeném bourbonu. Co mě na výrobě rumu skutečně baví, je fakt, že blend těchto rumů se převáží do francouzského regionu Cognac, konkrétně do malého městečka Ars ležícího v jeho samém srdci.

V této části zvané „Grande Champagne“ dozrávají rumy Plantation XO 20th Anniversary. A víte, jak je jeho chuť dovedena k dokonalosti? Překvapí vás ta jednoduchost! Rum dozrává další necelé dva roky v sudech po koňaku Pierre Ferrand XO Grande Champagne. Co k tomu dodat. Snad jen, že Plantation 20th Anniversary XO je jedinečný rum. A o tom přesvědčil i na soutěži v roce 2011, kdy získal nejprestižnější ocenění „San Francisco World Spirit Competition Gold“, které je obdobou Oscarů pro lihoviny.

Podrobnosti a hodnocení rumu

plantation xo thumb
  • Země: Brabados
  • Palírna: Plantation Rum
  • Stáří: 10-15 let
  • ABV: 40 %
  • Typ: Anglický, Melasa
  • Barva: Jantarová

Naše hodnocení

86 %

Hodnocení čtenářů

4.1/5 - (27 hlasů)

Tip! Nebál jsem se Plantanation XO zařadit mezi nejlepší kvalitní rumy.

Nechte se ohromit kořeněnou chutí a vůní po vanilce

Podle mě má rum Plantation 20th Anniversary XO opravdu co nabídnout. Určitě potěší mlsný jazýček každého milovníka rumů. V téhle láhvi se skrývá docela dobrý klenot. Jasně, musíme vzít v úvahu cenu kolem 1000 Kč, což je zhruba stejně jako stojí rum Don Papa nebo Diplomatico Reserva Exclusiva. Co se týče samotné chuti, připravte se na vyvážené, přesto velmi výrazné aroma páleného dubového dřeva doplněné o příjemné nuance tropického ovoce a citrusů, vanilky a v neposlední řadě samozřejmě karamelu.

Plantation Xo Test

Po splynutí chuťových buněk s první vrstvou se rozevře plný, hřejivý, kořeněný a docela dost možná lehce kouřový závěr. Celkově je chuť tohoto rumu sladká. To je však podmíněno použitím kvalitních ingrediencí. Musím zdůraznit, že rum Plantation 20th Anniversary XO není dodatečně doslazován!

Zrod rumu Plantation 20th Anniversary XO? Precizní suroviny a tradiční výroba stojí za věhlasnou chutí

Pokud se chceme bavit o kvalitě rumu, pak je každému jasné, že proces výroby je jedním z klíčových prvků pro výslednou chuť a vůni. U rumu, ve kterém se mísí chutě dvaceti až třicetiletých rumů, se postupuje podle tradičních postupů.

plantation xo ve sklence

Výrobní postup zahrnuje destilaci několika různých rumů z melasy a třtinového medu, které jsou následně spojeny ve výsledném blendu. Rum vychází ze vzájemného poměru jednotlivých složek. Blend je nejdříve uložen na dobu 8-15 let v tropickém klimatu na ostrově Barbados ve starých sudech po bourbonu, pak hezky pomalu 2-10 let v evropských podmínkách ve Francii, kde již namíchané zrají další 2 – 10 let v sudech po koňaku a bourbonu. Plantation 20th Anniversary je bez přehánění opravdový rumový klenot, který doporučuji ochutnat.

Jak si užít opravdovou chuť rumu Plantation 20th Anniversary XO?

Rum s neuvěřitelně plnou, zároveň však jemnou chutí tropického ovoce se stopou kokosu je trefou do černého pro ty, kteří milují plnou a kouřovou chuť. Není divu, že výrobce doporučuje rum vychutnávat samotný. Nebojte se jej přidat i do svého oblíbeného rumového koktejlu!

Podobné příspěvky