RECENZE: Don Papa Baroko – sladký rum ve stylovém obalu
Rumy z dílny destilerie Don Papa patří bezpochyby mezi ty nejlepší (a také nejoblíbenější) filipínské rumy. Dnes se však nebudu v recenzi věnovat filipínské klasice, tedy sedmiletému Don Papa, ale limitované edici Don Papa Baroko, který na první pohled zaujme barokním vzezřením. Na to, co nás čeká uvnitř lahve, se podíváme v dnešní recenzi.
Kde se vzal Don Papa?
Přestože na výsluní se hřejí především karibské rumy, sladký filipínský rum Don Papa rozhodně nezůstává pozadu. Značka sice byla založena teprve v roce 2012, od té doby se však značně rozrostla, například právě o řadu limitovaných edic. Poměrně krátkou historii destilerie dohání bohatými odkazy na divokou minulost Filipín – už jen samotný název je inspirovaný revolucionářem jménem Papa Isio, který se významně zasloužil o osvobození Filipín od španělské nadvlády koncem devatenáctého století.
Podrobnosti a hodnocení rumu
Základem je kvalitní třtina
Za typickou sladkou chuť vděčí rumy Don Papa nejen výrobním postupům, ale také cukrové třtině, ze které jsou destilovány. Ta je pěstována na filipínském ostrově Negros, konkrétně na úpatí sopky Mount Kanlaon. Úrodná sopečná půda spolu se skvělými klimatickými podmínkami vytváří ideální prostředí pro pěstování té nekvalitnější cukrové třtiny. Ačkoliv se na tento tropický filipínský ostrov nejspíš nikdy nepodívám, na svahy pod tropickým sluncem se můžeme nechat přenést alespoň právě typickou chutí rumu Don Papa.
Tradiční výrobní postup
Pokud bychom se měli podívat na výrobní proces limitované edice Don Papa Baroko, možná vás trochu zklamu tím, že se od destilace ostatních rumů této palírny příliš neliší. Podobně jako ostatní rumy Don Papa zraje v sudech z amerického dubu po bourbonu – na rozdíl od oblíbeného sedmiletého rumu Don Papa pouze tři až pět let. Výsledný blend s obsahem alkoholu 40 % je poté za studena filtrován a stáčen do lahví.
Nepřehlédnutelný stylový obal
A jsou to právě lahve, které Baroko na první pohled odlišují od ostatních Don Papa rumů. Přestože obal je totožný s ostatními rumy této značky, okamžitě mě zaujala pestrá etiketa doplněná o typickou faunu filipínských ostrovů. Osobně musím říct, že z estetického hlediska jsou rumy Don Papa (Don Papa 7) jedny z nejpropracovanějších, a limitka Baroko rozhodně není výjimkou. Přestože možná působí trochu kýčovitě, podle mě jsou nezaměnitelné etikety důvodem, proč mít alespoň jednu láhev doma.
Vůně, barva a chuť
Konečně se dostávám k tomu nejpodstatnějšímu, a to samotnému rumu Baroko. Rum je svou hutnou konzistencí a temnou jantarovou barvou velice podobný sedmiletému rumu Don Papa, což se dá říci o typicky sladkém chuťovém profilu.
Při otevření láhve mě přivítalo příjemné aroma citrusů, vanilky a především dubového dřeva, které rumu dodávají dubové sudy, ve kterých je stařen. Pokud necháte rum odstát, ucítíte také vanilku a poměrně výraznou vůni pomeranče. Co se týká chuti, rum je příjemně kulatý se středně dlouhým závěrem. Opět se můžete připravit na sladkou chuť velice podobnou ostatním Don Papa rumům, tentokrát však s podtóny medu a kandovaného ovoce. Ty doprovází také lehce štiplavá chuť koření, která ozvláštňuje jeho výraznou sladkost, která se prolíná i do závěru.
Pro koho je Don Papa Baroko dobrou volbou?
Na závěr nezbývá než konstatovat, že Baroko sedne hlavně všem milovníkům sladkých rumů. Zachutná také všem, kteří si rádi pochutnají na jakémkoliv rumu z dílny této filipínské destilerie, a vzhledem k opravdu stylovému obalu a limitované edici si troufám říct, že se jedná také o vhodný dárek. Jelikož se jedná o limitku, k dostání je pouze omezené množství lahví, a to za cenu kolem 1000 Kč za 0,7litrovou lahev.